https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mladi-lide-se-obavaji-klimatickych-zmen-citi-kvuli-nim-bezmoc-ci-strach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí kvůli nim bezmoc či strach

22.9.2021 11:51 | PRAHA (ČTK)
"Mladí lidé prožívají tváří v tvář změně klimatu silněji než starší generace pocity bezmoci, strachu nebo smutku,” uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl. Tyto pocity podle jeho zjištění extrémně prožívá zhruba každý desátý mladý člověk.
"Mladí lidé prožívají tváří v tvář změně klimatu silněji než starší generace pocity bezmoci, strachu nebo smutku,” uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl. Tyto pocity podle jeho zjištění extrémně prožívá zhruba každý desátý mladý člověk.
Foto | Sergiu Vălenaș / unsplash.com
Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20 let. Dvě třetiny mladých pokládají za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na postup jiných zemí. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků průzkumu, který připravila katedra environmentálních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a organizace Green Dock ve spolupráci s organizací Člověk v tísni.
 

Řešení klimatických změn považuje za extrémně nebo vysoce naléhavé téměř 46 procent mladých ve věku 15 až 20 let. Pro další třetinu má tento problém střední naléhavost.

O tom, že se globální změna klimatu projevuje již v současnosti, je přesvědčeno 83,6 procenta respondentů. Podle dalších téměř deseti procent se změna projeví v budoucnu. Zhruba sedm z deseti dotázaných uvedlo, že hlavní přičinou změn je lidstvo a jeho činnost.

Nějaký projev změn klimatu kolem sebe pozorovalo sedm z deseti mladých lidí. Nejčastěji zmiňovali vlny veder, sucho nebo naopak přívalové deště a povodně.

Obavy ze změn klimatu v průzkumu projevily tři čtvrtiny mladých. Výrazně víc je trápilo, jak změna uškodí budoucím generacím, než jim samotným. Podle dvou třetin dotázaných budou děti, které se rodí v těchto letech, žít v horším světě, než je ten současný.

"Mladí lidé prožívají tváří v tvář změně klimatu silněji než starší generace pocity bezmoci, strachu nebo smutku,” uvedl vedoucí výzkumného týmu Jan Krajhanzl. Tyto pocity podle jeho zjištění extrémně prožívá zhruba každý desátý mladý člověk.

Mladí ve věku 15 až 20 let podle Krajhanzla ve srovnání se staršími lidmi podporují různé klimatické protesty a sami se častěji občansky angažují. "Na druhou stranu se méně zapojují do ochrany klimatu ve svých domácnostech a méně než ostatní se považují za ochránce přírody a ekology,“ dodal Krajhanzl.

Přestože se příslušníci nejmladší generace sami tolik neztotožňují s rolí ochránců přírody, považují za důležité, aby Česká republika snižovala své emise skleníkových plynů bez ohledu na jiné země. Je o tom více či méně přesvědčeno zhruba sedm z deseti dotázaných. Opačný názor zastávalo devět procent respondentů průzkumu.

Průzkum se konal od prosince loňského roku do letošního února. Na otázky odpovídalo 218 respondentů ve věku 15 až 20 let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 12:18
Mladí jsou i v naší době naopak pořád normální a v tom je naděje.
Při vobách nanečisto na středních školách dostali hrabišovci 8% a pitomio asi 4%, přes 60% dostaly demokratické strany, Piroši nejvíc (30%).

Hlavním problém ale je, že naše nablblá starší populace jim může připravit takový masakr, že už k volbám nepůjdou.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 13:34 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak můžou obávat ?
Vždyť jsou přece vzdělaní, naše budoucnost !
Jo, to by ale museli přiložit ruce k dílu, dát hlavy dohromady a né jenom někde protestovat, blokovat, nečekat na dotace.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 13:36 Reaguje na smějící se bestie
A tyhle volby, pod vedením neziskovky Člověk v tísni, nemají ve školách co dělat - je to politika.
Ta je ve školách zakázaná.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 16:41 Reaguje na smějící se bestie
To není politika, to je vzdělávání.
Politika ve škole je, když tam nějaká politická strana agituje.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.9.2021 18:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Tady agituje politická neziskovka ve prospěch demobloku.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.9.2021 09:04 Reaguje na smějící se bestie
Nikdo neagituje. To je průzkum, to je něco úplně jiného.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.9.2021 17:31 Reaguje na Pavel Hanzl
mladí lidé jsou zpovykaní, sledují mainstream a jsou z toho v depresích...měli by si zvýšit své vědomí a povědomí, neb nic není tak černé jako jsou představy
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.9.2021 09:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zato staří jsou výkvět společnosti. Kdo dotáhl nejen ČR do naprosto fatálních problémů??

Právě na mladých teď je, aby blbost starých řešili. Já jim ale věřím, mám s nimi zkušenosti. Z práce i rodiny.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2021 12:30
Je pěkné, že mladí lidé tak prožívají "změnu klimatu". Otázkou je čeho se jsou schopni vzdát, aby tu změnu klimatu, když ne zastavili tak alespoň zpomalili. Jsou schopni připustit, že současný "životní standart" ve vztahu ke klimatickým změnám, je neudržitelný? Stávkou či protesty to asi nikdo nezpomalí. No a chytnout jim na způsob jejich života? Řekl bych, že ze stávek a protestů nevylezem. Bude se stávkovat za jedno nebo druhé. Jedno by si měli možná uvědomit. Vše co se při tom stávkování, protestech rozbije se musí nahradit a každá náhrada znamená další výrobu, emise, .......atd. Tedy další plýtvání zdroji a zatěžování životního prostředí. Prostě a jasně, nic není zadarmo. Budou tedy za zdravější ŽP s radostí "platit" nebo čekají že to nakonec zaplatí někdo jiný.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.9.2021 12:41 Reaguje na Jarek Schindler
Dětí se vzdaji, nechcou, bojí se jich. Smutné, protože není pravda, že mit rodinu a starat se o ni je neekologické, životní styl singles je škodlivější. Mladí to pochopí později a děti budou mít později než my. Takže nebudou během 100 let 4 generace lidi, ale třeba 3, a to už by snad soc. Inženýry, co se bojí přelidnění, mohlo uspokojit.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2021 12:57 Reaguje na Jarka O.
Soc. inženýry, co se bojí přelidnění to určitě neuspokojí protože vědí, že ubytek obyvatel v Evropě hravě dožene nárůst obyvatel v té, jak se říkalo rozvojové části světa. Jen struktůra populace u nás se trochu změní. Být mladým tak se toho multikulturalismu bojím víc než klimatických změn.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

22.9.2021 12:47 Reaguje na Jarek Schindler
Tou druhou větou jste uhodil hřebíček na hlavičku. Mladí budou klidně demonstrovat, budou se poutat k elektrárnám nebo bankám, budou hlasitě vykřikovat na nejrůznějších aktivech. Když jim řeknete, že výměna mobilu za novější každý rok zrovna ekologická není, že by v rodině měl být jenom jeden počítač, že by měli odmítnout auto, které jim chtějí rodiče koupit, tak už tak žhaví nebudou.
Odpovědět

Jirka Černý

22.9.2021 12:40
Tyhle průzkumy "studentů mezi sebou" nemají žádnou vypít hodnotu. Za cca čtvrt roku oslovený vzorek 218 lidí? Kolik lidí na tom pracovalo?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

22.9.2021 12:59 Reaguje na Jirka Černý
Spíš co to stálo a z jakých "grantů" to bylo nakonec placeno.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

22.9.2021 13:27 Reaguje na Jirka Černý
Podle odkazu v článku (https://www.clovekvtisni.cz/media/publications/1712/file/report_-vt-15-20-let_fin08-09.pdf) byla velikost výběrového souboru šetření 2 762 osob ve věku 15+, v tom 218 respondentů bylo ve věku 15-20 let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 13:02
Jak to tady čtu, tak mladí jsou jen hloupí, rozmazlení a zbabělí !!!
A kdo je teda vychovával??
Nemáte pocit, že právě staří jsou jen hloupí, nevzdělaní, zbabělí a zpovykaní??
Kdo dotáhl svět do téhe prů.erové situace?
Mladí?
Zkuste se zamyslet koblihou, pokud vám to ještě jde!!
Odpovědět
DA

DAG

22.9.2021 13:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Do této situace dotáhli svět naši rodiče a naše děti ho určitě nenapraví. Ano jsou rozmazlení díky nám, ale z jejich strany je to prostě jen standardní mladická revolta.
Nejsou hloupí, jen rozmazlení. Zatím co moji rodiče šlapali pomyslnou lajnu v osumnácti, my v pětadvaceti a naše děti prostě budou nepoužitelní do třiceti.
Samozřejmě je to chyba rodičů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.9.2021 09:21 Reaguje na DAG
Mladí jsou použitelní velmi dobře a okamžitě, když před nimi stojí problém, který musí sami řešit.
Tím, že mají otevřený svět, netrpí tak děsivou zaprděností, jako starší generace, takže mají šanci na prosperitu, kterou my už prokaučovali.

Otázkou ale je, jestli jim budoucnost nezablokujeme my (první krok budou tyhle volby) a druhá je klimatická tragédie, kterou budou muset řešit a ne jen o ní žvanit.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.9.2021 18:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Nakonec třeba mladí lidé zjistí, až zmoudří, že se žádná klimatická tragédie nekoná. Případně se vůči klimatu začnou chovat racionálně.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.9.2021 13:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Nevím, koho myslíte, odpovím za sebe. Náhodou nejsou marní a šikovní jsou taky. Jsou vedení jiným směrem než my, určitě očekávají větší blahobyt a rychle. Že jsou na vině i rodiče, beru. Když vidíte děti jen ráno a večer, tak často není na výchovu a zjištění, co jim škola vtloukla do hlavy, čas. A že jim občas valí do hlavy pořádné klíny. Proto jim přeju, ať se seznámí s realitou a naučí se pracovat rukama, musí, ale zas jim nepřeji zažít hrůzy válek. Je mi divné, že to je jako hotová věc, že to bez války nejde.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 13:22
Mladí lidé by se měli starat i o to, z čeho jejich rodiče zatáhnou mastné účty za energie, které nám bruselský gryndýl poslal a posílat bude.

"Dnes 12:34
Martin Procházka, Právo
Vláda plánuje pro nízkopříjmové rodiny „energetické šeky“, tedy peněžní podporu, jež by z větší části pokryla výdaje na elektřinu, které markantně rostou a porostou. Právu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)."
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.9.2021 13:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přijde mi to jako vytloukání klínu klínem, zdažit energie, pak dát podporu soc. slabým, k tomu bude potřeba víc byrokracie, v pravdě "ekologický" rozvoj. Havlíček už asi neví, kudy kam.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2021 14:37 Reaguje na Jarka O.
To vám přijde špatně, bo to myslíte dobře:-))).

Protože ono se rozdělí vždy méně, než kolik se vybere ... ten zbytek ... však víme:-).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 16:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Slibem nezarmoutíš a nízkopříjmoví (i všichni ostatní) se prostě musí naučit s energií šetřit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.9.2021 17:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
mladí lidé mají větší depresi spíž z toho, že budou muset mít deset let stejný telefon a dámy pět let stejné oblečení...ať se uskrovní ve své hlavě, to by bylo možná produktivnější, ale realita je jiná.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 13:50
"Inflace neustále roste a podle odborníků se může do konce roku vyšplhat až na pět procent. Lidé mohou už nyní vnímat zdražování, které se odehrává napříč všemi oblastmi – od energií až po zboží jako jsou oblečení, hračky nebo elektronika. Výjimkou nebudou ani topiva, která patří s nadcházejícím podzimem a topnou sezónou k velmi diskutovaným tématům. "U hnědého uhlí se domácnosti dostanou z 20 tisíc korun na 25 tisíc korun, v příštím roce se může zdražit až na 30 tisíc korun. Citelný nárůst odpovídá zvyšování cen energií," vysvětlil ekonom Lukáš Kovanda (40) pro ŽivotvČesku.cz."

Ale nebojme se, mladí se zahřejí svým mládím a nám starším to zase vysvětlí pan Hanzl jen co dohledá tu úžasně levnou a dostupnou zelenou energii z OZE, která se jak naschvál právě teď někde schovala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 16:37 Reaguje na Miroslav Vinkler
Neschovala. Jede naplno, ale těch zdrojů je zatím málo. dělaá si teprve polovinu spotřeby v celé EU, ale budují se další a další kapacity.
Vám úplně schází časový rozměr. Teď je elektřina za tolik a tolik, huráá grýndýl se podělal.
Až bude příští rok za půlku, budete zase jen frflat.....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.9.2021 16:38 Reaguje na Pavel Hanzl
Inflace jede především díky katastrofální hospodářské politiky téhle paravlády.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

22.9.2021 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Skokové zdražení energií už má oběti. Dodavatelé nemají na nákup proudu pro zákazníky.
-------
Energie prudce zdražují. Havlíček nastínil o kolik a komu dá stát kompenzace. Velkoobchodní cena elektřiny s dodávkou na následující rok letos v září na pražské energetické burze poprvé překonala cenu 100 eur (asi 2530 korun) za megawatthodinu (MWh). Před rokem byla přitom poloviční.
/ Vivat Green Deal /
Prudce rostoucí ceny energií pocítí jak domácnosti, tak firmy. Vláda chce zmírnit dopady zdražení elektřiny a plynu nejvíce zranitelným domácnostem prostřednictvím dotací.
Model je založený na emisi energetických voucherů, které by dostávaly rodiny s nižšími příjmy,“ popsal pro SZ Byznys ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).Systém energetických šeků využívá již například Francie. Odhaduje se, že v příštím roce by nárůst mohl být v průměru okolo 1 500 korun na domácnost.
----------------------------------------

Doufám, že budete natolik hrdý a vouchery odmítnete ,protože vás hřeje pocit dobře vykonané práce na poli propagace OZE a bruselské vrchnostenské přízně.Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.9.2021 09:13 Reaguje na Miroslav Vinkler
Žádné vouchery nehrozí mě ani nikomu jinému, víceobročník prostě jen lže, jak je to jeho zvykem.

Zdražení energií je dobrá zpráva pro budování OZE, což se nás ale netýká, nás drtí emisní povolenky, tj.vlastní blbost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.9.2021 09:15 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zkuste vysvětlit PROČ se najednou tak elektřina zdražuje. Green deal je zaparkovaný v Bruselu už nějaký rok, tak čím to teda je??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

22.9.2021 14:39
Poté, co jsem si přečetl, že výsledky průzkumu vychází z názoru celých 218 oslovených respondentů ... jsem se zcela uklidnil.

Jediný pocit, který takový průzkum ve mně vyvolává je ten, že si z nás někdo dělá .....
Odpovědět
RV

Richard Vacek

22.9.2021 17:23
Mladí jsou nezkušení, čehož využívají různí šíbři ke svému prospěchu. Naštěstí z toho většina mladých na základě životních zkušeností vyroste.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

22.9.2021 21:19 Reaguje na Richard Vacek
Áno, stanú sa z nich starí ako sme teraz my. A noví mladí si zase nájdu niečo, čomu starí nerozumejú a kvôli čomu treba zmeniť svet. A tých súčasných mladých zase odstavia na vedľajšiu koľaj, taký je kolobeh života :-)
Odpovědět
JM

Joska Malý

23.9.2021 00:32
Já jsem ještě skoromladý a cítím zoufalství, bezmoc a někdy i strach z lidské blbosti a povrchnosti, která v poslední dekádě světem čím dál více vládne. Podezřívám ty internety a sociální sítě. Postmoderní relativismus a teze typu, že vzdělání není o znalostech, ale o schopnosti řešit problémy a vidět věci v souvislostech. Když nic nevím, těžko si můžu něco spojit.
Radši bych se bál jaderné války, Číny, přelidnění, možná i doby ledové, nežli GZK.
Odpovědět
ig

23.9.2021 03:31 Reaguje na Joska Malý
Ujišťuji vás, že blbost a povrchnost vládne světu co pamatuji :-)
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

23.9.2021 18:26 Reaguje na
Průměrný volič má IQ 100.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.9.2021 17:28
Na "nezávislé" průzkumy už jsem alergický a považuji je za manipulaci
ostatních lidí. Ukážou jim "většinový" názor a oni se k němu přikloní
nejen ti nerozhodnutí, ale nahlodá to i ty s názorem jiným. Navíc při
fotce ze studentských voleb jsem si všiml, že si vzájemně ukazují ty
hlasovací lístky a ono vybočit z jednotného zástupu, je být vyobcován
z kolektivu. Pak tu jsou názory oblíbených kantorů, kteří jim klidně
omluví neúčast na studiu kvůli stávce a nebo protestu. Někteří jdou
dokonce v čele demonstrací spolu s opozičními politiky. Apolitičnost
školy je tak často iluzí a ovlivnění myšlení je politické a třeba i
to klimatické. Nestrannost kantorů by měla být samozřejmostí a to
byl přece hlavní požadavek studentů při sametové revoluci. Dnes
to bývalým studentským vůdcům nevadí, že ředitelé a učitelé škol
umožňují protesty v době, kdy by mělo probíhat vyučování? Asi ne,
když ta mládež bojuje zase za ně.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist