Moravskoslezská města začala se svozy vánočních stromů, končí v kompostárnách
O svoz vánočních stromů se stará městská odpadová společnost OZO Ostrava a s jejich odvozem se počítá do poloviny února. Ze sídlišť a bytové zástavby se stromky odvážejí v pravidelných týdenních intervalech, každý všední den z určitých částí města. Obyvatelé rodinných domů mohou stromky nařezané na menší kusy odložit do nádoby na bioodpad, sběrných dvorů nebo je využít jako otop.
Ve středu začne svoz vánočních stromků i v Třinci na Frýdecko-Místecku, kde se o jejich odvoz stará společnosti SMOLO CZ. "Vánoční stromek nepatří do komunálního odpadu. Jednak výrazně snižuje kapacitu nádob, navíc je to neekologické,“ uvedl jednatel společnosti Tomáš Ondraszek.
Tisíce jehličnanů, které pracovníci sesbírají ze stanovišť kontejnerů na komunální odpad nebo přijmou ve sběrném dvoře, se postupně zpracuje v kompostárně na dřevní štěpku. Po smíchání s bioodpadem pak slouží k výrobě kompostu. Proto je třeba stromečky odstrojit a zbavit ozdob.
"Štěpku společně s bioodpadem promícháme v míchacím voze. Hmota prochází díky působení mikroorganismů samovolným zahříváním až na 78 stupňů Celsia," uvedla vedoucí sběrného dvora Andrea Kufová. Pracovníci se pak starají o udržení předepsané vlhkosti a pravidelné provzdušňování. "To vše zaručí mikrobiální nezávadnost kompostu a zabrání klíčivosti semen plevelů. Hmota takto fermentuje šest až osm týdnů, dozrávání pak trvá tři až čtyři měsíce,“ doplnila Kufová.
V Bohumíně na Karvinsku se o zpracování vánočních stromů, které lze odložit ke kontejnerům, starají technické služby BM servis. Na kompostárně se rozdrtí a promění v další použitelný materiál. Část stromků se ale využije také ke krmení pro zvířata z Mauglího ranče.
reklama