https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravskoslezsky-kraj-ceka-z-eu-vic-nez-18-mld.kc-na-rozvoj-po-tezbe-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezský kraj čeká z EU víc než 18 miliard korun na rozvoj po těžbě uhlí

28.7.2021 11:38 | OSTRAVA (ČTK)
"Je třeba změnit náš region. Změnit ho od těžby uhlí na těžbu dat," řekl hejtman Vondrák.
"Je třeba změnit náš region. Změnit ho od těžby uhlí na těžbu dat," řekl hejtman Vondrák.
Moravskoslezský kraj by měl v souvislosti s koncem těžby uhlí z Evropské unie čerpat více než 18 miliard korun. Připraveno má 13 strategických projektů. Regionu by měly pomoci zvládnout transformací spojenou s útlumem důlní činnosti, řekl hejtman kraje Ivo Vondrák (ANO) po setkání s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem.
 

"Jsme dnes dohodnuti na úrovni vlády a celkem tří regionů," uvedl Vondrák. Kromě Moravskoslezského kraje by na podobné zdroje měly dosáhnout i kraje Karlovarský a Ústecký.

"Předpokládáme, že u nás v Moravskoslezském kraji budeme čerpat celkem 18,9 miliardy korun. Máme schváleny strategické projekty. Celkem jich je 13, kdy celková částka přesahuje částku 18,9 miliardy. Je to dáno tím, že ne všechny projekty nutně musí uspět," uvedl Vondrák

Dodal, že kraj projekty představí Evropské komisi. "Budeme je prezentovat, tak aby Evropská komise věděla, kudy se ubíráme, do čeho chceme investovat," uvedl.

Timmermans řekl, že Evropská komise má řadu nástrojů, které jednotlivé země na projekty mohou použít. "Je na vládě ČR, aby s regiony prodiskutovala, které z nich použijí. Může to být fond modernizace, fond spravedlivé transformace, může to být plán obnovy," uvedl.

Podle Vondráka se bude transformace kraje silně dotýkat i klimatických balíčků, které komise představila. Komise například navrhuje, aby se do roku 2035 skončilo s výrobou benzinových a dieselových vozů. Mnoho automobilek se podle Timmermanse tímto směrem už vydalo a auta výhradně s nulovými emisemi budou některé schopny vyrábět už v roce 2028, 2029 či 2030. Brusel rovněž navrhuje zásadní rozšíření systému emisních povolenek, jejichž prostřednictvím by se mělo nově platit i za znečišťování ovzduší v důsledku silniční či lodní dopravy a vytápění budov.

"Je třeba změnit náš region. Změnit ho od těžby uhlí na těžbu dat. Všichni jsme zaznamenali klimatický balíček a jeho dopad. Jsou to úkoly, které nejsou vůbec jednoduché pro ČR, která je průmyslovou zemí. Budeme muset najít cesty, jak všechno vybalancovat," řekl Vondrák. Cesta má podle něj v kraji tři hlavní pilíře. "Máme tady univerzity, máme tady výzkum a vzdělávání na nejvyšší úrovni. Chceme podpořit malé a střední podniky jako nositele inovace. Musíme respektovat a zajistit transformaci těžkého průmyslu. Tyto tři věci tvoří trojšroubovici, kterou musíme využít a dotáhnou k dokonalosti. Je to na nás a moc jiných možností dnes nemáme," dodal hejtman.

Místopředseda Evropské komise dodal, že sám je vnuk lidí, kteří těžili uhlí. "Viděl jsem svůj domovský region, jak se transformoval. Bylo tam řada chyb, kterým se tady vyhýbáte. Chci slíbit, že pomůžeme transformaci udělat tak, abyste se i chybám vyhnuli. Transformace je nezbytná nejen kvůli změnám klimatu, ale i kvůli průmyslové revoluci, která probíhá. Chceme zajistit, aby byla spravedlivá, aby nikdo nezůstat pozadu. Musíme zajistit, aby energetická transformace nezpůsobila energetickou chudobu," slíbil Timmermans.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

28.7.2021 12:26
"Chceme zajistit, aby byla spravedlivá, aby nikdo nezůstat pozadu. Musíme zajistit, aby energetická transformace nezpůsobila energetickou chudobu," slíbil Timmermans.
Pán je dost zlatoústý, já si myslím, že na to nemá nástroje.
Pokud by chtěl tohle zajistit, musel by být Český stát pod jurisdikcí Bruselu, musela by tu fungovat nějaká evrpská FBI, která by zatkla tuneláře a postavila je k soudu do Haagu nebo mimo dosah zkorupovaného babišistánu.
Pokud se ty peníze budou šéfovat jak doposud, dopadne to jak doposud.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.7.2021 13:57 Reaguje na Pavel Hanzl
energetická chudoba je docela zajímavý směr a to, že na to soudruzi z Bruselu už vliv v podstatě moc nemají je jasný. Takže, cokoliv se stane, tak se stane a hotovo. Brusel je banda deviantů, takže si s nima nikam nepomůžeme, tak maximálně do větší chudoby
Odpovědět
kk

karel krasensky

28.7.2021 21:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Herr obrst Hansl vy jste nejen znalec JE,dendrolog,meteorolog,cestovatel,klimatolog,lesník,ale i pravník a kriminalista samozřejmě taky politický komentator a spisovatel.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.7.2021 13:54
nemělo by to spíš dostat Diamo a.s na sanaci té " čistoty" co po těžbě zůstala všude kolem?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist