Moravskoslezský kraj zjišťuje zájem občanů o dotace na výměnu kotlů
"Lidé mají už jen necelý rok na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září příštího roku bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy. Pokud je někdo neodstaví, hrozí mu pokuta až 50 000 korun, což je opravdu dost. Proto se už několik let snažíme lidem s výměnou kotle pomoci. Za posledních sedm let jsme v našem regionu schválili 22 000 žádostí o kotlíkovou dotaci. Z toho už je vyměněno i proplaceno přes 80 procent kotlů, k proplacení v tuto chvíli zbývá zhruba 4000 žádostí," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Ministerstvo životního prostředí na další výměny kotlů rozdělí krajům 5,5 miliardy korun. Kraje ale musí prokázat zájem občanů o dotaci. "Čím víc lidí se přihlásí, tím více peněz nám z Prahy na nové kotle pošlou. Vyplnění osmi otázek v jednoduchém online formuláři zabere jen pár minut a je nezávazné. Takže by se měli přihlásit i ti, kteří se zatím ještě nerozhodli," řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).
Formulář je dostupný na krajských stránkách Lokální topeniště nebo přímo pod odkazem s dotazníkem. Podmínky dotace jsou přísnější než v minulosti. Kromě tradičních podkladů, jako jsou například fotky současného kotle nebo jeho revize, bude muset žadatel, až na stanovené výjimky, předložit i čisté příjmy celé domácnosti za loňský rok. Rodiny s vyššími příjmy si o dotaci na výměnu kotle budou moci žádat v rámci programu Nová zelená úsporám, na kotlíkovou dotaci přes krajský úřad totiž nedosáhnou. "Vyplnění online formuláře k ničemu nezavazuje. Pokud si tedy někdo není jistý, zda nárok na dotaci má, nebo nemá, ať formulář raději vyplní," doplnil Krkoška.
Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Kromě průmyslu a dopravy kvalitu ovzduší ovlivňuje právě topení v domácnostech. Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 000 neekologických kotlů. Pro kraj bylo doposud na kotlíkové dotace od státu vyčleněno přes 2,58 miliardy korun.
reklama