https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moravskoslezsky-kraj-zjistuje-zajem-obcanu-o-dotace-na-vymenu-kotlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moravskoslezský kraj zjišťuje zájem občanů o dotace na výměnu kotlů

6.10.2021 01:30 | OSTRAVA (ČTK)
Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 000 neekologických kotlů.
Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 000 neekologických kotlů.
Licence | Volné dílo (public domain)
Moravskoslezský kraj zjišťuje aktuální zájem obyvatel o dotace na výměnu neekologických kotlů. Právě poptávka občanů určí konečnou částku, která nakonec na takzvané kotlíkové dotace do regionu zamíří. Samotné žádosti chce kraj začít přijímat příští rok na jaře, sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
 

"Lidé mají už jen necelý rok na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září příštího roku bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy. Pokud je někdo neodstaví, hrozí mu pokuta až 50 000 korun, což je opravdu dost. Proto se už několik let snažíme lidem s výměnou kotle pomoci. Za posledních sedm let jsme v našem regionu schválili 22 000 žádostí o kotlíkovou dotaci. Z toho už je vyměněno i proplaceno přes 80 procent kotlů, k proplacení v tuto chvíli zbývá zhruba 4000 žádostí," uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Ministerstvo životního prostředí na další výměny kotlů rozdělí krajům 5,5 miliardy korun. Kraje ale musí prokázat zájem občanů o dotaci. "Čím víc lidí se přihlásí, tím více peněz nám z Prahy na nové kotle pošlou. Vyplnění osmi otázek v jednoduchém online formuláři zabere jen pár minut a je nezávazné. Takže by se měli přihlásit i ti, kteří se zatím ještě nerozhodli," řekl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).

Formulář je dostupný na krajských stránkách Lokální topeniště nebo přímo pod odkazem s dotazníkem. Podmínky dotace jsou přísnější než v minulosti. Kromě tradičních podkladů, jako jsou například fotky současného kotle nebo jeho revize, bude muset žadatel, až na stanovené výjimky, předložit i čisté příjmy celé domácnosti za loňský rok. Rodiny s vyššími příjmy si o dotaci na výměnu kotle budou moci žádat v rámci programu Nová zelená úsporám, na kotlíkovou dotaci přes krajský úřad totiž nedosáhnou. "Vyplnění online formuláře k ničemu nezavazuje. Pokud si tedy někdo není jistý, zda nárok na dotaci má, nebo nemá, ať formulář raději vyplní," doplnil Krkoška.

Moravskoslezský kraj má dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi. Kromě průmyslu a dopravy kvalitu ovzduší ovlivňuje právě topení v domácnostech. Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 000 neekologických kotlů. Pro kraj bylo doposud na kotlíkové dotace od státu vyčleněno přes 2,58 miliardy korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist