https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/more-u-nizozemska-se-muze-do-roku-2100-zvednout-az-o-dva-metry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

26.10.2021 10:42 | AMSTERDAM (ČTK)
Zhruba třetina rozlohy Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře, takže se tato západoevropská země považuje za mimořádně ohroženou oteplováním, ale Nizozemsko je zároveň v přepočtu na obyvatele největším znečišťovatelem v Evropě.
Zhruba třetina rozlohy Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře, takže se tato západoevropská země považuje za mimořádně ohroženou oteplováním, ale Nizozemsko je zároveň v přepočtu na obyvatele největším znečišťovatelem v Evropě.
Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud uvádělo. Oznámil to nizozemský meteorologický ústav (KNMI). Jeho zpráva vychází krátce před zahájením klimatické konference COP 26 ve Skotsku. Zhruba třetina rozlohy Nizozemska leží pod úrovní hladiny moře, takže se tato západoevropská země považuje za mimořádně ohroženou oteplováním, ale Nizozemsko je zároveň v přepočtu na obyvatele největším znečišťovatelem v Evropě, uvádí agentura AFP.
 

"Projekce naznačují větší vzedmutí moře než dříve. Pokud neomezíme produkci skleníkových plynů, může se moře u nizozemských břehů zvednout do roku 2100 ve srovnání se situací na začátku století o 1,2 metru" a o dva metry, pokud se tání ledu u jižního pólu urychlí, stojí ve zprávě. Předchozí výpočty KNMI počítaly s maximálním zvednutím mořské hladiny o metr. Tentokrát je to poprvé, co úřad hovoří o dvou metrech. Nizozemsko bylo v červenci stejně jako Německo a Belgie postiženo ničivými záplavami.

"Doba, kdy jsme byli schopni kontrolovat vodu, pevninu a půdu po svém, je minulostí. Nizozemsko se neobejde bez drastické volby při plánování," řekl Rogier van de Sande, šéf úřadu, který se stará o vodní hospodářství.

Nizozemsko se díky hrázím chránícím před bouřemi, neustálým inovacím a tisícům kilometrům bariér a dun označovalo za "nejbezpečnější deltu na světě".

Přehodnocení projekce KNMI se opírá o srpnovou, novou zprávu Mezivládní skupiny odborníků o změnách klimatu OSN (GIEC) a o vlastní výzkum ústavu. Až 60 procent nizozemského území, kam patří mořské pobřeží i oblasti kolem řek, mohou postihnout záplavy.

Konference COP 26 se bude konat od 31. října do 12. listopadu a je považována za rozhodující příležitost k dohodě o snížení uhlíkových emisí a o boji proti klimatickému oteplování.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.10.2021 11:26
V Nizozemí pevnina klesá (-3mm ročně) a naopak ve Skandinávii stoupá (+3 mm ročně). Snad se tomu nebudeme snažit zabránit.
Odpovědět
LB

Lukas B.

26.10.2021 13:49 Reaguje na Richard Vacek
přesně tak. hladina moře je na planetě "znivelizovaná" do toho (téměř) trojosého elipsoidu, a bude-li stoupat hladina, tak všude stejně. no a někde pevnina klesá a jinde se pevnina zvedá. ve skandinávii holt budou muset prodlužovat mola (aby lodě nedrhli břichem o dno), v nizozemí budou hot muset zvedat hráze.

tím samozřejmě nepopírám, že z lokálního pohledu nizozemců je to průšvih a že by se jim na první dobrou líbil glaciál a pokles hladiny o plusmínus 200 metrů. průšvih bude, že jim tulipány mimo skleník nevyrostou.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2021 10:28 Reaguje na Lukas B.
Omyl, nic znivelizované není, výšky hladin moří a oceánů se někdy i dost liší.
Ve Středozemním moři je níže, než v Černém nebo v Atlantiku (proto teče Gibraltarem i Dardanelami silný proud).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

26.10.2021 14:15
Může, ale taky nemusí !
Odpovědět

Viktor Šedivý

27.10.2021 00:06
A jakým tempem stoupá teď? Po odečtení příp. poklesu pevniny, samozřejmě.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.10.2021 01:17 Reaguje na Viktor Šedivý
Za posledních 20 000 let o 120 m. Ale tak to v dobách meziledových chodívá. S nástupem další doby ledové bude zase moře klesat. Ale důvod k radosti to nebude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.10.2021 15:31 Reaguje na Richard Vacek
Hlavně se toho lidská rasa a ani současný ekosystém nedožije.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist