https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/morske-zelvy-hledaji-svou-plaz-podle-magnetickeho-pole-ale-nekdy-se-spletou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mořské želvy hledají svou pláž podle magnetického pole. Ale někdy se spletou

24.4.2018 09:30 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kareta obecná nepřestává udivovat zoology. Relativně nedávno se zjistilo, že ke své dokonalé orientaci v mořích využívá magnetické pole.
Kareta obecná nepřestává udivovat zoology. Relativně nedávno se zjistilo, že ke své dokonalé orientaci v mořích využívá magnetické pole.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | tpsdave / Pixabay
Kareta obecná nepřestává udivovat zoology. Relativně nedávno se zjistilo, že ke své dokonalé orientaci v mořích využívá magnetické pole. Tento vnitřní kompas má pak nečekané důsledky na distribuci jejich populací. Protože i s dokonalou navigací se někdy může splést. Podrobnosti uvádí UNCnews.
 

Profesor biologie Kenneth Lohmann ze severokarolínské univerzity v Chapel Hill si nedávno povšiml „nenáhodné shody“ v genetickém profilu regionálních populací karet. Dalo se sice očekávat, že ty pocházející ze stejné pláže k sobě budou mít blíže. Ale jak zjistil, genetická podobnost se občas projevovala i u velmi vzdálených populací. Co tedy měly tyto želvy společného? Správnou odpovědí rozkryl dosud netušenou zvláštnost želvího života.

Hledaným společným rysem totiž primárně nebyla ani tak příbuznost karet obecných, ale shodný rys konkrétních pláží a ostrovů. Disponovaly totiž podobným magnetickým polem. „Karety obecné jsou fascinující stvoření, které začínají svůj život na jediné pláži, aby propluly celým Atlantikem a pak se vrátily zpět na to samé místo,“ říká Lohmann. Ne vždy se ale přesně trefí. „A tak si vyberou ostrov, který má podobné vlastnosti magnetického pole, jako jejich rodná pláž.“

Lohmann zaznamenal, že pláže s podobnými vlastnostmi magnetického pole hostí geneticky příbuzné želvy. Byť často přestřelí o hezkých pár stovek kilometrů a usadí se například na druhé straně floridského výběžku. „Vlastnosti magnetického pole pláže či ostrova jsou mezi karetami natolik silným ukazatelem vzájemné příbuznosti, že stírají rozdíl geografických vzdáleností nebo environmentální rysy hnízdních pláží.“

Jeho zjištění potvrzují dosavadní výzkum, že se vodní želvy při pohybu zpět „na svou pláž“ orientují s pomocí magnetického pole. A mají také významný dopad na plánování ochrany mořských želv. S magnetickým polem, které téměř neomylně karety naviguje oceánem, totiž umí zamávat řada lidmi vytvořených podmořských a pobřežních objektů. Vedení elektrického proudu, komunikačních sítí, železobetonové vlnolamy a norné stěny, nebo velké stavby stojící na břehu.

„Je to důležitý vhled do života karet obecných,“ říká Lohmann. „Mohou z něj vyplývat i důležitá doporučení pro ochranu dalších dálkově migrujících druhů. Lososů, žraloků, některých druhů ptáků.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal RadomírRadomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist