MSNBC: Očekává se velký teplotní skok, varuje OSN
Podle Corella se globální oteplování zrychluje a některé dokumenty jsou díky tomu již zastaralé a příliš optimistické
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: NASA |
Vědci brali v potaz emisní plány 192 zemí a vypočítali, jak by tyto kroky mohly ovlivnit gobální oteplování. Prognózy zohledňují 80 procent snížení emisí v USA a Evropě do roku 2050, které ovšem nejsou jisté. Ta americká část se totiž opírá o zákon, který sice schválila Sněmovna reprezentantů, ale stále nebyl schválen Senátem.
Oxid uhličitý, vznikající během spalování fosilních paliv jako je uhlí a ropa, je hlavní příčinou globálního oteplování - zachycování sluneční energie v atmosféře. Průměrná teplota po světě již vzrostla od 19. století o 1,4 stupně.
Velká část očekávaného zvýšení teploty bude kvůli rozvojovým zemím, které o svých emisích nemluví, uvedli vědci včera na tiskové konferenci OSN. Čína sama přidává k vypracovaným plánům téměř 2 stupně projekce.
"Podařilo se přezkoumat 400 hodnotících dokladů o klimatu z průběhu posledních tří let. I kdyby se v rozvinutém světě snížily emise o 80 procent a v rozvojových zemích o polovinu do roku 2050, jak někteří odborníci navrhují, svět i tak stále čelí 3stupňovému navýšení teploty do konce století," prohlásil Robert Corell, přední americký vědec, který dohlíží na obnovu klimatických plánů.
Corell řekl, že se na mezinárodních prosincových jednání o klimatu v Kodani nejpravděpodobněji přítomní dohodnou na 5 stupních navýšení teploty do konce století. Evropští lídři a Obamův Bílý dům si stanovili za cíl omezit oteplování na pouhých pár stupňů.
"Poslední velká zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) se objevila před více než dvěma lety a je založena na poznatcích, které jsou nejméně tři až čtyři roky staré," řekl Steiner. Globální oteplování se zrychluje, zejména v Arktidě, a to znamená, že některé dokumenty z roku 2007 jsou již zastaralé a příliš optimistické. Corell, který stál v čele hodnocení oteplování v Arktidě, říká: „Globální oteplování je urychleno způsobem, který nejsme schopni předvídat."
Podle článku 'Expect big jump in temperature, U. N. warns' vydaného 24. září 2009 na serveru MSNBC.
reklama
Online diskuse
zohledňují 80 procent snížení emisí? :D - 3. 10. 2009 - RastaJasně, nechci nikoho urážet, ale když u každého článku který se týká ekologie nebo změny klima, jak je tam skoro pokaždé řeč o tom samém antizelenismu :D já sám nejsem nikterak zelený a připadá mi to dost divné :) je to tak a nedá se říct že ten má pravdu a ten lže, nicméně kdyby všichni čekali až ukáže čas kdo má pravdu, spousta věcí by byla dnes jinak. pro Pana Šafaříka: očekává se, že globální oteplování ovlivní pěstování a šlechtění rostlin a přírodní vegetaci jako lesy, louky a zalesněné plochy, neboť klima je hlavním determinantem jejichgeografického rozšíření. Zemědělství a lesnictví ve vyšších zeměpisných šířkách jsou v současnosti pod menším tlakem, pokud jde o škodlivý hmyz a nemoci přenášené hmyzem, neboť v těchto oblastech panují méně příhodné klimatické podmínky. Severnější oblasti mají v porovnání s jihem méně problémů s nekaranténními i karanténními organismy. Vedle obchodu, který se považuje za hlavního původce zavlékání škodlivých organismů a invazivních druhů, hraje doplňkovou roli také globální oteplování, neboť je dalším důležitým „původcem změny“ a má vliv na výskyt i intenzitu onemocnění rostlin. Ze všeobecného hlediska může mít určité negativní hospodářské dopady na rostlinnou výrobu, neboť je příčinou dodatečných nákladů na zemědělské vstupy, například na ochranu plodin. Očekává se, že budou značně ovlivněny způsoby zavlečení exotických škodlivých organismů do nových zeměpisných oblastí: klimatické podmínky jsou stále příhodnější, proto se noví nebo migrující rostlinní škůdci mohou ustálit a rozšířit v oblastech, které byly doposud pokládány za prosté škodlivých organismů. Jako příklad lze uvést háďátko Bursaphelenchus xylophilus, které nyní působí značné škody v Portugalsku. Háďátko představuje významnou hrozbu pro severnější oblasti EU a odhaduje se, že pokud průměrná červencová a srpnová teplota vystoupí nad 20 ºC, uhyne 50–90 % jehličnanů. (:/ec.europa.eu/health/) Je třeba počítat s tím, že většina škodlivého hmyzu se kvůli globálnímu oteplování stane ještě škodlivější. Je také pravděpodobné, že se zvýší počet jejich přirozených nepřátel, takže celkový dopad jejich působení nelze přesně předpovědět. Stávající právní nástroje Společenství, směrnice Rady 2000/29/ES a rozhodnutí Komise o opatřeních v případě mimořádných událostí, vytvářejí základ obrany proti zavlečení karanténních škodlivých organismů a jejich rozšíření ve Společenství. V souladu s těmito právními předpisy oznamují členské státy nový výskyt už existujících, avšak na daném území neustálených škodlivých organismů. Kromě toho zabezpečují kontroly zdraví rostlin na místech vstupu na území Společenství nebo v místech destinace a hledají nově se objevující škůdce rostlin.(europhyt,rasff) |