https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/muzeme-se-nejak-zbavit-zaplavy-jednorazovych-plastovych-obalu-britsky-startup-sazi-na-prekvapivy-material
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Můžeme se nějak zbavit záplavy jednorázových plastových obalů? Britský startup sází na překvapivý materiál

31.10.2020 17:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Notpla
Lidstvo ročně vyprodukuje kolem 300 milionů tun plastů. Zhruba polovinu z tohoto množství tvoří plasty na jedno použití. Britský startup Notpla se snaží tuto zátěž snížit. A využívá přitom chaluhy. Informuje o tom Business Insider.
 

Jednou z oblastí, kam se snaží Notpla proniknout, je rychlé občerstvení, kde je spotřeba jednorázového plastu opravdu enormní. Jejich sáčky na bázi chaluh jsou rozložitelné a dokonce i jedlé. Výroba spočívá v tom, že se chaluhy vysuší a namelou na prášek. Z prášku několika technologickými postupy vzniká hustá tekutina, která se znovu vysouší a vzniká tak „plastová“ hmota, z níž se dají vytvořit sáčky pro tekutiny či dochucovadla jako jsou třeba sojové omáčky či kečupy.

Notpla - We make packaging disappear from Notpla on Vimeo.

Výhodou takových obalů je, že se po vyhození rozloží za 4-6 týdnů. V porovnání s normálním plastovým obalem, kterému to trvá několik set let, jde o zanedbatelný čas. Chaluhy jsou oproti jiným alternativám klasického plastu založených například na škrobu ekologičtější – na jejich pěstování není zapotřebí žádná půda a rostou velmi rychle.

„Je to jeden ze zdrojů, kterého je opravdu hodně,“ říká spoluzakladatel společnosti Rodrigo Garcia. „Jedna z chaluh, kterou používáme, roste metr za den. Dokážete si představit něco takového? Přitom nepotřebujete žádné hnojivo. A navíc je to zdroj, který můžete používat opravdu dlouhodobě.“

Kromě této alternativy k jednorázovým sáčkům chce společnost ještě letos uvést na trh alternativu k „papírovým“ krabičkám na jídlo, které se hodně využívají u rozvážek jídla. Box bude plně rozložitelný, nebude obsahovat žádné syntetické chemikálie a bude potažen speciální vrstvou, která odolá jak vodě, tak tuku. Krabička se rozloží za 3-6 týdnů. „I kdyby byla odhozena do přírody, kompletně se rozloží, stejně jako ovoce nebo zelenina,“ říká Garcia.

Notpla k sobě přitáhla pozornost před pěti lety, když se jí podařilo vytvořit jedlé sáčky napuštěné vodou, které se ve velkém používaly jako náhrada plastových kelímků pro běžce při londýnském maratonu.

Osvěžení bez odpadu.
Osvěžení bez odpadu.
Zdroj | Notpla

Je otázkou, jak velký dopad na plastovou krizi může tato relativně malá iniciativa mít. Zdá se totiž, že množství plastu, které domácnosti spotřebovávají, stále roste. Nedávný průzkum ukázal, že v návaznosti na pandemii koronaviru je toto číslo dokonce ještě vyšší. A většina z toho – asi 8 milionů tun ročně – skončí v oceánu.

„Před lockdownem domácnosti vyhazovaly asi 99 kusů plastů každý týden. Ale během lockdownu toto číslo vzrostlo na 128 kusů. To je nárůst o 25-30 %,“ komentuje Daniel Webb průzkum, který provedla Everyday Plastic.

Nadšenci ze startupu využívajícího chaluhy se tímto ale nenechávají odradit. „Jdeme do toho, protože chceme aspoň trochu přispět k řešení současné plastové krize. To je to, co nás všechny pohání,“ uzavírá spoluzakladatel Notpla Pierre Paslier.


reklama

 
foto - Mráčková Lucie
Lucie Mráčková
Autorka je spolupracovnice Ekolist.cz
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

31.10.2020 07:55
Je to asi rozumná cesta. Je otázka, zda se to podaří sterilizovat na stejnou úroveň čistoty jako klasický plast.
Já ještě pamatuji (protože tatínek byl kuřák), že se benzín do zapalovačů prodával v želatinových kapslích, které byly, pochopitelně, také biologicky rozložitelné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2020 13:48 Reaguje na Jan Šimůnek
To není děláno na kanystry na benzín.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.10.2020 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Na co Vy hned nepomyslíte! Někdo se Vás na to ptal?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.10.2020 14:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Apropó, jak to je s tím letošním suchem a vedry? Už jste někde načetl k tomu informace od vědců?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.11.2020 19:37 Reaguje na Jiří Daneš
Zase se nepatrně oteplilo, vůbec se nebojte.
U nás možná ne (i když venku je pořád dost nezvykle teplo, i když prší) ale to je fuk. Zeměkoule je jen jedna a odstěhovat se nemůžeme.
A vás se taky někdo na něco ptal?
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.10.2020 15:08 Reaguje na Jan Šimůnek
Papírové obaly používané několik století (v Číně mnoho století), také nebyly sterilní. Dnes je známa sterilizace zářením, která by jistě byla pro tyto materiály bezproblémová, protože se používala na př. pro sterilizaci obvazového materiálu, kde je vhodnější, než sterilizace etylenoxidem.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.10.2020 16:22 Reaguje na Jiří Daneš
Agarový gel apod. se po záření může začít sypat.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.11.2020 21:33 Reaguje na Jan Šimůnek
To je možné, muselo by se to vyzkoušet.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.10.2020 09:00
Bezva nápad a takovým projektům by se mělo dostat veřejné podpory , plastový odpad je u mě nepřítelem č.1.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.10.2020 13:47 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jenom nevím, jak chtějí vyřešit obaly, které musí udržet vodu.
To budou mít nějaký časový indikátor, kde bude dáno "měsíc nepustíme ani ťok a pak se rozpustíme"? To bude dost makačka. Ale dobrý by to bylo výrazně.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.10.2020 15:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Stačí si přečíst : https://www.notpla.com/
Odpovědět

Jirka Černý

31.10.2020 10:38
Plasty na jedno použití jsou jednoznačně problém který je potřeba řešit. Za extrém považuju použití plastu na jídlo které se sní ihned v místě nákupu, což je většina rychlého občerstvení.
Odpovědět

Jan Šimůnek

31.10.2020 16:24 Reaguje na Jirka Černý
Jenže je možné přímo na místě ty plasty odebírat zpět a dávat na hromadné zpracování. Tenhle typ plastu je při dobré organizaci IMHO nejméně problematický.
Odpovědět

Jirka Černý

1.11.2020 07:26 Reaguje na Jan Šimůnek
Ano, předpoklad k tomu je, teď jde o to jestli se tak i děje, obvykle se při odchodu vše hodí do jedné nádoby takže vznikne směs papíru, plastu a potravinových zbytků. Tuším že už i IKEA vzdala snahu aby zákazník alespoň trochu třídil v jejich restauraci a nechávají to na svém personálu, je předpoklad že to udělá kvalitněji a když zrovna IKEA může jet klasický porcelán proč by to měl být problém pro firmy kde je jídlo hlavní náplň.
Ale tím odbočujeme od tématu že rozložitelné jednorázovky jsou skvělé řešení.
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.11.2020 08:17 Reaguje na Jirka Černý
Pokud by ta recyklace byla dobře provedena, vyšel by plast patrně výrazně levněji. Druhou věcí je, že už dávno existuje polymerovaný škrob z brambor, který by se dal použít také (a nemusely by se kdoví odkud dovážet chaluhy). Jedná se ovšem o GMO brambory, jejichž pěstování je v tupé a zaostalé žumpě jménem EU zakázáno.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

31.10.2020 14:58
Bylo by výborné, kdyby takové obaly byly zavedeny do užívání celosvětově. Rozhodně by to nemusel být špatný kšeft, protože obal by byl zřejmě skutečně násobně nepoužitelný a tak by výroba mohla běžet do nekonečna. Jenže továrny na plasty se ještě plně nezaplatily, bohužel.
Odpovědět

Jan Šimůnek

1.11.2020 08:00 Reaguje na Jiří Daneš
Je otázka, co udělá s mořem masové pěstování chaluh. Už proti rybím chovům mají ekologové námitky, zčásti i oprávněné.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.11.2020 21:34 Reaguje na Jan Šimůnek
K čemu nemají ekologové námitky?
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.11.2020 07:44 Reaguje na Jiří Daneš
To je zcela jistě pravda. A opakovaně se stalo, že ekologové něco prosazovali, a když to pak lidé koupili (nebo začali provozovat příslušnou činnost), tak proti tomu začali bojovat. Prostě jsou naprosto nedůvěryhodní a nedůvěryhodné je i cokoli, co říkají nebo dělají.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist