https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-jedna-o-pujcce-osm-miliard-euro-od-eib-na-vodni-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MZe jedná o půjčce osm miliard euro od EIB na vodní hospodářství

31.1.2019 01:32 | PRAHA (ČTK)
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty jako je propojování vodárenských soustav nebo stavbu přehrad. Ilustrační snímek.
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty jako je propojování vodárenských soustav nebo stavbu přehrad. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Ministerstvo zemědělství by chtělo mít jisté peníze na plánované vodohospodářské projekty jako je propojování vodárenských soustav nebo stavbu přehrad. Jedná proto s Evropskou investiční bankou (EIB) o investičním úvěru v hodnotě osmi miliard euro (v přepočtu zhruba 206 miliard korun). Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank, řekl novinářům ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). V současnosti se plánuje například stavba nádrží na Rakovnicku a v okolí, nebo stavba přehrady Skalička na Bečvě. Toman chce o úvěru ještě jednat s ministerstvem financí, neposvětila jej také zatím vláda.
 

Ministr zatím nechtěl specifikovat přesné nastavení úvěru, například zda by jej stát splácel patnáct nebo dvacet let. V případě úvěru by se podle něj mohlo pokračovat v přípravách velkých projektů s jistotou, že se na ně peníze najdou.

Stát plánuje investice do stavby přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí. Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se také zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic.

Úřad v posledních čtyřech letech dalo na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz EU. V programech plánuje pokračovat, chce ale zvýšit dotace na obnovu a modernizace závlah, do kterých plánuje dát až 1,1 miliardy korun do roku 2022. Zatím se v programu, který funguje od roku 2016, utratilo 82 milionů korun.

Do budoucna by se mělo více investovat i do závlahových systémů. Nyní jsou podle úřadu využívány závlahy na 60.000 hektarech, v roce 1993 byla celková zavlažovaná plocha o 100.000 hektarů větší. "Dotace jsou podmíněny aplikací nových, úsporných technologií a zařízení na dávky vody i na snížení spotřeby energie. Zatím vynaložená částka je 61 milionů korun, do roku 2022 se plánuje 1,1 miliardy korun," uvedlo již dříve ministerstvo.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

31.1.2019 08:13
Pokud to budeme myslet vážně,tak ze všeho nejdříve by bylo potřeba se zbavit těch, kteří drancují krajinu kvůli vlastním ziskům a to je právě vypasený Toman a velkouzenář Babiš.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

31.1.2019 12:31 Reaguje na Václav Kain
Přesně tak.. ono totiž tyto peníze vůbec nepůjdou do zadržování vody v krajině, ale na stavbu přehrad a dalších prasáren, které krajinu dále poškodí a vodu z ní naopak odeberou a dají moc již dnes mocným, tentokrát nad vodou....

Toman s Babišem okatě ničí tuto zemi a ještě si na to berou půjčky a třeba Babiš sám vyloženě vydělává na "kůrovcové kalamitě", která výrazně negativně ovlivňuje zádrž vody v krajině....

Navíc Toman je dobré prase, když pořád mluví o tom, že se bude dělat VD Skalička, když dostalo povodí Moravy zadáno, že má vypracovat i variantu bočního poldru. Tomanovi/Babišovi se to ale nelíbí, protože tam by se nemohlo napást tolik sviní....
Odpovědět

Jan Šimůnek

3.2.2019 15:17
Jsem toho názoru, že půjčka od EU se může velice snadno stát prostředkem politického nátlaku (vyhýbám se slovu "vydírání"). Z tohoto důvodu bych ji bral až jako poslední možnost, a to i v situaci, kdy by po ryze ekonomické stránce vypadala výhodněji.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist