https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mze-navrhuje-uplny-zakaz-vystupovani-a-drezury-zvirat-v-cirkusech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech

22.10.2018 08:20 | PRAHA (ČTK)
Drezuře zvířat v cirkusech zřejmě zvoní hrana. Ilustrační snímek.
Drezuře zvířat v cirkusech zřejmě zvoní hrana. Ilustrační snímek.
Ministerstvo zemědělství (MZe) na základě požadavku ministerstva životního prostředí navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech. Obsahuje to novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, jež prošla meziresortním připomínkovým řízením. MZe v současnosti vypořádává připomínky, poté bude stanoveno přechodné období a konkrétní podmínky zákazu, uvedl úřad v tiskové zprávě. Před necelými dvěma týdny předali aktivisté resortu petici proti chovu volně žijících zvířat v cirkusech, pod kterou se podepsalo 14.000 lidí.
 

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) sdělil, že právě jeho resort se o tuto změnu zasadil.

Zákonem byla už v minulosti na návrh ministerstva zemědělství zakázána drezúra nově narozených primátů, ploutvonožců, kytovců, nosorožců, hrochů a žiraf. Zákaz chce úřad nyní rozšířit. Například v Itálii, Nizozemsku nebo Řecku je podle mluvčího resortu Vojtěcha Bílého drezura všech zvířat v cirkusech zakázána, v Německu či Polsku se o tom diskutuje.

Majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek starší řekl, že navrhované opatření vnímá jako omezování podnikání. "To se asi zbláznili. Myslím, že by ředitelé všech cirkusů emigrovali. Plošný zákaz drezúry není nikde ve světě, možná se zakáže jeden druh zvířat, ale v tomhle bychom byli první a jediný stát na světě," řekl. Drezúra zvířat podle něj provází lidi po staletí a rodiče s dětmi do cirkusu chodí především na zvířata, která třeba mnoho dětí dnes odnikud jinud ani nezná.

"Když se to stane, přijedeme se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustíme," řekl Berousek. Dodal, že majitelé cirkusů jsou zmatení z toho, pod který resort jejich působení spadá. "Celý život jsme patřili pod ministerstvo kultury, teď ani nevíme, kam patříme, jsme jediný stát na světě, kde s námi metou z jedné strany na druhou," řekl Berousek.

"Děkujeme ministerstvu zemědělství, že si vzalo za své naše připomínky k návrhu novely zákona na ochranu zvířat proti týrání a potvrdilo, že je pro úplný zákaz vystupování a drezury zvířat v cirkusech," sdělil Brabec. Ministerstvo zemědělství si stojí za svým vyjádřením, že jde o jeho novelu a jeho vypořádávání připomínek z ostatních resortů.

Na problematiku chovu zvířat v cirkusech se v poslední době poukazuje. Kromě zmíněné petice také před dvěma týdny zhruba stovka lidí demonstrovala u vchodu do cirkusu Berousek na pražské Letenské pláni. Nelíbilo se jim zacházení se zvířaty v podobných zařízeních. Akci svolala organizace Hlasy zvířat.

"Nedemonstrujeme proti samotnému cirkusu a artistům, ale proti tomu, že tam mají zvířata. Jde nám o to, že se převážejí, drží v kleci a využívají pro peníze. Tyto demonstrace jsou jednou z možností, jak na problém upozornit a šířit osvětu mezi veřejnost," řekla tehdy organizátorka protestu Markéta Michaldóttir.

Podle webové stránky českých cirkusů působilo před několika lety v tuzemsku 17 cirkusů včetně slavného Cirkusu Humberto a dalších dvou společností, které také nesou jméno Berousek stejně jako Národní cirkus Original Berousek. Jiří Berousek starší podotkl, že cirkusům mohla uškodit letní kauza kolem zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi, v níž figuruje jeho jmenovec Ludvík Berousek. "I když se to asi zakládá na pravdě....my s ním ale nemáme nic společného, nikdy to nebyl artista, je to obchodník se zvířaty," řekl Jiří Berousek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

22.10.2018 12:00
Člověk se diví co všechno lze regulovat a hlavně co všechno se chce regulovat a zakazovat, když se k moci dostane hlupák. Když se ta naše vysněná svoboda a demokracie oškubává pírko za pírkem tak většina lidí si ani nešimne, že ta naše vytoužená slepice už je opět úplně oškubaná.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.10.2018 12:47 Reaguje na Milan Milan
První si nastudujte co je to demokracie a pak můžete rozumovat. Demokracie není o tom, že si každý může dělat co chce.. a zvlášť ne, když vydělává na tom, že trápí zvířata a dělá z nich pouhé "věci na hraní".

V ČR je sice mnoho závažnějších enviromentálních témat, které vláda i ministerstva +- ingorují, ale pořád to neměmí nic na tom, že je potřeba změnit přístup k ostatním formám života na této planetě!

Boj proti takovým věcem, je boj proti lidské aroganci a sebestřednosti......
Odpovědět
mr

22.10.2018 14:24 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Naši předkové znali životem ověřené moudro, cit.:"Dejte blbci moc a nebudete se stačit divit." A ještě jedno, cit.:"Uvědomnělý blbec je horší, jak třídní nepřítel." Zkuste si vybrat, co na nositele těch zákazů lepší sedí.
Cit.:"když vydělává na tom, že trápí zvířata a dělá z nich pouhé "věci na hraní"." - jestli máte důkazy o týrání, měl jste už dávno podat oznámení PČR. Spíše se ale rád vyjadřujete k něčemu, o čem nemáte ani páry. O respektu k soukromému majetku už ani nemluvě.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

22.10.2018 19:20 Reaguje na
Já jsem nepsal o týrání, ale o trápení. Trápení, které se dosud respektovalo.

Chápu, že ten kdo v tom vyrůstá, to vidí jinak.. neznamená to ale, že by jsme se takto měli chovat ke zvířatům, jenom pro to, že takový člověk nevidí problém..

Je už konečně na čase, aby jsme ve větší míře přijali svou roli jednoho z mnoha a nehráli si pořád na boha......Odpovědět
mr

22.10.2018 21:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Tak by mě teda zajímal rozdíl mezi "týráním " a "trápením". Jaké trápení se repektovalo? Jak to víte? Jak jste to na těch zvířatech poznal? Ona se vám nějak svěřila? Problém je většinou s lidmi, jež mluví do něčeho, čemu ani zbla nerozumí. Vy jste jedním z nich a umělé bohy ze sebe děláte svými neustálými zákazy. MM vám to napsal naprosto jasně a přesně. Můžu-li to zhodnotit, tak si osobně myslím, že nyní už je pro drtivou většinu občanů větší nesvoboda (ve více směrech), než před těmi kritizovanými 30 lety. A tak nadějně to začínalo ...
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

23.10.2018 19:27
Ten kdo podporuje svobodu, by měl být nadšen ze zákazu vystupování zvířat v cirkusech, protže ty tráví většinu času v malé kleci, kde je jejich svoboda opravdu omezena.
Pokud je pro někoho zásadním měřítkem svobody, to jestli uvidím v cirkuse cvičeného medvěda (ač je to podívaná věru zábavná), tak by se měl nechat vyšetřit, jestli je s ním všechno v pořádku.
Odpovědět
mr

23.10.2018 21:44 Reaguje na Martin Jasan
A vy už jste byl u lékaře s tou "omezenou svobodou"? A co tak třeba rybičky v akvárku? Jejich svoboda vás nezajímá? A ten méďa o pár článku vedle? Ten je přece svobodný - možná zatím, ale s nejistým koncem. Co všechno ještě zakážeme? Proč máte stále potřebu se jiným sr.t do života? Myslíte si, že když cirkusákům zabavíte (ukradnete) slona nebo tygra, tak se automaticky odstraní riziko jejich vyhubení v přírodě? A víte, že se v mnohých ZOO (které se chvástají záchranou mnohých druhů a jejich návratem do přírody) těm vzácným druhům dává antikoncepce, aby se nemnožila? Tak to je ta jejich deklrovaná záchrana za peníze od daňových plátců.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

24.10.2018 09:45 Reaguje na
Zdá se mi, že mícháte "hrušky s jabkama".
Opravdu vám rybičky v akváriu připadají stejné jako mědvěd v kleci? Nepřipadá vám akvárium pro rybičky větší vůči jejich velikosti?
A proč Vy mícháte cirkusová zvířata se záchranou druhů? Jak Vás to napdalo?

Odpovědět
LB

Lukas B.

24.10.2018 10:47 Reaguje na Martin Jasan
o rybičkách jako vhodném příkladu se dá diskutovat.
ale vezměme koně, dostihového nebo parkurového. nebo cvičeného psa, ať už policejního, saňového nebo takového toho nevímjaksetojmenuje tanečního ratlíka. to je také svým způsobem drezůra.
jestli se má líp zvíře nějak zabavené, ať už dostihem nebo parkůrem nebo proskakováním obručema, nebo zvíře nafurt zavřené na pár čtverečných metrech v kleci, to si netroufám soudit. vždycky po velké pardubické se o tom diskutuje velmi vášnivě.

nejlepší způsob, jak se zbavit zvířat v manéžích, je do takového cirkusu nechodit. což činím. stejně tak, jako nechodím do zoologických zahrad, protože koukat na zvířata v klecích zvěřince mi nic moc nepřináší.
Odpovědět
mr

24.10.2018 12:17 Reaguje na Martin Jasan
Checete nám tvrdit, že medvěd v kleci má větší pocit nesvobody, než ten v Zoo nebo uvázaný na několikametrovém řetězu? Přemýšlel jste třeba někdy i o tom, že něco jako "svoboda" je leda lidský výmysl a zvířata ze zajetí po volném životě zrovna nadvakrát netouží a mají úplně jiné priority?
Cit.:"A proč Vy mícháte cirkusová zvířata se záchranou druhů?" - protože mnohdy ti tzv. zachránci s nimi zacházejí hůře, než ti cirkusáci. Ti zachránci většinou tlačí na státní peníze, cirkusáci si musí na sebe vydělat sami.
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

26.10.2018 15:11 Reaguje na
a) Ano. Medvěd v kleci 4 x 2 m má určitě větší pocit nesvodbody než ten v Zoo s výbehem.
Stejně jako např. pes, který ke zavřený v kleci než, který má pro sebe celou zahradu.

b) To že se zvířaty obecně "cirkusáci" zacházejí dobře, a oproti tomu ochránci zvířat (např. ze zárchraných programů) špatně je jen vaše domněnka. Jakoliv nepodložená a mylná.

Odpovědět
JK

Jan Kolumpek

26.10.2018 00:09
Tento zákaz je demonstrace moci a s demokracií nemá nic společného. Demokracii jsme ztratili zablokováním pojistky demokracie, kterou jsou soudy, které nesoudí spravedlivě, ale podle zákona který jim v tom brání. Nemůžete napadnout nemorální zákon a ti co rozhodují, nenesou absolutně žádnou odpovědnost. Demokracie spočívá v moudrém a zodpovědném koncensu logického a morálního rozhodnutí a možnosti všech toto rozhodnutí rozporovat. V současné době slouží zákony k obejití morálky a zvýhodnění či znevýhodnění podmínek určitých cílených skupin. Nemáme moudré a ani morální politiky, natož úředníky ministerstev a vlastně všech vládních složek. Když by šlo o ochranu zvířat, musely by se podmínky týkat všech. Od služebních psů policie, hasičů, záchranářů, slepců, až po veškerá zvířata žijících v zoo. Netuším, jaký idiot by si pořídil cokoliv a pak to úmyslně ničil či týral. Všichni tito lidé, mají se svými zvířecími partnery krásné vztahy a dokonce by zvířata napadla a i zabila pro svého drezéra kohokoli, kdo by mu chtěl ublížit. Je úplně jedno, zda je alfa samcem, dominantní samec či samice smečky, nebo člověk. A i ten, stejně jako jakýkoliv vůdce smečky, si musí svou dominanci vydobýt a rozhodně to lidé nedělají tím, že neústupného soka roztrhají na kusy, jako v přírodě. Jste pokřiveni vlastní myslí a strachem, že divoké šelmy je nutné týrat k ochočení. Jste blázni, kterým závist, zloba, strach, moc atd. vymyla mozek a ani nemáte tušení, že to tak je a domníváte se, jak jste spravedliví. Nejste. Jste ošáleni lží, která vám byla předestřena jako nezvratná pravda. Vy jí pak převezmete a hlásáte dál a vlastně nesloužíte dobru, ale zlu. Bůh vám nadělil mozek, tak prosím přemýšlejte.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist