MZE: Téměř na desetině půdy se hospodaří ekologicky
Bio brambory vařené vakuované.
|
|
Foto: Tom Václavík/Greenmarketing |
„Zmíněný typ zemědělství se v České republice rozvíjí již od roku 1990, tehdy ekologicky hospodařily jen tři farmy. Dnes je jich registrováno celkem 2 586. Výměra zemědělské půdy dosahuje v této oblasti téměř 392 tisíc ha, tedy necelých 10 procent zemědělské půdy,“ uvedl ministr zemědělství Jakub Šebesta.
Počet výrobců biopotravin stoupl, podle ministerstva zemědělství na 429, nejvíce jich působí v Jihomoravském kraji (101), v Praze (49) a Středočeském kraji (47).
Sortiment českých biopotravin zahrnuje především mléko a mléčné výrobky, pečivo, čaje, koření, mouku, těstoviny, dětskou výživu, vejce, vepřové a hovězí maso, ovoce, zeleninu, sušené ovoce, víno atd. „U některých komodit, zejména u vajec, ovoce a zeleniny, je ale nabídka nedostatečná a nepokrývá poptávku spotřebitelů. Například oleje nebo kuřecí maso tohoto typu nejsou českými výrobci produkovány vůbec a dovážejí se ze zahraničí,“ upozornil ministr.
V souvislosti se zářijovou kampaní se objevuje řada akcí pro spotřebitele, některé nákupní řetězce například vyhlásily slevy na své biopotraviny.
Jednou z akcí je projekt ministerstva zemědělství, do kterého se zapojilo 9 významných společností na trhu s biopotravinami. V září se zákazníci mohou na jejich výrobcích setkávat se známkou Koruna pro BIO do škol. Z každého takto označeného prodaného výrobku darují partneři 1 korunu na rozvoj programu „Biopotraviny do škol“, který realizuje Nadace Partnerství.
Podle ministerstva zemědělství dosahují ekologičtí zemědělci na svých farmách nižších výnosů plodin a nižších přírůstků hospodářských zvířat. Obecně lze říci, že se tito lidé nesoustředí na maximalizaci produkce, nýbrž na její kvalitu. Navíc je tu výkupní cena bioprodukce, která je vyšší, i prostý fakt, že biopotraviny se prostě vyrábí v menším množství než potraviny klasické. Všechny tyto faktory zvyšují jejich cenu.
Pokud jde o kontrolní a certifikační systém, v současné době jsou ministerstvem zemědělství pověřeny tři kontrolní organizace: KEZ o.p.s., ABCERT AG a BIOKONT CZ, s. r. o. Organizace vydají na produkty ekologického zemědělství certifikát, který potvrzuje splnění všech zadaných podmínek, jež jsou kontrolovány přímo na farmách a výrobnách.
Takové výrobky pak mohou být označeny logem BIO, a to buď národním, nebo evropským. Nyní je to ale dobrovolné. Povinnou součástí obalu biopotravin bude logo až od 1. července 2010, stejně jako označení původu potraviny. Vyžadované je ale už dnes označení číselným kódem kontrolní organizace. Ministerstvo uvedlo, že zatím nebyl zaznamenán případ, kdy by někdo logo BIO zfalšoval.
Ekologické zemědělství podporuje ministerstvo dotacemi s několikaletou přestávkou již od roku 1991. Od roku 2007 je vyplácena v rámci Programu rozvoje venkova 2007-2013. Sazba se liší podle obhospodařované kultury, například na trvalé travní porosty je sazba asi 2000 Kč/ha, na ornou půdu cca 3 500 Kč/ha a na vinice a sady více než 20 000 Kč/ha. Ze stejného programu jsou podporováni výrobci biopotravin, například výrazným bodovým zvýhodněním při podávání investičních projektů.
Více informací o akci Měsíc ekologického zemědělství a biopotravin najdete na www.mesic-biopotravin.cz.
reklama