https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-ceska-strana-analyzuje-polske-navrhy-na-upravu-smlouvy-o-turowu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP: Česká strana analyzuje polské návrhy na úpravu smlouvy o Turówu Aktualizováno

20.1.2022 01:51 | PRAHA (ČTK)
Uhelný velkolom Turów v Polsku.
Uhelný velkolom Turów v Polsku.
Foto | Anna Uciechowska / Wikimedia Commons
Zástupci české delegace analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. ČTK to dnes za ministerstvo životního prostředí sdělil Ondřej Charvát. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) uvedla večer na twitteru, že polské ministryni klimatu a životního prostředí Anně Moskwové oznámila, že česká strana návrh smlouvy zkoumá. Moskwová ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně soudí, že je konec sporu na dohled.

 

Premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání vlády novinářům řekl, že je třeba mezivládní dohodu uzavřít. "Obsahem smlouvy je i to, že Česká republika žalobu skutečně stáhne. Ale to se nemůže stát bez toho, že se domluvíme na té dohodě, která obsahuje spoustu parametrů včetně ochrany do dalších let, kompenzací, dozoru Evropského soudního dvora," uvedl.

"Polská strana zaslala návrhy na dopracování, respektive úpravu smlouvy, detaily v současné době analyzujeme a v tomto duchu bude ministryně Hubáčková informovat paní ministryni Moskwovou," uvedl Charvát. Hubáčková po úterním jednání avizovala, že si budou s Moskwovou telefonovat. Dnes večer česká ministryně potvrdila, že Moskwové předala zprávu o tom, že informovala vládu o výsledcích jednání a že aktuální návrh smlouvy Česko analyzuje. Fiala se nedomnívá, že se výraznější posun dá udělat po telefonu. "Myslím si, že to bude vyžadovat další jednání," dodal.

Hubáčková po úterní schůzce s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně dolu Turów uzavřena nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, nesdělila.

Zástupci ekologické Greenpeace dnes zopakovali, že by Česko nemělo Polsku ustupovat. Míní, že by se česká strana měla obrátit na Evropskou komisi a požádat o řízení podle směrnice o odpovědnosti za životní prostředí. V něm by se vyčíslily škody, které by Polsko muselo Česku zaplatit. "Dohodu by pak Česko mělo vyjednávat nejen s Polskem za zavřenými dveřmi, ale za účasti Evropské komise, která se Česka ve sporu o Turów několikrát zastala a která se současných jednání neúčastní na žádost Polska," uvedla za Greenpeace Nikol Krejčová. Podle organizace by se do jednání měl také zapojit ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Aktivisté dodali, že se jim připravovaná dohoda jeví jako slabá a nedostatečná pro ochranu zásob vody obyvatel v pohraničí.

Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v dole Turów. To Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu půl milionu eur denně (12,2 milionu korun), kterou však Polsko neplatí. Mluvčí unijní exekutivy dnes oznámil, že Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů by pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhla. Brusel pak Varšavu uvědomí a ta bude mít deset dní na vyjádření. Poté Brusel částku strhne.

Obce v českém příhraničí několik let bojují proti rozšíření dolu Turów, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která je v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

20.1.2022 06:39
Stará pravda říká : " Lepší špatná dohoda, než dobře vyhraný soud. "
Taky bych byl za to, abychom se dohodli a neřešili to přes Brusel.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2022 10:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
Četl jste komu dohoda vadí a kdo by chtěl spor dál hrotit? Této
partičce jde hlavně o rozdmýchávání sporů, soudů a vlastnímu
zviditelnění v jejich malosti a zbytečnosti. Přihřívají si tak
polívčičku na něčem, co má být řešeno na vládni úrovni a ne se
pouze předvádět s transparenty a žalovat do Bruselu. Takto se
pouze oddaluje dohoda a pokuta plyne do bruselské pokladny
a nikoliv rovnou na sanace škod při těžbě. Takový verdikt, který
někoho trestá za škody jinému, ale tomu těmi penězi z pokut ty
škody neuhradí, je špatný. Prý ať si to vymůžeme navíc sami. Je to
jako by mi ukradli auto, to soud zabavil, prodal jako příjem státní kasy a mi řekl, ať se o škodu soudím se zlodějem. Tak nějak to tu sice funguje taky, ale prvotní má být vrácení(převod pokut ve formě
příspěvku na vodovod atd.)a až potom navíc dohoda na kompenzaci škod. Nyní bude dohoda možná asi pouze po krácení kompenzace o
ty pokuty vzešlé z rozsudku námi iniciovaného soudu. Ministryně
to nebude mát lehké se buď nevýhodně dohodnout a nebo nedohodnout
vůbec a najít ty peníze na vodovody a sanace krajiny ve svém
resortním rozpočtu. Tady se ukáže její síla i ochota vlády se
buď dohodnout, nebo hrotit spor dál a žádat Brusel o ty pokuty
místo těch kompenzací.
Odpovědět
JO

Jarka O.

20.1.2022 13:24
Fajn, at analyzují. Ten problém s dolem je prý starý 30-40 let. Tak Babišově vládě patří dík za to, že s ním pohnula a donutila Poláky konečně k akci.
Toto:"... Greenpeace dnes zopakovali, že by Česko nemělo Polsku ustupovat. Míní, že by se česká strana měla obrátit na Evropskou komisi a požádat o řízení podle směrnice o odpovědnosti za životní prostředí. V něm by se vyčíslily škody, které by Polsko muselo Česku zaplatit. "Dohodu by pak Česko mělo vyjednávat nejen s Polskem za zavřenými dveřmi, ale za účasti Evropské komise, která se Česka ve sporu o Turów několikrát zastala a která se současných jednání neúčastní na žádost Polska," uvedla za Greenpeace Nikol Krejčová. Podle organizace by se do jednání měl také zapojit ministr zahraničí..."
Ok, ale zase jako poslední možnost. O náhradách, kompenzacích a placení staveb se už mezi ČR a Polskem jedná, GP může být v klidu a chvíli vyčkat s dalšími kroky.
Odpovědět

Markéta Žižková

23.1.2022 10:39
A nakonec to dopadne jako vždycky. Ekologové se budou ignorovat a vyhraje jen obchodní zájem. Češi budou mít velkou radost, že dostanou miliardu a obyvatelé obcí v okolí to naříkání časem prostě přestane bavit.

https://energozrouti.cz/z/ekokogove-varuji-pred-dalsimi-ustupky-v-kauze-dolu-turow
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist