https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mzp-chce-zlepsit-ovzdusi-dotacemi-na-vymenu-kotlu-prispiva-ale-jen-na-kotle-na-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MŽP chce zlepšit ovzduší dotacemi na výměnu kotlů. Přispěje jen na kotle na uhlí

5.1.2012 03:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle kritiků podpoří ministerská dotace jen uhlí a nebere ohled na paliva na bázi dřeva. Ilustrační foto.
Podle kritiků podpoří ministerská dotace jen uhlí a nebere ohled na paliva na bázi dřeva. Ilustrační foto.
Foto | Jan Stejskal
Ministerstvo životního prostředí chce přimět domácnosti v Moravskoslezském kraji, aby přestaly používat klasické kotle na uhlí a přešly na šetrnější automatické kotle. Za to nabízí šedesát tisíc korun na jednu domácnost. Jenže dotované kotle mohou být jen na uhlí, případně na uhlí a biomasu. To se nelíbí výrobcům pelet a kotlů na biomasu, protože na jejich výrobky se dotace nevztahuje. A žádají, aby ministr Tomáš Chalupa odstoupil.
 

Ministerstvo ve spolupráci s Moravskoslezským krajem nabízí od 1. ledna vlastníkům domů dotaci na výměnu kotle. Na program je vyčleněno dvacet milionů korun. Na peníze dosáhnou ty domácnosti, které zlikvidují starý kotel na uhlí a přejdou na kotel s automatickým přikládáním. Podle informací Moravskoslezského kraje se lokální topeniště na celkových krajských emisích prachu podílejí necelou jednou třetinou. Konkrétně jde o cca 7 000 tun ročně.

Jedním z argumentů ministerstva je, že do nových kotlů nelze přikládat odpadky. Od dotace si slibuje snížení emisí v regionu, který je chronicky postižen znečištěným ovzduším. V pravidlech dotace však stojí věta, podle které by peníze nedostaly například automatické kotle pro pelety: „Snížení znečištění ovzduší bude dosaženo zamezením spalování spalitelných odpadů ve stávajících kotlích na tuhá paliva instalací automatických kotlů na uhlí nebo uhlí a biomasu, kde není možné spalitelné odpady dávkovat,“ stojí konkrétně v propozicích. Dalším podmínkou je, aby kotel splňoval mezní emisní úrovně a minimální účinnost dle ČSN EN 303-5 a emisní třídu 3.

Tyto podmínky by automatické kotle na pelety, brikety či dřevo snadno splnily. Přitom cenově je palivo ze zbytkového dřeva srovnatelné s uhlím, tvrdí jejich výrobci. „Uhlí tedy není jedinou možností pro ty, které trápí rostoucí životní náklady. Program je polovičatým řešením, které zbytečně zamlčuje modernější a užitečnější příležitosti pro domácí vytápění,“ upozorňuje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který hájí zájmy výrobců kotlů na pelety a výrobce pelet a dalších dřevěných paliv.

Podle něho se míjí účinkem i záměr ministerstva předejít spalování odpadů v domácnostech. „Právě v uhelném kotli odpady spalují nejlépe. Zařízení na jejich drcení a lisování přímo nabízejí někteří polští výrobci,“ tvrdí Stupavský.

Ministerstvo životního prostředí potvrzuje, že dotace se skutečně týká jen kotlů na uhlí, respektive kotlů na uhlí a biomasu. "Cílem dotačního titulu je ekologizace spalovacího procesu paliva, na které jsou občané v tomto regionu zvyklí. Tradičním palivem v oblasti Moravskoslezského kraje je uhlí," říká tisková mluvčí Michaela Jendeková. "Myšlenkou projektu je tedy nahradit zastaralé kotle na uhlí za kotle s automatickým podavačem paliva na uhlí či uhlí a biomasu." Ministerstvo dodává, že kotle na biomasu byly zase výhradně podporovány v rámci programu Zelená úsporám. "V případě, že budou k dispozici další finanční prostředky, bude program rozšířen i na další kraje. Rozhodujícím kritériem pro výběr krajů, kde by mohl být dotační titul vypsán, bude místní kvalita ovzduší," vysvětluje dále Jendeková. "Podpora spalovacích zdrojů na biomasu bude řešena v programu, který naváže na Zelenou úsporám."

Petr Cankař ze společnosti Atmos, která kotle vyrábí, žádá odstoupení ministra Tomáše Chalupy. „Novým programem ministr otevřeně podpořil soukromé firmy těžící uhlí a prodávající zařízení na jeho spalování. Uhlí ekologickým palivem nikdy nebylo a nebude. Ani automatický kotel nezabrání síře a jiným látkám, aby při spalování uhlí unikala do ovzduší,“ argumentuje Cankař. Kvůli nerovným podmínkám dotace podal podal na ministerstvo stížnost u úřadu na ochranu hospodářské soutěže.

Tisková zpráva ministerstva životního prostředí, kterou byl program vyhlášen, obsahuje i citaci náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, ve které zmiňuje, že uhlí je v kraji tradiční a bezpečný zdroj energie: „Je nám zřejmé, že ekologizace vytápění rodinných domů přechodem na jiný druh paliva – například plyn nebo vytápění elektřinou – v dnešní době neustále rostoucích životních nákladů není pro velkou část obyvatelstva kraje vůbec akceptovatelná. V našem kraji je uhlí jako palivo vnímáno jako více než tradiční a bezpečný zdroj energie a lidé jej nadále chtějí využívat. Dotační program míří přesně k této části obyvatelstva a má být impulsem k výměně starých kotlů na nové automaty s mnohonásobně nižšími emisemi.“

Martin Mach Ondřej
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist