Hnutí Duha předalo se známými osobnostmi ministerstvu petici k Šumavě. MŽP s požadavky nesouhlasí
Ministerstvo podle Dolejského zásadně nesouhlasí s návrhem, aby do roku 2030 byla polovina šumavského národního parku ponechána přírodě. "Je to nerealizovatelné. My předkládáme postup, který dává šanci stabilitě. To znamená 15 let situaci monitorovat a pak rozhodnout o možné změně," řekl ČTK. Požadavek na regulaci nové zástavby v národním parku pak podle něj dostatečně ošetří zavedení předkupního práva k pozemkům pro stát, potažmo ministerstvo.
Za spíše řečnický požadavek označil Dolejský bod petice, podle kterého má novela znamenat pro Šumavu ochranu přírody a ostatní činnosti umožní jen do míry, jež neohrozí vzácnou přírodu. "To už vyplývá z definice zákona," míní.
Podle Jana Piňose z Hnutí Duha má ministerský návrh řadu kladů i nedostatky. Upozornil, že Junkovy pozměňovací návrhy podpořili mimo jiné bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko nebo předseda platformy Vědci pro Šumavy Jakub Hruška. Peticí chtějí podle Piňose aktivisté ministra Richarda Brabce (ANO) přimět k akci, připomenul, že zákon ministr při vstupu do úřadu označil za jednu ze svých priorit.
Počátkem září návrh zákona poslanci na žádost hnutí ANO vyřadili ze schůze, aby se k němu vrátili až po krajských volbách. Zákonodárci se jím podle mluvčí ministerstva Petry Roubíčkové budou zabývat na schůzi, která začne v druhé polovině října. Brabec nevylučuje podporu menších změn, například posílení postavení rad národních parků, které v létě doporučil i sněmovní výbor.
Sněmovna by podle doporučení výboru neměla přijmout většinu z Junkových pozměňovacích návrhů, ale ani návrhy Jana Zahradníka (ODS) a jeho stranického kolegy Petra Bendla. Například požadavek na vypuštění pasáže, podle níž je dlouhodobým cílem ochrany národních parků i "zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů", a návrh, podle něhož by i v nejcennějších částech parků byly možné zásahy.
Výbor naopak podpořil Junkův návrh, podle kterého by stát nesměl v národních parcích prodávat žádné pozemky.
Sporná předloha by měla podle ministerstva více otevřít nejcennější přírodu turistům. Kritici se obávají dopadů normy zejména na šumavské obce a tamní obyvatele.
reklama