MŽP hodnotí letošní rok jako poměrně úspěšný
Podle jejích slov je asi nejvýznamnějším letošním počinem na poli životního prostředí schválení Plánu odpadového hospodářství vládou. MŽP v této koncepci chce například zvýšit využívání odpadů s upřednostněním recyklace na 55 procent všech vznikajících odpadů do roku 2012 a zvýšit materiálové využití komunálních odpadů na 50 procent do roku 2010 ve srovnání s rokem 2000.
V dohodě s ministerstvem průmyslu a obchodu se ekologickému resortu podařilo vyjednat takovou podobu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která by mohla efektivně stimulovat rozvoj tohoto energetického odvětví. "Dá výrobcům elektřiny a tepla jistotu stabilního prostředí, což by mělo vést k vyšším investicím ze soukromých zdrojů v této oblasti," řekla Šůlová.
Mezi priority MŽP podle Šůlové patří krajinotvorné programy. Ty byly v letošním roce ve srovnání s rokem 2002 finančně posíleny. Program revitalizace říčních systémů byl zvýšen z přibližně 404 milionů korun v roce 2002 na přibližně 576 milionů korun v roce 2003, Program péče o krajinu pak ze 107 milionů korun na 209 milionů korun. Obdobné objemy finančních prostředků jako v roce 2003 lze očekávat u krajinotvorných programů i v roce 2004.
Dalším zásadním mezníkem letošní práce MŽP jsou teze nové koncepce péče o Národní park Šumava. Ty respektují mezinárodní standardy a zároveň i místní podmínky. Důležitým partnerem při jejich naplňování budou šumavské obce, které s nimi vyjádřily souhlas. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek navíc inicioval vznik speciálního programu Státního fondu životního prostředí zaměřeného právě na obce v národních parcích. Od Nového roku bude mít šumavský národní park nového ředitele Aloise Pavlíčka.
Jako úspěch hodnotí Šůlová i posílení role MŽP při odstraňování starých ekologických zátěží. Nová společná směrnice Fondu národního majetku (FNM) a MŽP převádí odborné kompetence v procesu kontroly a posuzování odstraňování starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací a hrazených FNM kompletně na MŽP, odbor ekologických škod. Při odstraňování zátěží se bude postupovat podle priorit, které stanovuje MŽP v souladu s ochranou životního prostředí.
Zřejmě největším letošním neúspěchem MŽP je podle Šůlové zamítnutí novely zákona o ochraně přírody, který v Poslanecké sněmovně neprošel o jediný hlas. Sněmovna tak svým hlasováním výrazně zkomplikovala splnění závazků ČR vůči Evropské unii (EU). "Navíc paradoxně znemožnila, aby soukromí vlastníci dostávali kompenzace za případné ztráty, které jim způsobí hospodaření v chráněných územích," zdůraznila mluvčí. V neposlední řadě ohrozila i možnost čerpání ze Strukturálních a Kohezního fondu EU, kde se musí dokazovat soulad projektu se soustavou Natura 2000, oficiálně vyhlášenou podle zákona.
reklama