MŽP obdrželo dokumenty z posouzení vlivů těžby v polském dole Turów
O vydání stanoviska informovaly expertní organizace Frank Bold a hnutí Greenpeace. Podle Frank Bold rozhodnutí vychází ze špatných dat, kvůli nimž budou lidé na české straně hranice dál přicházet o vodu. Greenpeace se chystá soudit.
Obyvatelé na české straně hranice se obávají nejen hluku a zvýšené prašnosti, ale především ztráty podzemní vody a poklesu půdy. Frank Bold tvrdí, že aktuální polské povolení EIA se opírá o údaje z roku 2015, které mluví o poklesu vody o tři až 15 metrů v roce 2044. Už loni však hladina vody klesla o osm až 34 metrů. Podle organizace z neodpovídajícího starého hydrogeologického modelu vychází i návrh na preventivní opatření.
Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044.
Premiéři Česka a Polska podepsali letos 3. února dohodu o řešení vlivu těžby v dole. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy Kč) a ČR stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU. Organizace Frank Bold i Greenpeace ale tuto dohodu kritizují, podle nich nechrání české občany před úbytkem vody.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
rýpal lesní
21.11.2022 14:29A náhle se zjistí, že A) propadly termíny do které doby bylo možné vznést námitky, B) žaloba v této věci vzhledem k tomu že byla předchozí stažena je nyní již právně neuskutečnitelná, C) zhoršení hydrogeologických podmínek a vodních horizontů je nevratné, D) dosavadní opatření jsou neúčinná k nastolení lepšího stavu na území ČR, sledují jen zabránění přítokům do těžební jámy, E) nikdo za nic nenese odpovědnost, F) následně se povolí politicky propagovaná těžba v žitavské pánvi jako energetická nutnost, G) čímž dojde k další devastaci životního prostředí.
Lidovecký had se zakousnul do svého ocasu a začíná se kutálet. Podle plodů poznáme ho.
<rýpal lesní>