Ministerstvo povolilo průzkum na třech místech pro úložiště radioaktivního odpadu
Dosud má správa poznatky o všech územích pouze z povrchu. Nyní potřebuje získat podrobnější informace o jejich geologickém složení a vývoji horninového prostředí. Vedle hlubokých vrtů se uskuteční také geofyzikální měření, která pomocí mnoha speciálních metod pomáhají určit třeba oblasti většího porušení horninového masivu nebo případné dutiny v něm.
"Je nutné vědět vše o samotné hornině, jejím petrografickém a mineralogickém složení. Vědět, jak je hornina pevná, jestli je někde porušena, jak v ní proudí voda a jaké je přesně její složení. A především, jak všechny tyto záležitosti a parametry ovlivňuje hloubka," uvedl vedoucí oddělení geologických bariér Marek Vencl.
Ve vytipovaných lokalitách se už uskutečnily jiné práce, pro které není potřeba stanovit průzkumná území. Loni to byl například biologický screening, který se zaměřil na rostliny a živočichy. Letos pak začal takzvaný hydromonitoring, který se dlouhodobě zaměří na chování povrchové a podzemní vody a ochranu vodních zdrojů.
Průzkumná území mají výrazně větší rozlohu než samotný povrchový nebo podzemní areál hlubinného úložiště. Podzemní část se bude rozkládat na ploše dvou až tří kilometrů čtverečních. Podle zpracovaných studií se velikost povrchového areálu pohybuje od 15 do 20 hektarů. Záleží ale na podmínkách v lokalitě, například na morfologii terénu nebo na možnostech dopravní obsluhy.
Dotčené obce se úložišti brání. Zákon jim dává 140 dnů na vyjádření stanoviska k návrhu vlády na umístění úložiště. Ministerstvu průmyslu a obchodu také musí návrh projednat s MŽP a s občany dotčených obcí na území některé z nich. Norma stanoví i pravidla ústních jednání a primárně vymezuje tzv. účastenství dotčených obcí v řízení o stanovení chráněného území pro hlubinné úložiště. Vláda má zřídit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která by měla usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozování úložiště. Obce ovšem nemají právo veta při rozhodnutí o lokalitě.
Stát by měl nejvhodnější místo vybrat do roku 2030. Hlubinné úložiště má být podle plánů správy konečným řešením životního cyklu radioaktivních odpadů. V úložišti mají být půl kilometru pod zemí trvale uložené hlavně tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Původně mělo vzniknout do roku 2065, o urychlení výstavby se mluví kvůli dočasnému zařazení jádra v EU mezi zelené investice. Podmínkou je, že státy spoléhající na jadernou energetiku mají mít hlubinná úložiště od roku 2050. Kromě Česka připravují svá úložiště i další státy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Jiří Svoboda
18.10.2024 12:01Ale nemusí! Po nalezení nejvhodnější a záložní lokality můžeme počkat na konec našeho jaderného programu (třeba za 100 let) a až pak, bude-li nutno (nenajde-li se lepší řešení), toto úložiště vybudovat.
Dnes si také nekupujeme do zásoby počítače, které možná budeme potřebovat za 20 let.
Viktor Šedivý
18.10.2024 15:37 Reaguje na Jiří SvobodaTonda Selektoda
18.10.2024 17:51A že těm odpůrcům, vůbec nevadí (nevadila) podzemní důlní těžba uhlí, doly rudné i nerudné, a třeba i těžba uranové rudy? A nikomu snad též nevadí ani nevadilo radioaktivní podloží, pod obcemi‚ kde žijí lidé? Akorát se po „sametu“ trochu blblo s opatřeními proti radonu!
Ale, vybudování důlního díla, podzemního skladu, půl kilometru ve skále pod povrchem, kam by skuteční lidé, z masa a kostí, po silnicích, nebo po železnicí přivezli, uložili a případě i zazdili speciální nerezové kontejnery s vyhořelým jaderným palivem, vyřazené radioaktivní zářiče z lékařských a průmyslových přístrojů, to ne! NIMBY!
Myslí si snad někdo, že jaderné reaktory elektráren a třeba i onkologická centra nemocnic a jejich ozařovny, jsou zřízeny ve větších hloubkách, než půl kilometru ve skále pod zemí, aby nebyl za provozu personál elektrárny a zdravotníci ohroženi ionizujícím zářením?