Na 50.000 ekologických aktivistů protestuje u Hambašského lesa
Policie demonstraci původně z bezpečnostních důvodů zakázala, soud v Cáchách tento zákaz nicméně zrušil. V pátek si ekologičtí aktivisté připsali částečné vítězství, když jiný soud vydal předběžné opatření, jímž pozastavil plány energetického koncernu RWE na vymýcení Hambašského lesa. RWE chtěla vykácet více než polovinu lesa, aby mohla dobývat hnědé uhlí.
"To je rozhodně největší demonstrace, jako kdy rýnský hnědouhlený revír zažil," tvrdí Dirk Jansen z ekologické organizace Bund. Podle Hnutí Duha na demonstraci přijela i skupina lidí z České republiky.
Podle předsedy ekologické organizace NaturFreunde Deutschlands Michaela Müllera nejde při dnešní demonstraci jen o Hambašský les, ale i o to, "zda dokážeme zabránit tomu, aby se lidstvo ekologicky samo zničilo nebo ne". Ochránci přírody požadují, aby se přestalo používat nejen uhlí, ale i ropa a plyn.
Demonstrace na kraji Hambašského lesa se účastní i někteří zemědělci z okolí. Projížděli okolo protestujících na traktorech a hlasitě troubili. Někteří z demonstrantů vběhli i do lesa.
Německá policie počátkem září začala s vyklízením protestního tábora v lese, kde v uplynulých let vzniklo několik desítek přístřešků v korunách stromů. S vyklízením policisté nezačali kvůli plánovanému rozšiřování blízkého hnědouhelného dolu, ale kvůli rozhodnutí úřadů, že přístřešky představují bezpečnostní riziko, neboť nemají požární schodiště a zábradlí. Protestující z řad ekologických aktivistů to označili za záminku.
Hambašský les, který leží mezi Kolínem nad Rýnem a Cáchami, měl kdysi rozlohu 4100 hektarů. Nyní je to již jen sto hektarů. I tak v něm ale zůstávají stovky let staré duby a buky. V Německu je les symbolem odporu vůči těžbě uhlí i boje za ochranu životního prostření a klimatu.
reklama