Na 70 milionů obyvatel jihoafrických zemí trpí kvůli suchu, říká regionální blok
19.8.2024 00:47 | HARARE
( ČTK)
Téměř 70 milionů lidí na jihu afrického kontinentu trpí v důsledku sucha, které zdevastovalo úrodu napříč regionem. Uvedlo to podle agentury Reuters Společenství pro rozvoj jižní Afriky (SADC) na začátek summitu v zimbabwské metropoli Harare.
Sucho, způsobené jevem El Niňo, na začátku letošního roku negativně ovlivnilo pěstování plodin a chov hospodářských zvířat a podepsalo se na potravinové bezpečnosti i ekonomice jihoafrických států. Podle výkonného tajemníka SADC Eliase Magosiho potřebuje pomoc 17 procent obyvatel regionu - přibližně 68 milionů lidí.
"Letošní období dešťů bylo problematické, většina oblastí regionu pociťuje negativní účinky jevu El Niňo, který se vyznačuje pozdním nástupem dešťů," uvedl Magosi.
Současné sucho je v jižní Africe nejhorší za poslední roky, píše Reuters. Kromě El Niňa, jak se nazývá periodické a přirozené oteplování Tichého oceánu ovlivňující počasí po celém světě, má původ i ve vyšších průměrných teplotách způsobených emisemi skleníkových plynů. Země jako Zimbabwe, Zambie a Malawi už dříve kvůli hladu vyhlásily krizový stav a Lesotho či Namibie požádaly o humanitární pomoc.
Region v květnu požádal mezinárodní společenství o podporu na boj proti suchu ve výši 5,5 miliardy dolarů (asi 126 miliard korun). Pomoc ale zatím přichází jen pomalu, uvedl dnes odstupující předseda SADC a prezident Angoly Joao Lourenço.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
vyřeší to buvoli, přehřáté savany, diverzifikace, vypasení vegetace? Asi ne, to je i jedna z příčin současné katastrofy (mimo sledovaného CO2).
Řešení je především zadržování vody, močály, jezera, zalesnění (pouze les skutečně zadrží vodu, jezero na poušti nestačí!)
Odpovědět
CO2 pomáhá - zvyšuje odolnost proti suchu a i povzbuzuje růst. I proto je Země stále zelenější.
Odpovědět
Doporučuji pytel přes hlavu - utěsněný a se zabudovaným přívodem čistého CO2. ;) Alespoň budeme mít klid. :)
Odpovědět
Víte, s tím CO2 to máte podobné jako s vodou. Je vhodné přiměřené množství. Ale pokud vám podržím hlavu pod vodou, líbit se vám to nebude. Naštěstí u CO2 víme, že tady byly podstatně vyšší koncentrace, máme řadu experimentálních zjištění jak zvýšená úroveň pomáhá a někteří i praktikují umělé zvyšování obsahu CO2 ve sklenících.
Odpovědět
No jéje. Oblíbená mantra vořechů z neviditelného čokla. :D Dříve bylo mnohem víc CO2 a samozřejmě skleníky! :D :D
Odpovědět
Na nesmyslné plácání je totiž nejlepší reakcí poskytnout relevantní fakta. Těm se totiž nedá oponovat jinak než plácáním.
Odpovědět
Tak neplácej a raději se podívej jaké podmínky v minulosti panovaly a jak jsou na tom ty skleníky. Ale přes to tvé ignorantství (nebo jsi za ty kraviny placený?) nepřekoná. ;)
Odpovědět
Za minulé doby meziledové bylo tepleji než dnes, o čemž máme řadu důkazů - nejpřesvědčivější je výše tehdejších moří, která byla cca 5m nad současnou hladinou. A pak jak výskyt zbytků teplomilného planktonu v oblastech, kde by dnes kvůli zimě nepřežil, tak i kosterní zbytky teplomilných živočichů (hroši v britské Temži).
Dnešní geologická éra je výjimečně chladná a chudá na CO2 pokud se na to podíváme z perspetivy miliardy let.
Odpovědět
A můžete prosím pro úplnost informací a věrohodnost uvést jaké teploty v době meziledové byly?
Odpovědět
Asi neuvedete nic. Myslel jsem si to.
Jak jsem teď četl, prý byla v té době průměrná teplota o 3 stupně vyšší než dnes. Dnes je průměrná teplota údajně 15 stupňů, takže tehdy byla dejme tomu 18. Jenže to je průměr, a z toho se nepozná vůbec nic. Nevíme jaké byly zimní teploty, nevíme jaké byly letní teploty, denní noční, nic. Možné je proto cokoliv, třeba i to, že bylo v létě chladněji než dnes, žádné dnešní čtyřicítky, jen prostě nebyly tak velké teplotní rozdíly, a tak průměr nějak vyšel. Nevíme prostě nic.
Odpovědět
Globální teplota musela být vyšší kvůli vyšší hladině moří - těžko najdete objektivnější měřítko. Jinak zdroje uvádějí + 5 st. C oproti dnešku:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eemsk%C3%BD_interglaci%C3%A1l
Z jiných zdrojů víme, že teplé periody vyrovnávají extrémy na Zemi, takže to neznamená, že v létě bylo v poledne o 5 st.C tepleji než dnes.
Odpovědět
A přesně o to jde - co vlastně znamená vyšší teplota, nebo tepleji. Bez konkrétních údajů je to jen jakési neurčité vyjádření. Když bude tři měsíce 10 a zbytek roku 23, tak vyjde průměr taky asi 20 stupňů. Znamená to tepleji než dnes?
Odpovědět
Venku je už druhý měsíc 30 stupňů. Co si tedy představit pod pojmem tepleji než dnes?
Odpovědět
Vacka nějaké podrobnosti nezajímají. On je za to plácání placený. :D
Odpovědět
+5 stupňů v globále nebylo, lháři. :D
Odpovědět
Povím ti takové malé tajemství: Nežiješ před miliardou let ani v minulé době meziledové. :D
Odpovědět
Bohužel se, p. Vacku, jako každé léto, setkáváme s nesmyslnými výkřiky od toho klima papouška, kterému jde beztak jen o ceny jeho udržitelných akcií. Divím se, že redakce nemaže ignoranta (jeho vlastní výraz), který neumí počítat od nuly do dvou nebo násobit procenta.
Odpovědět
Blaničtí rytíři vyjeli na pomoc svému bratru v blábolení. :D Co ta Venuše? Je na ní ten sejra nebo není? Prosím, zesměšni se... :D
Odpovědět
Čekala jsem vysvětlení, i když chápu - bez REM to nepůjde. Co takhle zůstat na Zemi, eldo. Zvyšuje se tlak atmosféry nebo se troposféra rozpíná nebo smršťuje co se mění, a proč jsou pro klima zásadní vlnové délky CO2 v IR. Prosím, vysvětli... :D
Odpovědět
Tak si to dostuduj, nevzdělaná kdákalko... :D
Odpovědět
Za kvákala jste vy, „fiziku“, pokud krom neznalostí jednoduché matematiky ani nechápete, o co jde v Africe.
Podstatný vliv na zemské teploty má voda a taky ozón, vlivy ostatních plynů odpovídají zhruba jejich obsahu, dostudovat, nazdar :D
Odpovědět
Jasně, zvýšená koncentrace CO2 může v některých případech povzbudit růst - asi stejně, jako když se víc pohnojí. Jenže to neznamená, že se jedná o pozitivní vliv, jakkoli se vám to bude zdát nepochopitelné.
A propojení na Zemi stále zelenější je už úplně mimo :-)
Odpovědět
Proč myslíte, že se ve sklenících koncentrace CO2 uměle zvyšuje? Myslíte, že se tam nejedná o pozitivní vliv?
Pokud se věnujete pěstování marjánky, i tam vám zvyšování koncentrace CO2 pomůže:
https://www.higarden.cz/blog/pestovani-rostlin-a-oxid-uhlicity--jak-a-proc-jej-pouzivat/
Odpovědět
To, co funguje ve skleníku nemusí fungovat na celé zeměkouli.
Odpovědět
Přinejmenším někde asi Země zelenější není, jak tady píšou. Asi máte někde chybu ve výpočtu.
Odpovědět
Jasně, díky lesu se ta voda i sama vytvoří, takže ani nemusí pršet.
Odpovědět
Jaké oteplování? Vždyť podle místních hyperčuperultra odborníků Kalendy a Vinklera se už od roku 2020 ochlazuje!!! Prolhaný mainstream!!
Odpovědět
Já bych řekl, že za to může Petr Elias a těch 100 milionů lidí.
Odpovědět
Tyhle státy (i všechny ostatní v teplejších oblastech) mají problémy s teplotou a suchem a ty se budou stále zhoršovat, s tím ale nic moc nenadělají. Bohužel, celé neštěstí se jim násobí přemnožováním obyvatel. A na to určitě páky mají, tohle si musí prostě zarazit doma sami a dle jejich kulturních možností. Zvládla to Čína, zvládaly to i kultury starší. V tom jim Západ nijak nepomůže, (max antikoncepcí zadara), to si musí zařídit sami. A čím dřív, tím líp.
Odpovědět
Tak zatím jedinou pákou která z nich vypadla je export jejich spoluobčanů do Evropy.
Odpovědět
|
|