Na adrenalinový zážitek spojený s poznáváním přírody láká Bečovská zahrada
"Zásadní rozdíl mezi ferratou a bioferratou je ten, že naše ferrata je zaměřena primárně na poznání vegetace skalních štěrbin a vůbec skalního prostředí, ne tolik na adrenalinový zážitek, na který lákají ostatní ferraty. Nám se podařilo ve spolupráci s odborníky z muzea v Sokolově určit na skalách 41 různých druhů lišejníků, což je poměřně zajímavá kolekce," řekl Šindelář.
Bečovská bioferrata je současně první via ferratou v Karlovském kraji a na nejsnadnější části mohou vyrazit i děti nebo méně zkušení lezci. Ti si mohou přímo v zahradě zapůjčit i ferratový set a projít základním školením, aby lezení bezpečně zvládli. Náročnější trasy naopak uspokojí i zkušenější návštěvníky. "Nejtěžší trasy, které jsou klasifikované jako C a D jsou dlouhé asi 80 metrů," doplnil správce.
První část ferraty vznikla už v roce 2013, v letošním roce se i díky finanční podpoře Karlovarského kraje podařilo ji rozšířit na dvojnásobek. Náklady od roku 2013 byly zhruba 250 000 korun, další rozšíření je podle Šindeláře v plánu v horizontu tří nebo čtyř let.
Botanickou zahradu v Bečově je možné navštívit po celý rok, vstupné je 50 korun. V minulých letech se v zahradě kompletně podařilo obnovit cesty a vybudovat zázemí, které zahrnuje nejen posezení a dětská hřiště, ale například i plochu Korunního rybníka s moly a loďkami volně k využití. V devítihektarové zahradě už také znovu začala výsadba, v budoucnu zde budou moci návštěvníci pozorovat unikátní sbírky rostlinných druhů. V loňském roce zahradu navštívilo zhruba 6000 lidí, stejný počet dorazil na sportovní a kulturní akce, které zahrada pravidelně pořádá.
reklama