https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-aljasce-zacala-soutez-o-netlustsiho-medveda-potrva-tyden
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Aljašce začala soutěž o netlustšího medvěda, potrvá týden

29.9.2021 18:00 (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Na Aljašce se dny pomalu krátí, padá listí a medvědi hnědí se snaží nabrat dostatek kil, aby přežili zimní spánek. Sice o tom nemají tušení, ale někteří z těchto milovníků lososů soutěží o to, kterému z nich se podaří nejvíce ztloustnout. V národním parku Katmai totiž právě začal Týden tlustých medvědů, který je každoroční oslavou hojnosti přírody a žravosti těchto impozantních šelem, informuje agentura Reuters.
 

Po sedm dní ode dneška mohou milovníci přírody na internetu dát hlas jednomu z 12 nejtlustších medvědů hnědých vyfocených při lovu lososů. Vítěz bude vyhlášen 5. října.

Park Katmai akci pořádá ve spolupráci s neziskovými partnery Katmai Conservancy a explore.org, což je multimediální organizace, která po celém světě provozuje živé kamerové vysílání přírody a je známá zejména kvůli svým záznamům medvědů v parku Katmai.

Týden tlustých medvědů vznikl z jednodenní akce v roce 2014. Soutěž se prodloužila na týden o rok později a každý rok se těší čím dál větší oblibě. Zatímco v roce 2018 bylo v soutěži odevzdáno 55 000 hlasů, v roce 2020 to už bylo skoro 650 000, uvedla Naomi Boaková, jež spravuje mediální komunikaci parku.

Boaková poznamenala, že tlustí medvědi lidem přinášejí radost, takže je snadné pochopit, proč je soutěž tak oblíbená. "Mohou dělat něco a být přitom zdraví, což my nemůžeme, a to je být tlustí," řekla.

Nadšenci si mohou zakoupit trička, šálky na kávu a další zboží s motivem tlustých medvědů. Pro školáky byl v souvislosti s akcí vytvořen studijní program, který má prohloubit jejich znalost biologie, ekologie a divoké zvěře.

Medvědi v parku Katmai patří k nejmohutnějším na světě, a to díky množství lososů, které se do tamních řek dostávají z Bristolského zálivu na jihozápadě Aljašky. V parku Katmai žije asi 2200 medvědů. V důsledku letního hodování jejich váha může výrazně převyšovat 453 kilogramů. Asi třetinu pak mohou shodit při zimním spánku.

Z Bristolského zálivu se letos podle Boakové navrátil rekordní počet lososů, což prospělo zejména těm nejmladším medvědům v parku Katmai. "Pomohlo jim, že se narodili v době hojnosti," poznamenala. I starší medvědi jsou však podle ní letos nebývale velcí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

29.9.2021 18:44
Každý aljašský medvěd se rád a ochotně dostaví na váhu kde bude zvážen pracovníkem neziskové organizace.Zato obdrží sklenici medu a knihu Jamese Olivera Curwooda-Král šedých medvědu s věnováním a vlastnoručním podpisem Grety Thurnberg
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.9.2021 19:23 Reaguje na karel krasensky
Předpokládám, že je spíše budou měřit jako modelky - prsa, pás, zadek. Akorát, nebude to příliš sexistické?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.9.2021 19:21
Jeden z adeptů:
https://pravda24.cz/hlavni-zpravy/obri-medved-se-priblizil-na-metr-k-turistum-zena-natocila-video/mediatrend/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Odpovědět
kk

karel krasensky

29.9.2021 19:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
První cenou pro nejtlustšího a nejtěžšího medvěda bude společná fotografie s Halinou Pawlovskou
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

29.9.2021 20:11 Reaguje na karel krasensky
Ani náhodou. Ještě by ho rozsedla.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

30.9.2021 09:04
To je škoda, že neexistuje soutěž o nejtlustšího a nejprašivějšího jezevce. Na hradě máme jasného vítěze. :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist