Na Broumovsku a okolí žije přes 18 vlků, zjistilo plošné mapování vlka obecného
Ve Vraních horách byly v únoru zjištěny na základě sledování průkazných stopních drah nebo jednoznačných záběrů z fotopastí dva vlci, v Javořích horách osm, v národním parku Góry Stolowe sedm jedinců a jeden vlk u Nového Města nad Metují.
"Celkem byl během celoplošného mapování a doplňujících informací z fotopastí během února potvrzen výskyt minimálně 18 vlků. Předpokládáme, že tento počet se významně neliší od skutečného počtu vlků ve sledovaném území, protože počty v jednotlivých oblastech byly zjištěny opakovaně během zimy ať už pomocí stopování, nebo fotopastí," uvedl Kutal.
Zatímco v Javořích horách jde zhruba o stejný počet zvířat, jako byl odhad v loňském roce, ve Vraních horách byla v únoru zjištěna jen dvojice vlků, ačkoliv v prosinci to byli ještě tři až čtyři vlci a v létě měla smečka minimálně sedm členů včetně vlčat. Loni v únoru byli v tomto teritoriu zjištěni čtyři vlci.
"Naopak v Národním parku Góry Stolowe smečka sedmi vlků představuje nárůst oproti loňskému stavu, kdy byli zjištěni jen dva vlci. Již poněkolikáté se nepodařilo nalézt žádné pobytové znaky v Broumovských stěnách, i když předpokládáme, že teritorium ze smečky z národního parku okrajově zasahuje i do tohoto pohoří," uvedl Kutal.
Loni celoplošné únorové mapování vlků na Broumovsku potvrdilo výskyt minimálně 14 vlků ve třech předpokládaných teritoriích. Smyslem akce je zmapovat během krátké doby co největší území s cílem co nejpřesnějšího možného odhadu počtu vlků, kteří se v oblasti vyskytují. "Za tímto účelem organizátoři letos navrhli k projití celkem 24 tras od západní části Krkonoš - Rýchor přes Broumovskou vrchovinu až po národní park Góry Stolowe a Novoměstsko," uvedl Kutal.
Mapovatelé letos obsáhli 15 tras o celkové délce 105,7 kilometru, sněhová pokrývka byla zpravidla souvislá. "Celkem se během dvou dnů podařilo nalézt 31 věrohodných pobytových znaků vlka obecného a potvrdit tak výskyt ve všech třech předpokládaných teritoriích vlků, zasahujících do Broumovské vrchoviny, navíc byly pobytové znaky jednoho vlka nalezeny také na Novoměstsku," uvedl Kutal.
Většinou šlo o trus a stopy několika jedinců pohybujících se bez přítomnosti lidských stop, v jednom případě byly nalezeny zbytky kořisti prasete divokého. Podle ochranářů bylo ale určení počtu stopních drah a jejich stáří často obtížné. K určení předpokládaného počtu vlků tak místy napomohly únorové záběry z fotopastí. Přírodovědci odebrali vzorky trusu a moči pro potravní, parazitologické a genetické analýzy. "V Javořích horách fotopasti například v únoru odhalily smečku osmi vlků, z nichž jeden vlk je třínohý. Ve smečce zasahující na naše území z Vraních hor byli během mapování zjištěni jen dva jedinci, ještě v prosinci zde byli stopováni tři až čtyři vlci," uvedl Kutal.
Celoplošné únorové mapování na Broumovsku zorganizovalo Hnutí DUHA ve spolupráci s AOPK ČR - Správou CHKO Broumovsko. Do mapování se během víkendu zapojili dobrovolníci Vlčích hlídek, polští i čeští ochránci přírody, myslivci i farmáři.
Přečtěte si také |
Vlk je v Krkonoších už zase doma. Jak se chovat při setkání s ním?Trvalý výskyt vlka byl na Broumovsku zaznamenám po 250 letech v roce 2015 u Adršpachu v západní části Broumovska, o rok později bylo potvrzeno rozmnožování. Stabilní populace vlků na Broumovsku doprovázejí útoky na hospodářská zvířata, zejména ovce. Někteří farmáři dlouhodobě požadují odstřel vlků. Ochranáři opakovaně uvádějí, že v zabezpečení stád mají někteří chovatelé rezervy.
Broumovsko není jedinou oblastí kraje, kam se vlci vrátili. Správa KRNAP letos zveřejnila informaci, že v Krkonoších byl loni potvrzen trvalý výskyt vlka obecného. Podle ní jsou tam usazené zřejmě dvě vlčí smečky. Již dříve byl potvrzen trvalý výskyt vlka také v Orlických horách.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Slavomil Vinkler
23.3.2023 15:00- Vlci musí mít co žrát, aby nemuseli nezbytně lovit ovce.
-Je úplně jedno zda les žere brouk nebo spárkatá, obojí je opravdu příroda.