https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vlk-je-v-krkonosich-uz-zase-doma.jak-se-chovat-pri-setkani-s-nim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlk je v Krkonoších už zase doma. Jak se chovat při setkání s ním?

1.3.2023 07:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nekrmit!
Nekrmit!
Zdroj | KRNAP
Krkonoše už jsou opět domovem i pro vlka obecného. Ve své době byl po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. Byl vyhuben v první polovině 19. století, ale od roku 2018 se sem opět 2018 začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Jejich počet ale poslední dobou stoupá a dnes již můžeme s jistotou říci, že vlk se v Krkonoších opět usadil. V polské části Krkonošského národního parku polští zoologové sledují dlouhodobě se vyskytující smečku. Na české straně hor jsou v poslední době pozorování častá a to prakticky od Harrachova až po Žacléř.
 
Jelikož setkání s vlkem již nejsou vzácná, je na místě připomenout si, jak se v takové situaci chovat. Když se vám do cesty postaví vlk, nebojte se. Zvíře nejprve zkoumá, zda pro něj nepředstavujete hrozbu. Nepřibližujte se, nechte vlka jít! Ponechte mu únikový prostor. Můžete tleskat rukama, zakřičet, aby vás vlk slyšel a uvědomil si, že jste člověk. Pokud vlk váhá s odchodem, hoďte na něj hroudu zeminy nebo klacek. V žádném případě se vlky nepokoušejte krmit ani jim nenechávejte žádnou potravu. Své domácí mazlíčky mějte zabezpečené či uvázané na vodítku.

Vzhledem k tomu, že v jiných částech republiky se potravou vlků občas stávají i hospodářská zvířata, i my jsme v kontaktu s farmáři, kteří hospodaří v Krkonoších. Společně hledáme řešení, jak jejich stáda zabezpečit před nežádoucí návštěvou této šelmy. Existují možnosti, jak s podporou z Operačního programu Životní prostředí zabezpečit pastviny proti útoku velkých šelem, a to jak vybudováním kvalitnějších ohrad, nebo pořízením pasteveckých psů.

I kvůli nim mějte své vlastní psy v národním parku raději na vodítku. Pokud už hospodáři vznikne škoda, pak má možnost na příslušném krajském úřadu požádat o náhradu škody. Nově se připravuje i možnost čerpat dotaci na újmu za ztížené hospodaření v oblasti výskytu vlka obecného. Nicméně je jednoznačné, že žádné opatření není 100%, ale pouze snižuje pravděpodobnost napadení hospodářských zvířat vlkem.

Vlk má svoje místo v přírodě i v naší kultuře. Vzbuzuje respekt i obdiv, někdy ale i obavy. Lidé jej nemilosrdně pronásledovali, nyní se k nám postupně začíná vracet a plnit svou roli predátora v přírodě. Zkušenosti z Evropy ukazují, že je možné v krajině hospodařit a zároveň zde mohou žít divoké šelmy.

Text vznikl s využitím materiálů zpracovaných Agenturou ochrany přírody a krajiny.


reklama

 
foto - Drahný Radek
Radek Drahný
Autor je tiskový mluvčí Správy KRNAP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (82)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

1.3.2023 08:40
Jako s přemnoženým nežádoucím predátorem.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.3.2023 18:26 Reaguje na smějící se bestie
Jestli to není tím, že lidsky uzurpátor naleze všude i tam, kam není zván
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:25 Reaguje na smějící se bestie
"nežádoucí" predátor je jen v očích chovatelů ovcí, koz aj. jinak si myslím že je potřebný k určité redukci silně přemnožené nemocné a slabé spárkaté a černé zvěře. ale to je zase vina myslivců...to neúnosné přemnožení.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.3.2023 18:39 Reaguje na radim buffalo tobias
Tipuji, že bestie myslela tím přemnoženým nežádoucím predátorem spíš Homo sapiens. Vlci kladně ovlivňují nejen množství a zdravotní kondici přemnožené spárkaté zvěře, ale mohli by odradit i některé jedince Homo sapiens od toho, aby šmejdili v lese od rána do večera a chovali se tam jak na Václaváku.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:09 Reaguje na Majka Kletečková
Ano a vlci dokonce ovlivňují kondici domácího skotu a ovcí. Prostě jen vyřadí slabé jedince z další reprodukce.
Já osobně psa z vodítka nepustím a vezmu s sebou zbraň ( min slušnou kudlu). Paní Kletečková se svou smečkou šarplaninců může být v pohodě. Jen na výlet přibrat pár pytlů granulí
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2023 19:14 Reaguje na smějící se bestie
A preto navrhujem lesnej správe doviezť do horských oblastí leopardy. Tie premnožené rozhodne nie sú.
Ani ich nepostihuje lovecký amok ako vlkov, leopard odnesie jedno zviera , čo chytí a to mu stačí na niekoľko dní. Pred ľuďmi sa schováva. Leopard je navyše dosť silný, aby ulovil divoké prasa napríklad lanštiaka.
Čo vy na to ? :)
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2023 19:16 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Len sa pokochajte lesíkom mierneho pásma na opačnom konci eurázie https://www.mojevideo.sk/video/2df56/aky_by_bol_les_bez_takychto_navstevnikov_(rusko).html
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.3.2023 10:49
Budiž vlci v NP a je vidět, že jim nevadí už ani velký turistický ruch,
jaký je v KRNAPu. Vlci ztrácejí stále více plachost a obsazují už i lokality s čilým turistickým ruchem. Takže poučte návštěvníky a doufejte, že to bude mít nějaký smysl. Jsem zvědav na prvé reakce rekreantů na setkání s vlky a na případný prvý konflikt, který bude mít vliv na
názor o soužití vlků a lidí u nás.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2023 11:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Ani první člověk zabitý vlky nic nezmění. Na Slovensku dochází každý měsíc ke konfliktům člověka s medvědy (akorát se o tom nepíše), loni tam medvěd zabil člověka a nic se nezměnilo. Proč by to u nás mělo být jiné?
Odpovědět
Sl

Slovan

1.3.2023 17:10 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hlavně bacha na ty krávy, ju? Bože bože, to vaše neustálé strašení... že vás to furt baví.

https://tvnoviny.sk/domace/clanok/653838-lahla-si-kravy-po-nej-dupali-a-jedna-na-nu-spadla-zranena-zena-lezi-stale-v-soku-v-nemocnici-v-ziline
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2023 18:39 Reaguje na Slovan
https://www.infojet.cz/blog/biolog-varuje-vlci-mohou-zabit-i-cloveka/
Odpovědět
Sl

Slovan

1.3.2023 21:52 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No a co ty krávy? Jak se vyřeší ony? Po Rakousku je nezvládají už ani na Slovensku...

Určitě chápete, na co narážím.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2023 07:00 Reaguje na Slovan
Krávy se dají urdržet na pozemku obyčejným elektrickým ohradníkem. To o vlcích neplatí. A pokud chcete chránit lidi před napadením, tak se zaměřte na útoky psů na člověka. Toho je každý rok přehršel, ale nepíše se o tom. A pokud chcete skutečně chránit lidské zdraví, vyzdvihněte počet lidských obětí při autonehodách a staňte se aktivistou, který bojuje za zrušení aut.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.3.2023 11:54 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Vy tu strašíte, ne já (já jen přidal trochu té ironie, fakt krávy nepovažuji za nějaké nebezpečí)! Vy tu chcete chránit lidi před napadením vlky, ne já (pravděpodobnost je totiž naprosto minimální, skoro nulová). Jste to vy, kdo zbytečně straší (ale asi to bude záměr). Chcete-li tedy vy chránit lidi před napadením, zaměřte se na ty domácí psy (respektive na jejich výchovu), krávy či vosy, neb u všech je pravděpodobnost napadení XY násobně vyšší než u vlka.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2023 12:35 Reaguje na Slovan
Vy nechápete jednu věc. Pokud člověka napadne pes či kráva, je možno pohnat majitele zvířete k odpovědnosti. Jenže pokud člověka napadne vlk či medvěd, asi těžko mohu žalovat ty pojašené ekoteroristy, kteří se o ochranu těchto druhů zasazují. Jinými slovy - ti, kteří obhajují jejich existencxi, jsou beztrestní a navíc to dělají za naše peníze.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.3.2023 15:14 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Co se píše u hospodářských zvířat…
“ Vlastník zvířete (popř. osoba, které bylo zvíře svěřeno) má možnost zprostit se povinnosti k náhradě, prokáže-li, že při dozoru nad zvířetem nebyla zanedbána potřebná pečlivost, anebo že by škoda vznikla i při vynaložení takové pečlivosti. Takový pečlivý dozor zahrnuje veškerou starost o zvíře při vynaložení míry pečlivosti, kterou lze vyžadovat od průměrně obezřetného a rozvážného vlastníka. Vždy však bude záležet na okolnostech daného případu, při nichž bude nutné zohlednit např. druh zvířete, jeho vlastnosti, okolní prostředí aj.”

Já nechápu, nebo si vy vymýšlíte? Tak či tak srovnáváte nesrovnatelné - hospodářské zvíře není divoké a jestli se tak moc bojíte o svoji maličkost, nikam nelezte. Dle vaší logiky by měli totiž např. myslivci proplácet škody způsobené napadnutím divočákem nebo jelenem (wtf?).

P.S Zkuste napsat jeden příspěvek bez slova “ekoterorista”. Je to směšné. Hold se smiřte s tím faktem, že jsou i lidé i s opačným názorem. Uleví se vám.

Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2023 09:28 Reaguje na Slovan
Zvíře jako zvíře. Proč mají za škody zvěří platit myslivci a za škody jinou zvěří, pod patronátem ochranářů, potom stát. Škody člověku děla všechna zvěř.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2023 22:57 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Takže má divá príroda, šelmy a veľké zvieratá prestať existovať lebo sa zo všetkého rozcvakaným europanom môže niečo prihodiť ?
Neskutočné ako civilizácia posadla obyvateľsvo extrémnou starosťou o bezpečnosť za každú cenu. Indovia a afričania by sa z tejto diskusie chechtali.

Hlavne že český národ má v historii niekoľko neohrozených objaviteľov a cestovateľov čo prechodili džungle celého sveta.

Pre vás osobne posielam jednu radu - príroda nikdy nebude bezpečná selanka s občas vykúkajúcimi zajačikmi a srnkami spoza smrekov.
Chodím do lesov plných medveďov aj vlkov a nikdy som z toho nejančil.
Problémy so šelmami máme samozrejme, ale nie také aby sa zo strachu obyvateľsvo barikádovalo doma.
Problémová šelma sa vyrieši odstrelom a je to. Keď si bude treba brať zbraň do lesa, zoberiem.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2023 09:36 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Nevím jestli by se ti Afričani nebo Indové chechtali. Spíš by přemýšleli proč se jim "sereme" do jejich žití a chceme u nich chránit zvěř která je mnohdy připravuje nejen o jejich skromnou obživu ale i o život a doma přitom chceme některou zvěř vybít protože dělá člověku ekonomické škody.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

20.3.2023 15:01 Reaguje na Jarek Schindler
Afričania ani Indovia majú iný prístup k divej zveri ako my. Zvieratá tam vybíjajú len teroristi a pytliaci kvôli ziskom. V premnoženej indii je stále megafauna a nikto neuvažuje, že by vymlátil napríklad slony, aj keď spôsobuj škody. Nepotrebujú hrabacie rady od nás, dobre vedia prečo je treba chrániť divočinu.

"chceme některou zvěř vybít" - každá zver spraví nejaké škody, lebo je nezaujímajú ploty a naše majetky.
Vy sa dajte vyšetriť psychiatrom. Vymlátiť všetku dravú zver lebo škodí , o tom uvažuje len psychopat. Dôležité je stanoviť mieru ale nie vyhladiť ju do nohy.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:27 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
no to jo, určitě...a kdy k takovému případu kde došlo ?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2023 12:38 Reaguje na radim buffalo tobias
Medvěd loni na Slovensku zabil staršího pána a co se týče vlků, tak třeba v Holandsku v jedné rezervaci už vlci bez obav chodí až k lidem, protože je pracovníci rezervace krmí. Od toho stavu k útoku už je jenom krůček.
Odpovědět

Martin Černý

3.3.2023 13:11 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
A co by se jako mělo změnit? Asi si budeme muset zvyknout na riziko, a přijmout ten fakt, že příroda není 100% bezpečná. Jinak byste musel zakázat muchomůrku zelenou, blesky, padající stromy, klíšťata s lymskou boreliozu, žraloky v Egyptě, buvoly a hrochy v Africe atd. atd. Ale i bez nadsázky - podle dokumentovaných případů napadení člověka bychom se asi měli bát víc těch prasat než vlků, kteří je žerou, ne?
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:13 Reaguje na Martin Černý
Kteří vlci žerou divočáky ? Možná tak ti v divokých mokrých snech ekotlupy. Normální vlk si dává bacha na bachnu i lončáka
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2023 19:15 Reaguje na Petr Pekařík
Bacha si dává a přitom si sem tam nějaké sele uloví na svačinu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 08:02 Reaguje na Majka Kletečková
Maximálně tak zkonzumuje mršinu. Nebo dorazí nemocného poloumírajícícho lončáka.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

20.3.2023 15:02 Reaguje na Radim Polášek
Hovadina, vlky lovia mladé prasatá a nie málo.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:26 Reaguje na Břetislav Machaček
myslím že zdravý vlk se setkání s turistou zdaleka vyhne...natož aby ho "sežral" jako ovci...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:14 Reaguje na radim buffalo tobias
Myslet , znamená prdlajs vědět. To ukáže až praxe
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.3.2023 20:38 Reaguje na radim buffalo tobias
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-vlk-opet-zautocil-v-beskydech-rozsapal-psa-40424944#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2023 19:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Kľud, pred dvomi rokmi som stretol podvečer dvoch vlkov v tatrách blízko mestečka a bez problémov.
To by museli umierať od hladu, aby začali útočiť na ľudí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.3.2023 17:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Šíření zkušeností předků včetně pohádky o červené Karkulce bude trestné.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.3.2023 12:21
V pořádku. Naposledy byla vlčice v Krkonoších odčervená, očkovaná, krotká a chodila na oběd do hotelu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2023 12:40 Reaguje na Michal Ukropec
Vzhledem k tomu, že v poslední době si turisté s ohledem na rostoucí ceny v restauracích vozí jídlo z domova, vlci by mohli částečně kompenzovat pokles počtu strávníků v těchto zařízeních. Jenom nevím, kdo za ně bude hradit útratu? ČIŽP, hnutí Duha, nebo to zacálujeme my všichni?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.3.2023 05:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
My všichni. Je to v našem zájmu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 08:06 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Tak ať jim rozdají stravenky. Složit na ně by se mohli jednak ochránci přírody, jednak Greenpeace a další zelení aktivisté. Beztak tito lidé svou činností už způsobili lidské společnosti každoročně miliardové škody a přitom neplatí nic. Naopak lidi pobláznění zelenou propagandou na ně ještě vybírají. Tak by snad mohli jednou konečně zaplatit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.3.2023 12:50 Reaguje na Michal Ukropec
V tom případě to byl pes a šup s ní do klece.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2023 13:47 Reaguje na Jarka O.
Když loni na podzim auto srazilo vlka, tak místo v kleci skončil zpátky v lese. Navzdory tomu, že se léčil z těžkých zranění a i podle názoru některých odborníků nemá šanci v lese přežít.
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.3.2023 13:48 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Sežere ho jiný vlk možná :)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2023 15:49 Reaguje na Jarka O.
Pokud nechcípne hlady.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:30 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
a co to léčení stálo peněz od dárců !!! napakovali se akorát veterináři !!! odebrali aspoň nějaké vzorky na genetiku, zda to vlče není již x s psem ?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

2.3.2023 05:32 Reaguje na Jarka O.
Byla to vlčice, a šoupli ji do péče, aby po ní ani chlup nezůstal.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:15 Reaguje na Michal Ukropec
Však jo. Dnešní vlci jsou odčervení, očkovaní, krotcí ( nebojí se petard) a na oběd chodí za ovcemi
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.3.2023 14:17
Radek Drahný , zaměstnanec AOPK /KRNAP , je mizerný tiskový mluvčí. Pokud obhajuje neobhajitelné , tak to má udělat kultivovaně a inteligentně. A nikoli semlít dohromady řadu doslova blábolů, které v jeho podání poškozují jinak dobré jméno KRNAP.

Pokud se bude cítit dotčený, tak ho vyzývám ať předloží jednu, jedinou lokalitu , region nejen z EU ale doslova z celého světa, kde dokázali zajistit koexistenci člověka a vlka.
Hluboce se mu v takovém případě veřejně omluvím a přidám 5000 Kč ze svého.

Člověče proberte se a veřejně ze sebe nedělejte hlupáka. A alespoň se podívejte na českou webovku " Vlk trávu nežere".
"Hodí po vlkovi hroudu nebo větvičku ..." , hahahahahaha ! :-)


Odpovědět
Sl

Slovan

1.3.2023 17:17 Reaguje na Miroslav Vinkler
Každý evidentně chápe koexistenci jinak. Já se té vaší mohu maximálně smát. Žádný živočich není "bezproblémový" jak vy vyžadujete od vlka, dokonce i taková sýkorka vám může pokadit zrovna umyté auto.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.3.2023 18:31 Reaguje na Slovan
Dochází vám palivo bratře Slovane.

Z velkých šelem rys, medvěd, vlk se stesky týkají pouze a jedině vlka. Tak ze sebe nedělejte trotla , protože jinak rozpory mezi naším vnímáním ochrany přírody nevidím.
Odpovědět
Sl

Slovan

1.3.2023 21:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je to jednoduché.
Medvěd pro vás není problémem jenom proto, že u nás trvale nežije.
Rys pro vás není problémem jenom proto, že se o něm moc nepíše, jeho populace nejspíš stagnuje (zřejmě i kvůli pytláctví, které ho paradoxně postihu zřejmě mnohem víc než vlka) a protože si na něj jisté skupiny nestihli pořádně postěžovat.

Vlk je však problémem, protože se mu nyní relativně daří, extrémně se o něm píše (tohle ale není chyba ochrany přírody, nýbrž novinářů, kteří chtějí často udělat senzaci a tu rozmáznout v co největší počet kliknutí) a hlavně proto, že proti němu vedou nenávistnou kampaň jistá skupinka (všichni víme, sám je ve velkém propagujete).
Jedna věc je žádat regulaci, zatímco druhá je žádat vlastně likvidaci celé české populace a vést celorepublikovou nenávistnou kampaň. Kdyby na problém poukázali věcně, slušně a dodali k tomu takovou kouzelnou větu: "udělali jsme vše co jste nám radili, nic nepomáhá a už nevíme jak jinak z toho ven", pak by ta regulace v dotčené oblasti nastala. Je to jako s medvědy na Slovensku, kteří chodili do vesnic na popelnice. Se zabezpečenými popelnice se ten problém radikálně zlepšil tam, kde se toto opatření udělalo. Eliminovalo se to dost na to, aby to bylo snesitelné.

Opravdu by bylo záhodno, aby se ta diskuze na téma vlk vedla na základě něčeho jiného než emocí.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2023 07:08 Reaguje na Slovan
Medvědi se pravidelně v malém počtu vyskytují v Beskydech. Pak stačí jeden neukázněný medvědí puberťák, kterého staří medvědi vytlačí k nám ze Slovenska a jsou toho plné noviny. Pamatujete na to? A co se týče těch vlků, tak nikdo z ekoeroristů neřekl, kolik vlků v naqší republice je dost, i když mě už snad dva roky utěšujete, že brzy to bude oznámeno. Začínáte mít stejnou argumentaci jako jeden vypatlanec z hnutí Duha. Když loni v létě na Jablunkovsku vlci během jedinho měsíce zabili asi šdesát ovcí, ten kretén se nechal slyšet, že to je přehnaná hysterie. To už nechce komentář, ale dát mu přes hubu.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.3.2023 11:46 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Je tam životaschopná populace? Není. Že se tam jednou za zač zatoulá medvěd ze Slovenska na tom nic nemění. A ano, pamatuji si na tu hysterii v čele s Čunkem… na to zapomenout nejde.
Nejsou to dva roky a neutěšuju vás - vy chcete čísla a já vám pouze píšu, že ta by měla být oznámena v dalším plánu péče. Hrůza, že si to číslo necucám z prstu, co?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2023 13:20 Reaguje na Slovan
Hrůza je to, že tu hranici neví ani ti, kteří se o záchranu vlků zasazují. Proč už na začátku toho projektu neměli jano, kolik vlků je únosných? Je to stejné jako s medvědy na Slovensku, kdy ochránci ani neuvádějí jejich skutečný stav.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.3.2023 15:21 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Hrůza je válka na Ukrajině. Mohlo se to říct dřív, ale dělat z toho trágu zvládají jen někteří… je totiž jisté, že ten počet nebude nižší, než kolik jich u nás reálně žije.
To, že někde neuvádí skutečný stav je pouze váš názor nezakládající se na ničem jiném než: “já si to myslím, tak to tak je”.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2023 09:45 Reaguje na Slovan
V kterém dalším plánu péče? Jak dlouho se o tom plánu péče již mluví? Žádný plán péče, do doby něž vlk přeroste člověku přes hlavu a nepřikročí se v Evropě k redukci jeho stavu, nebude. Zatím to není péče ale nekontrolované množení.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
za strhnutou ovci, kozu aj. je možno žádat kompenzaci. a nemalou pokud to je nějak chovatelsky cenný kus !!!
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
za strhnutou ovci, kozu aj. je možno žádat kompenzaci. a nemalou pokud to je nějak chovatelsky cenný kus !!!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2023 19:55 Reaguje na radim buffalo tobias
To je síce pravda ale keď vám vlci vybijú posupne celá sádo, tak môžee biznis zabaliť. Jediné čo sa pri vlkoch dá s ochranou oviec dá robiť je zaviesť ochranárske zvieratá - psov, oslov alebo lamy.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2023 19:34 Reaguje na Jaroslav Pobeha
Mohl byste prosím napsat něco více o ochraně před vlky pomocí oslů a lam nebo uvést zdroj? O pasteveckých plemenech psů je známo, že dokáží velmi účinně chránit ovce a kozy před vlky. O oslech a lamách jsem v této souvislosti ještě neslyšela. Na velká zvířata jako jsou dospělé krávy a koně si vlci netroufají.
Jak jste to myslel s těmi osly a lamami?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2023 10:00 Reaguje na Majka Kletečková
Jste opravdu přesvědčena o tom, že na koně nebo krávy si vlk netroufne? Nesmysl. Osel jako velice společenské zvíře je spíš věcí jižní Ameriky, možná v Evropě Balkán.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

20.3.2023 15:14 Reaguje na Jarek Schindler
Prosím vás, najrpv si niečo zistite a potom píšte. Určité jedinece oslov sú agresívne voči psovitým šelmám a neboja sa ich. Tieto samce sa používajú na stráženie stáda pred hyenami, vlkmi, kojotmi. Podobne aj lamy. Osol však dokáže hyenu alebo vlka zabiť. Videl som to viackrát na videách. Chytí šelmu do zubov a vymláti z nej dušu. https://www.youtube.com/watch?v=NcGNvD6aE4M
Proti stádu vlkov jeden osol nestačí samozrejme, musí ich byť skupinka.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

20.3.2023 15:05 Reaguje na Majka Kletečková
https://zvirecizpravy.cz/osel-prepere-hyenu-i-vlka-podivejte-se-proc-ho-rada-farmaru-najima-na-hlidani-ovci/
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

20.3.2023 15:07 Reaguje na Majka Kletečková
https://www.mlive.com/public-interest/2022/06/donkeys-are-livestock-guardians-in-up-north-battle-with-gray-wolves.html
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:19 Reaguje na radim buffalo tobias
Já mám teda k chovaným zvířatům i nějaký vztah, který se nedá nahradit pár korunami. Choval jste někdy domácí zvíře ?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 08:09 Reaguje na Petr Pekařík
To by museli pracovat, aby jim to chované zvíře prosperovalo a to nikdy nebudou. Oni jsou jen na kecy a šíření zelené propagandy.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

1.3.2023 18:43 Reaguje na Slovan
Pokud nechápete rozdíl mezi autem pokaděným od sýkorky a poraněným či zabitým člověkem, kde toto má na svědomí vlk, nemá cenu s Vámi diskutovat.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
vlk ještě nikoho nezabil ani nezranil.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

2.3.2023 12:33 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
vlk ještě nikoho nezabil ani nezranil.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

2.3.2023 12:45 Reaguje na radim buffalo tobias
Protože tu dlouhou dobu vlci nebyli.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pobeha

3.3.2023 19:58 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
U nás sa to nestalo a to tu žijú už dlho. V Poľsku v roku 2018 sa stal prípad že vlk zaútočil na dve deti.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

5.3.2023 10:01 Reaguje na radim buffalo tobias
U nás zatím ne. Ve světě je snad těchto případů zabití člověka vlkem ročně celkem dost.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

2.3.2023 00:33 Reaguje na Miroslav Vinkler
Domnívám se, že na Šumavě koexistují divocí vlci a místní usedlíci docela dobře. Jsou tam nějaké škody na pasených zvířatech a jeden zakousnutý lovecký pes, ale většina chovatelů ve zdejších vlčích rajonech zlepšila ochranu svých zvířat a přítomnosti vlků se postupně přizpůsobila, takže se nyní škody na majetku drží v přijatelných mezích. Třeba jednou v budoucnu dojde k takovému ozdravení tamních ekosystémů, že vlci v NPŠ budou udržovat v rovnováze jelení populaci. Podobně jako v současnosti rysové udržují na dvou třetinách NPŠ v udržitelné rovnováze populaci srnčí a člověk jim do toho nezasahuje.
Odpovědět
MB

Martin Beránek

3.3.2023 10:43 Reaguje na Majka Kletečková
vlk způsobil takovou koexistenci, že chovatelé napříč Evropou opouští lokality, kde je velmi obtížné aplikovat nějaká ochranná opatření, navíc vidíme jasný dopad na snižujících se stavech zvířat, především ovcí, a to minimálně 10% každoroční pokles
Odpovědět
Sl

Slovan

3.3.2023 11:39 Reaguje na Martin Beránek
A tyhle statistiky (10%) berete kde prosím pěkně?
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

3.3.2023 20:27 Reaguje na Slovan
K 1. 4. 2021 se v České republice chovalo celkem 183 145 kusů ovcí, což je nejméně od roku 2008 a 2009. Stavy bahnic se v roce 2021 snížily na 116 534 kusů. Celkové stavy koz dosáhly v roce 2021 na úroveň 25 409 kusů, z toho koz je 17 137 kusů. Také u koz došlo v posledních letech k výraznému poklesu stavů ve všech kategoriích. Musím konstatovat, že nepříznivá situace v chovu ovcí pokračuje i v roce 2021, kdy došlo k dalšímu prudkému poklesu stavů ovcí. Po stagnaci stavů v letech 2016 až 2018 a poklesu v letech 2019 a 2020 klesly celkové stavy ovcí v roce 2021 meziročně o 20 467 kusů, tj. o 10,1 %. Snížily se také stavy bahnic o dalších 9 422 kusů, tj. o 7,5 %. Celkové stavy koz se meziročně snížily o 3 510 kusů, tj. o 12,1 %. Zdroj: https://naschov.cz/aktualni-situace-v-chovu-malych-prezvykavcu/
Odpovědět
Sl

Slovan

4.3.2023 11:19 Reaguje na Dalibor Motl
Jen škoda, že slovo “vlk” není v celém článku zmíněno ani jednou…
Důvody úbytku tam jsou popsány úplně jiné, takže názor, že za to může vlk jsou tak “trošku” lživé nebo minimálně neprokázané.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:21 Reaguje na Slovan
A díky čemu se to tedy stalo ? Důkazy ?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.3.2023 19:26 Reaguje na Petr Pekařík
Podíváme-li se do statistické ročenky, vidíme, že počty chovaných ovcí od roku 2015 skutečně klesly. Ovšem klesly i tam, kde žádné škody vlkem hlášeny nebyly – třeba v Pardubickém kraji. Naopak v Královéhradeckém se počty ovcí drží zhruba na úrovni roku 2015. Klesají ovšem například i počty prasat, kde vlk rozhodně není limitujícím faktorem. S čísly se dá hrát opravdu různě.“ Zdroj: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karolina-sulova-a-jindriska-jelinkova-obrat-v-mysleni-je-beh-na-dlouhou-trat
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.3.2023 20:41 Reaguje na Majka Kletečková
Kde berete jistotu, že v PU kraji nejsou vlci ? Vlci jsou na Vysočině a stačí dojít pár km dolů. To stejné Orlické hory. Zatím nejsou škody hlášeny
Odpovědět
re

regis24

3.3.2023 09:13
Evidentně se zapomněli AOPK, Duha, MŽP, KRNAP a další domluvit, jak budou veřejnosti lhát...Každý lže jinak, co je to za pořádek? Plachá šelma (podle AOPK a Duhy) najednou v Krnapu není tak plachá?
A co to krmení, to tedy znamená, že veřejnost nemá vlky krmit, protože kvalitní stravu jim dodávají ochranáři? Takové vývěsky jsou většinou v ZOO, národním parku je to poněkud neobvyklé...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.3.2023 18:23 Reaguje na regis24
Krmit vlky má právo výhradně ekotlupa. Něco jako krmení orlů na Slovensku nakoupenými holuby.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.3.2023 08:00
V Krkonoších by měli být doma lidi, ne vlk. Vlk je tam vzhledem k lidskému osídlení host a to vzhledem ke svému negativnímu působení na využívání krkonošských přírodních zdrojů a na lidské hospodaření nežádoucí host.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

5.3.2023 20:05 Reaguje na Radim Polášek
Já si naopak myslím, že by tam měli žít jak lidi, tak vlci.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

6.3.2023 20:42 Reaguje na Majka Kletečková
Tak toto by se Vám stát nemohlo. Stádo vašich šarplaninců by se nenechalo zakousnout jako ten chudák pes
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-vlk-opet-zautocil-v-beskydech-rozsapal-psa-40424944#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=4&utm_campaign=abtest217_krokovy_redesign_feedu_varCC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

7.3.2023 20:58 Reaguje na Petr Pekařík
Majce Kletečkové bych doporučil , aby zvedla pozadí a šla se pobavit s farmáři na Broumovsko, Beskyd nebo Šumavu.
Já jsem to na rozdíl od ní udělal a to , co jsem viděl a slyšel by stačilo každému soudnému člověku.
Bohužel stav náboženského vytržení je v protikladu k rozumu a logice.
Svatý Josef Kupertinský létal od r.1628 a trvalo to až do roku 1663. Je možno spočítat, že takových extatických případů bylo v jeho životě na tisíc a nejméně sto tisíc lidí bylo jejich svědky, mezi nimi i sám papež.
Nahradíme-li Josefa Majkou a papeže ředitelem AOPK ČR , jsme svědky tohoto fenoménu i dnes.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist