Jak přibývá vlků, přibývá i pasteveckých psů. Měli byste vědět, jak se chovat u ohrady, kterou hlídá pastevecký pes
Pastevečtí psi jsou staletími prověřeni jako nejefektivnější opatření proti útokům vlků na hospodářská zvířata. Vzhledem ke skutečnosti, že se vlci objevují prakticky na celém území ČR, tak i pasteveckých psů u stád přibývá. Mohou však představovat riziko pro neukázněné (možno klidně říci až drzé) turisty!
Pastevečtí psi nejsou žádní domácí mazlíčci, ale pracovní zvířata. Většinou jsou velcí a budí respekt. Ačkoli tak nevypadají, jsou velmi hbití a velice rychlí. Rychlejší, než si myslíte. Musí takoví být, aby je vlci brali vážně. Střeží stáda 24 hodin denně bez ohledu na počasí. Jsou aktivní hlavně od večera do rána. Přes den většinou pospávají někde ve stínu. Zpravidla tak, aby měli stádo na dohled.
Zda bude možná koexistence pastevců a velkých šelem, do značné míry závisí i na disciplinovanosti a ohleduplnosti návštěvníků krajiny – turistech, rekreačních běžcích, pejskařích, jezdcích, cyklistech atd. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel, aby nedocházelo ke konfliktům mezi pasteveckými psy a okolím. Žádný pastevec či farmář nestojí o potíže a činí vše, aby jeho zvířata nikoho neohrožovala.
Když vyrazíte do oblasti, kde stáda hlídají pastevečtí psi, nejlepším řešením je se prostě pastvinám se psy vyhnout. Nebuďte líní udělat pár kroků navíc. Pokud není možné projít jinudy, udržujte odstup od ohrad, nechoďte těsně u plotu. Chovejte se klidně. Nedotýkejte se oplocení, s největší pravděpodobností bude součástí elektrického ohradníku, a tudíž pod napětím. Pamatujte: úder elektrického ohradníku je velmi nepříjemný.
Nedrážděte psy a nesnažte se s nimi komunikovat. Je to zbytečné, stejně se s nimi nedomluvíte. Rozhodně nevstupujte do ohrad. Ani tam nedávejte své (ani cizí) děti kvůli fotce s roztomilým jehňátkem nebo telátkem. Nenechávejte děti bez dozoru pobíhat kolem ohrad. To, že pes neštěká u plotu, neznamená, že v ohradě není. Za horkých dnů může zmožen vedrem vyspávat někde ve stínu. Nebo může být se stádem v jiné části ohrady.
Pokud máte s sebou psa, výše uvedené platí dvojnásob! Mějte jej vždy na vodítku. Váš pes je v očích pasteveckého psa ohrožením pro stádo, byť by se jednalo o výstavní čivavu ve slušivém oblečku.
Pokud jedete na koni a musíte kolem hlídané pastviny, je určitě bezpečnější sesednout a koně kolem ohrady provést. Pokud se kůň lekne u plotu náhle se zjevivšího psa, můžete z koně spadnout na plot nebo do ohrady. To samé platí i pro cyklisty. Je lepší z kola sesednout a kolem ohrady projít, než se v plné rychlosti leknout štěkajícího psa a spadnout. Samozřejmě by člověk měl zvážit své reálné schopnosti a dovednosti a přizpůsobit tomu své chování.
Ve výjimečných případech (například v Krušných horách) se lze setkat s pasteveckými psy, kteří spolu s pastevcem hlídají stádo na volno. V tomto případě platí to samé. Je lepší se stádu obloukem vyhnout. Nezkoušejte projít s vaším psem stádem nebo jím projet na kole! Dbejte pokynů člověka, který tam se stádem je.
Proč nejsou stáda a psi pod dohledem pastýřů běžně?
Zemědělství, a pastevectví obzvlášť, se pro svoji náročnost, pracnost, minimum volna a mizerné finanční ohodnocení dlouhodobě potýká s nedostatkem zodpovědných, spolehlivých a pracovitých zaměstnanců. Je jistě romantická představa pást a hlídat ovce nebo krávy. Možná tak na 14 dní za hezkého počasí. Realita je této představě na hony vzdálená.Zvířata se pasou i v dešti, vichru a při bouřkách. Šelmy jsou nejaktivnější od soumraku do svítání nebo za počasí „že by psa nevyhnal“. Mimo to málokterý člověk je schopen být dlouhodobě 100 % v pozoru 24 hodin denně. Takže je obtížně řešitelný problém takového člověka sehnat. Proto je preferován systém, kdy oplocenou pastvinu hlídá pastevecký pes (či psi) zcela samostatně. Výhody jsou zřejmé. Není třeba stálé přítomnosti člověka ani velkého počtu psů.
Na druhou stranu tento způsob ochrany stáda vyžaduje skutečně funkční oplocení, klade vysoké nároky na organizační schopnosti a nervy konkrétního farmáře či pastevce i na kvalitu, výchovu a spolehlivost pasteveckých psů.
Proč nejsou pastevečtí psi uvázaní?
Aby pes (psi) mohl dělat efektivně svoji práci, musí mít možnost volného pohybu po pastvině. Uvázaný pes je k ničemu. Šelmy velmi rychle přijdou na to, že pes má omezenou možnost pohybu a nehrozí jim tedy přímá fyzická konfrontace. Pak mohou zabíjet ovce nedaleko zuřivě štěkajícího psa, který ovšem nemůže nijak zasáhnout. Ve výjimečných případech by se i přivázaný pastevecký pes mohl stát vlčí večeří.
Proč nejsou psi raději přes den zavření?
Spousta pastevců své psy přes den, kdy je v okolí pastvin velký pohyb lidí, zavírá nebo přivazuje. Se soumrakem je vypouští na pastvinu. V těchto případech však může stát, že vlci vypozorují, kdy pastvina není hlídaná, změní své návyky a začnou chodit na ovce přes den.
Co dělat, když potkám pasteveckého psa na volno?
I přes všechna bezpečnostní opatření a maximální svědomitost farmáře nebo pastevce se může stát, že se pastevecký pes ocitne mimo ohradu. Třeba po větru padlý strom poškodil oplocení ohrady, ohradou profrčel šílený čtyřkolkář nebo offroaďák nebo někdo jen špatně zavřel vchod do ohrady. Představa volně pobíhajícího pasteveckého psa je pro pastevce v civilizovaných zemích noční můra. Jednak kvůli teoretickým rizikům pro okolí, tak i proto, že zkušený pastevecký pes je nesmírně cenné zvíře.
V drtivé většině případů se pes mimo své obvyklé teritorium chová nevšímavě, netečně, někdy až bázlivě. Takového psa je nejlepší si nevšímat a v klidu pomalu pokračovat v cestě. Pokud nejste zkušený chovatel pasteveckých psů nebo pastevec, rozhodně není na místě jej k sobě volat nebo lákat na pamlsky. Jestli jste cestou narazili na cedule upozorňující na pastevecké psy, bývá tam telefon na majitele. Ten bude velmi rád, když mu zavoláte a řeknete, kde má psa, aby mohl okamžitě zjednat nápravu.
Jestliže se pes o vás zajímá, zachovejte klid. Je jasné, že se to snáze řekne, než udělá. Nekřičte a neutíkejte. Se psem nenavazujte oční kontakt, ani se jej nepokoušejte zahnat. Rozhodně nešermujte rukama nebo turistickými holemi nebo klackem. Mohli byste jej vyprovokovat. V klidu a pomalu vycouvejte. Je téměř jisté, že pes o vás ztratí zájem. Pokud ne, snažte se držet mezi sebou a psem například batoh nebo šikmo k zemi skloněné turistické hole.
Přečtěte si také |
Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?Horší je to v případě, že máte s sebou psa. Může nastat velmi nebezpečná situace. Pracovní pastevečtí psi bývají velmi rozvážní a jsou si vědomi své síly. Mimo vlastní teritorium šarvátky s jinými psy zpravidla nevyhledávají. Dostaňte svého psa co nejrychleji pod kontrolu, nedovolte mu pasteveckého psa napadnout a vykliďte prostor. Je dobré mít na paměti, že pastevečtí psi bitky s jinými psy nezačínají, ale končí. Proto je lepší se svého psa do oblastí, kde pastevečtí psi chrání stáda, vůbec nebrat.
Bezpečně kolem pastvin s pasteveckými psy:
Udržujte odstup od ohrad.
Nedotýkejte se ohrad.
Nedrážděte psy.
Nevstupujte do ohrad.
Chovejte se klidně.
Nedávejte děti do ohrad kvůli fotce, ani z jiných důvodů.
Mějte své psy vždy na vodítku.
Sesedněte z koně nebo z kola.
Nesnažte se se psy komunikovat.
Nekrmte zvířata, bolí je pak břicho.
Nekomplikujte již tak těžkou a náročnou práci pastevců a chovejte se ohleduplně. Za to vám budou neskonale vděční.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (111)
Petr Pekařík
12.7.2022 05:36Jinak seznam opatření OK. Tvrdě omezí tuzemskou turistiku, ať si ti haj...ové jedou k moři
smějící se bestie
13.7.2022 17:10 Reaguje na Petr PekaříkŽe přítomnost vlků vlastně zdražuje potraviny, nebudou chtít brát zelený v úvahu, i když je to pravda.
Kolik zelených se věnuje chovu ovcí i ve velkém !
Ján Prečuch
19.7.2022 22:29 Reaguje na Petr PekaříkMiroslav Vinkler
13.7.2022 07:04Pak zjistíme, že je to málo , s ohradou si vlk vytře pozadí a zkombinujeme to s pasteveckými psy - mohutnými zvířaty vycvičenými na boj s vlky - a musíme kolemjdoucí procházející poučovat jak se mají chovat, když se společně pastevecký pes a turista náhodně potkají.
Je to všechno špatně , od samého počátku ! Ekomagoři si prosadili svou s vlkem, kterého nechají volně pobíhat po kulturní krajině a množit se jak libo.
Farmáři musí přihlížet , jak jim tyhle bestie pro potěšení roztrhají celé stádo a nic proti tomu dělat nesmí. Vlk je přece náš kamarád, hlásají psychicky narušení jedinci a počítají, kolik vlčích hoven v krajině přibylo, aby mohli napsat článek do odborné revue, kde by se vychválili .
Vlka je zapotřebí v kulturní krajině vystřílet a ponechat ho pouze v jádrových partiích CHKO a NP , kde v pohodě může lovit zvěř a nikoli kozy,ovce a krávy.
Druh predátora je zachován a veřejný zájem na ochraně krajiny a prosperitě společnosti také.
Pepa
13.7.2022 10:38 Reaguje na Miroslav VinklerPokud si neumíte za naše peníze postavit ohradník, tak něco děláte špatně!
Vlk je chráněn zákonem a ne lidmi co nesnášíte.
Za kulturou se chodí do divadla nebo galerie, ne do přírody.
No a pokud se bude střílet vlk tak se to logicky projeví na infrastruktuře pasáčků koz.
Dalibor Motl
13.7.2022 12:13 Reaguje na Pepasmějící se bestie
13.7.2022 17:11 Reaguje na Dalibor MotlPepa
13.7.2022 18:40 Reaguje na Dalibor MotlDalibor Motl
15.7.2022 14:46 Reaguje na PepaMajka Kletečková
13.7.2022 21:57 Reaguje na Dalibor Motlradim buffalo tobias
14.7.2022 07:22 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
22.7.2022 12:03 Reaguje na Majka Kletečkováa zbytek mít bez plotů, psů a problémů? Co až
dojdou vlci až k vám, to si taky pořídíte ty
ploty a velké psy, aby vám hlídali čivavu a
děti před drzými vlky s absencí plachosti?
Na Jablunkovsku už chodí mezi domy a v Polsku
napadli lidi bránící svá zvířata. Pořád vám
to nedochází, že jejich teritorium neskončí
NĚKDE, kde se vás to netýká osobně?
Alena Lyskova
1.3.2023 10:20 Reaguje na Břetislav MachačekPetr Pekařík
14.7.2022 05:45 Reaguje na PepaVlci jsou určitě potřeba , ale řízení jejich počtu a lokace je třeba mít pod kontrolou. Já si za svoje daně kupuji zdaněné potraviny i s těmi náklady na ochranu stáda a ještě dalšími daněmi přispívám na to , aby ty první daně byly co nejvyšší.
radim buffalo tobias
14.7.2022 07:15 Reaguje na PepaMichal Ukropec
13.7.2022 13:25 Reaguje na Miroslav VinklerMajka Kletečková
13.7.2022 15:01 Reaguje na Michal UkropecPředpokládám, že onen pán, na kterého se na ekolistu velmi často odvoláváte, je lesník. V tom případě mně připadá logické, že stejné pravidlo neuplatňuje i na šelmy. Šelmy totiž nežerou a nepoškozují mladé listnáče a jedle.
Michal Ukropec
13.7.2022 19:13 Reaguje na Majka Kletečkovákarel krasensky
13.7.2022 19:40 Reaguje na Michal UkropecPetr Pekařík
14.7.2022 05:47 Reaguje na karel krasenskymeluzína
15.7.2022 11:34 Reaguje na Miroslav VinklerA lidi, který vlezou do ohrady k bejkům a prasatům, tak ty musí doufat, že umí létat jako Superman.
Lidi, který vlezou do ohrady k ovcím s beranem a pasteveckým psem, tak to už je opravdu na Darwinovu cenu.
Jaroslav Havel
13.7.2022 09:13karel krasensky
13.7.2022 09:22Joska Malý
13.7.2022 09:43A teprve až jedni, či druzí sežerou dost dětí, lidé si vzpomenou, že ty pohádky a bajky mají nějaký reálný základ. Pak dostanou rozum vlky vystřílí, psi (a možná i zelené neomarxisty včetně těch z Brusele) zavřou do klecí a opět nastane moudrá vláda bílého heterosexuálního muže nad světem, přesně tak, jak to Bůh zamýšlel, když tvořil svět.
(Aspoň to s těmi vlky, by se mohlo vyplnit)
Jaroslav Havel
13.7.2022 10:26 Reaguje na Joska MalýDalibor Motl
13.7.2022 10:32 Reaguje na Joska MalýMajka Kletečková
13.7.2022 15:07 Reaguje na Dalibor MotlPetr Pekařík
14.7.2022 05:48 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
15.7.2022 14:31 Reaguje na Petr PekaříkPetr Pekařík
17.7.2022 09:00 Reaguje na Majka KletečkováOni si ti vlci taky mohou ten prostor vynutit. Hlad je hlad a vlk není malá liška v kurníku. Copak vám ten prostor v paneláku stačí , na nákup rychle přeběhnete ulici. Ale jsou lidé, co se skutečně chtějí podívat do přírody nezadrátované a bez profi hunters( viz Afrika a velká 5) za zády.
Miloš Zahradník
13.7.2022 15:31 Reaguje na Joska MalýMiloš Zahradník
14.7.2022 09:15 Reaguje na Joska Malýradim buffalo tobias
14.7.2022 07:25 Reaguje na Joska MalýJoska Malý
14.7.2022 09:05 Reaguje na radim buffalo tobiashttps://en.wikipedia.org/wiki/Wolf_attack
A víte, že šimpanzi žerou děti?
Pepa
13.7.2022 10:30Petr Pekařík
14.7.2022 05:50 Reaguje na PepaTak příště podle seznamu...přeloženého do arabštiny min., paštú bude taky prima. A dát pejskovi přečíst
radim buffalo tobias
14.7.2022 07:28 Reaguje na PepaSlovan
13.7.2022 13:51Děkuji panu Groesslovi za hezký a přínosný článek a přeji mnoho úspěchů do budoucna. Šiřte své znalosti a zkušenosti prosím dál. Bydlím ve vlčí oblasti a vidím, že to jde. Stačí trošku chtít. Chovatelství bylo odjakživa spjato s pasteveckými psy, dokud vlka nebo medvěda “člověk moudrý” z naší oblasti nevyhubil. Tradice se pomalu vrací a jsem za to rád.
Majka Kletečková
13.7.2022 15:04 Reaguje na SlovanTaké jsem ráda, že se tato tradice vrací.
Dalibor Motl
13.7.2022 15:16 Reaguje na Majka Kletečkováradim buffalo tobias
14.7.2022 07:36 Reaguje na Dalibor MotlPetr Pekařík
17.7.2022 09:02 Reaguje na radim buffalo tobiasAlena Lyskova
1.3.2023 10:33 Reaguje na Petr PekaříkDalibor Motl
13.7.2022 15:17 Reaguje na Majka KletečkováPetr Pekařík
17.7.2022 09:04 Reaguje na Majka KletečkováJenda s Mařkou už byl abnormál , proto se o tom všude píše :-)
Petr Pekařík
14.7.2022 05:51 Reaguje na SlovanJán Prečuch
19.7.2022 22:37 Reaguje na SlovanMiloš Lesák
25.1.2023 02:10 Reaguje na Ján Prečuchkarel krasensky
13.7.2022 14:21Miloš Zahradník
13.7.2022 15:28 Reaguje na karel krasenskysmějící se bestie
13.7.2022 17:14 Reaguje na karel krasenskykarel krasensky
13.7.2022 17:40 Reaguje na smějící se bestiesmějící se bestie
13.7.2022 18:47 Reaguje na karel krasenskyradim buffalo tobias
14.7.2022 07:42 Reaguje na karel krasenskyJán Prečuch
19.7.2022 22:42 Reaguje na karel krasenskyPravdou je ze hustota zalidnění se nedá srovnávat .
radim buffalo tobias
14.7.2022 07:40 Reaguje na karel krasenskyMichal Ukropec
14.7.2022 09:25 Reaguje na radim buffalo tobiasRadim Polášek
14.7.2022 10:28 Reaguje na Michal UkropecTakže dříve mohlo být zvěře, drobné i spárkaté, hafo a přitom stačilo na paseku jen dloubnout stromečky a ono to rostlo.
Dnes jsou dva, čtyři zajíci v honitbě a ti se mohou buď krmit kopřivami a pcháčím z těch zarostlých okrajů lesa, co se dříve obžínaly nebo se budou živit zasázenými stromečky na apsekách. Takže dneska je zajíců a srnců moc, protože leckde musí ty vysázené stromečky pořádně oplotit, jiank je zající a srnci sežerou.
Michal Ukropec
14.7.2022 17:04 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
15.7.2022 07:34 Reaguje na Michal UkropecNemyslím tím jelena Siku, který přes zimu tvoří velká stáda, která kočují po honitbách a ničí lesy masovým ožerem ani přemnožená prasata. Jen "běžnou" zvěř, zajíce, srnčí atd.
To je jinak jasné, že Honební společenstva jaké si najmou myslivce, takové mají. A že u většiny Honebních společenstev majitelé pozemků berou myslivost jako "zbytkové" využití těch pozemků, produkce potravin na polích a produkce dřeva v lese. Ostatně na běžné honitbě je "produkce" mysliveckého sdružení z celé honitby, stovek až kolem tisíce hektarů rovná produkci z pole či lesa z pouhého jednoho , dvou hektarů.
Výjimkou jsou pouze trofejní honitby, kde mívají v Honebních společenstvech hlasovací většinu právě třeba lesy České republiky a kde vydělávají na prodeji odstřelů trofejní zvěře za deseti až statisíce bohatým lovcům a podobně.
Karel Zvářal
13.7.2022 16:17karel krasensky
13.7.2022 17:58Miroslav Vinkler
13.7.2022 19:33Podle mě utřou hubu protože ekomagoři budou řízení protahovat nade všechny meze a pak jim to stejně zamítnou.
Navrhuji , aby se na místo jeli podívat paní Kletečková se Slovanem, že by nám pak napsali objektivní reportáž z místa.
Jsem ochoten se poměrným dílem na jejich expedici přispět.
Karel Zvářal
13.7.2022 20:26 Reaguje na Miroslav VinklerKarel Zvářal
14.7.2022 14:52 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
14.7.2022 16:12 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
14.7.2022 16:22 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
14.7.2022 17:35 Reaguje na Karel ZvářalPetr Pekařík
14.7.2022 05:53 Reaguje na Miroslav VinklerSlovan
14.7.2022 07:58 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
13.7.2022 21:34Včetně snímků zraněných ovcí , co na to naši vlkomilci ?
Majka Kletečková
13.7.2022 22:22 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
14.7.2022 05:40 Reaguje na Majka KletečkováStačí si zadat heslo "vlci jablůnkov " a vypadne vám tolik odkazů, že vám oči budou přecházet.
Petr Pekařík
14.7.2022 05:55 Reaguje na Miroslav VinklerMyslím , že by měla vydat nějakou knihu o výcviku psa pro české pastviny , luhy a háje.
Pastevec knihu zakoupí a tou knihou vlka utluče.
Miroslav Vinkler
14.7.2022 06:21 Reaguje na Petr PekaříkHlavu pomazanou v Bruselu napadne kravina , ale protože to řekla EK , udělá se z toho "svatá pravda" , vydá se to ve Věstníku a celá Unie tuto kravinu kopíruje bez možnosti odporu.
Doslova Andersonova pohádka !"Císařovy nové šaty".
A četnost takových kravin se neustále zvyšuje !!!
Kdysi jsem důvěřivě hlasoval pro vstup ČR do Unie , dnes bych ještě raději hlasoval pro odchod z říše ,kde zítra znamená včera. Tady už rozum skutečně nehledejte.
Radim Polášek
14.7.2022 10:19 Reaguje na Miroslav Vinklerradim buffalo tobias
14.7.2022 07:49 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
14.7.2022 08:19 Reaguje na radim buffalo tobiaszatravnění horských políček přibylo luk a pastvin
a lidé se snaží tu trávu nějak zužitkovat. Na těch
malých loukách nelze pást stohlavé stádo s třemi
psy, ale pasou tam deset ovcí bez psa, stejně jako
generace předků před návratem vlků. Na deset ovcí tři psy je nesmysl, jeden je málo a ani ten se nevyplatí. Po prvém napadení ovcí v okolí ovce
raději prodají a nebo porazí a z louky bude les
s nějakým tím dřívím na prodej, protože dříví
ani trávu vlk nežere. Vlkomily bych pak nechal
povinně kosit ty květnaté louky, aby nezarostly náletovými dřevinami, protože kvůli pár magorům
zmizí typická beskydská mozaikovitá krajina, kde
lesy střídají louky a pastviny. Magorům zmar!
H H
14.7.2022 11:09 Reaguje na radim buffalo tobiasdavid matoušek
14.7.2022 12:19 Reaguje na H HPetr Pekařík
17.7.2022 09:14 Reaguje na david matoušekregis24
15.7.2022 10:25 Reaguje na H HDalibor Motl
15.7.2022 14:39 Reaguje na regis24Petr Pekařík
17.7.2022 09:13 Reaguje na H HMiloš Lesák
25.1.2023 02:17 Reaguje na radim buffalo tobiasRadim Polášek
14.7.2022 08:59Za takových podmínek, za jakých takzvaní ochránci přírody návrat vlka prosazují, tak krajina bude buďto pro vlky nebo ekonomicky využívána místními lidmi pastevectvím. Žádný kompromis není možný.
Co se týká používání pasteveckých psů, smečka pasteveckých psů chránících ovce musí být silnější než smečka vlků, jinak vlci vyhrají a na ovce se dostanou i přes psy. Tudíž pokud bude krajina ponechána vlkům, prosadí se pouze velkochovatelé s mnohatisícovými stády, která budou permanentně chráněna smečkou divokých pasteveckých psů a trvalou dvacetičtyřhodinovou minimálně dvoučlennou pasteveckou službou. A kdoví jestli, protože při určité míře zelené buzerace se pro velkochovatele stane mnohem výhodnější vykašlat se na pastevecké psy, po těch loukách jezdit traktory se sekačkami a ovce chovat pod střechou v uzavřeném ovčíně, kde jsou ovce před vlky chráněny mnohem levněji a spolehlivěji než na pastvinách ovčáckými psy a koncentráčnickými ploty.
Malí chovatelé prostě ovce mít nebudou, protože nebude dávat smysl "sekat" nějaké horské a podhorské louky "živými sekačkami", když maso a další produkty vyjdou z těch zvířat, které vlci ušetřili, několikanásobně dráž než dovážené produkty odjinud, kde se zatím zelení "ochránci přírody" neprosadili a proto problémy s vlky nemají.
Je otázka, jak se potom ekonomicky prosadí naše skopové a naše vlna proti třeba novozélandskému skopovému a vlně, kde problémy s vlky nemají.
Je taky otázka, jestli pastevectví ovcí a koz není jen další ekonomické odvětví, kde zelení defakto cíleně prosazují svou protilidskou politiku, ve stylu hesla: "Čím hůře pro lidi, tím lépe.
Slavomil Vinkler
17.7.2022 12:05 Reaguje na Radim PolášekStanislav Mudra
14.7.2022 11:55100ks ovcí = 150jehňat = 300tis.Kč
navíc cca 3,5tis/ha louky dotace a nějaké drobné za staré ovce
- veterinář, stříhání, berani, výživa stáda přes zimu, obnova stáda, nezbytná technika a mechnizace, nafta, náklady na oplocení, jeho údržbu, ovčáka nebo psa.
Otázka zní - kolik ovcí musí mít "drobnochovatel" aby uhájil minimální mzdu? Respektive kolik bude stát chov jedné ovce ve stádu 10, 20 nebo 30 kusů. PS: už jsem slyšel že když chci 160Kč/kg jehněčího že jsem zloděj.
Dalibor Motl
14.7.2022 12:57 Reaguje na Stanislav MudraStanislav Mudra
14.7.2022 17:29 Reaguje na Dalibor MotlRadim Polášek
15.7.2022 07:21 Reaguje na Dalibor MotlAle jinak s Vámi souhlasím. Tam se potom jedná o to, že pokud se zemědělec obhospodařující tu rozlohu 25 - 150 hektarů nespolehne na všelijaké zelené lži o eko a bio produkci či na divadlo agroturistiky a na sosání dotací za účelem jejich prožírání a prostě jen chce být zemědělec a produkovat potraviny, stává se defakto "štvaná zvěř". Neustále se pohybuje na hranici ekonomické rentability, i za cenu toho, že často pracuje mnohem víc než lidi na osmihodinových směnách ve fabrice a ždíme ty pole, co to jenom dá. Stačí dva roky nepříznivého počasí po sobě a řeší bezprostřední nebezpečí krachu. A pokud dokonce vedle rostlinné výroby má i nějakou živočišnou výrobu, tak to je dvojnásob na hraně.
Přirozeně záleží na místních podmínkách a konkrétním oboru, u některého produktu je 100 hektarů obhospodařované plochy totéž jako u jiné plodiny 2000 hektarů.
Dalibor Motl
15.7.2022 14:33 Reaguje na Radim PolášekJán Prečuch
19.7.2022 22:46 Reaguje na Stanislav MudraVáclav Hellebrand
14.7.2022 21:03Petr Pekařík
15.7.2022 12:41 Reaguje na Václav HellebrandMajka Kletečková
15.7.2022 14:56 Reaguje na Václav HellebrandTenhle film představuje chovatele z Česka, Itálie a Španělska, kteří různými způsoby hospodaří v jedné krajině s vlky.
karel krasensky
15.7.2022 16:30 Reaguje na Majka KletečkováMiroslav Vinkler
15.7.2022 18:06 Reaguje na Majka KletečkováPodle oficiální statistiky zabilo ve Francii v roce 2021 přiznaných 624 vlků celkem 10 826 domácích zvířat.
Slavomil Vinkler
17.7.2022 11:43 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
18.7.2022 09:53 Reaguje na Slavomil Vinklerkožich a tak to na rozdíl od medvědů nezkouší tak
často. Největší zlo páchá totální ochrana, kterou
inteligentní zvíře jako vlk chápe tak, že může vše.
Učí to i mláďata a loví ovce v ohradě nikoliv z
hladu, ale jako trénink a pro zábavu zabíjet. Je
to jako s liškou a nebo kunou, které taky zabijí
všechny slepice, ač jim stačí jedna a nebo kuně
pouze hlavy. Je to jejich lovecký pud, když vidí
hojnost potravy a nemusí se honit v přírodě za
bránícím se divočákem. To poznali už naši předci
a buď vlky vyhubili a nebo jim "vyprašovali" ty
kožichy při napadení stád. Vlci tak míjeli stáda
obloukem a ulovili maximálně zatoulanou ovci
někde v lese. Dnes mají les jako ložnici a tu
pastvinu jako spižírnu. To je výsledek totálního
hájení a degradace plaché šelmy na drzou kreaturu
postrádající přirozený respekt před člověkem.
Jsou to vlastně poloochočená zvířata žijící sice
volně, ale závislá na přísunu potravy člověkem.
Stačí jim vrátit respekt a soužití nemusí být
až tak problematické, ale to by museli mít rozum
ochranáři tvrdící zcela zcestné teorie plotů a
nebezpečných psů chránících ovce i před zdánlivým nepřítelem v podobě turisty a jeho psa. Tragédie
na sebe nenechají brzo čekat a přibude diskuse,
jak chránit lidi před těmi psy.