https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/puska-nejlepsi-pritel-pastevce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Puška, nejlepší přítel pastevce

4.12.2024 05:58 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | DALL-E
Celkem často se v komentářích objevuje… Pastevečtí psi jsou k ničemu, nebezpeční a drazí. Ploty drahé, pracné a překonatelné. Nejúčinnější a nejlevnější je puška. Dobrá kulovnice. Často je součástí dobré rady i ideální ráže. Pokud je levnější a účinnější než jiné způsoby ochrany stád před vlky, tak to jistě stojí za zvážení. Však kdo by nechtěl ušetřit a vyřešit složitý problém.
 
Kouknu na internet. Ha. Kulovnice stojí kolem 30 tisíc. Supéér! To není o tolik dražší než štěně pasteveckého psa. A nemusíte ji krmit. Za 30 tisíc koupíte materiál jen na malou ohradu. Jedna síť je kolem tří tisíc, a ještě potřebujete zdroj ohradníku a tam jste na ceně kolem pěti tisíc… Ohradu musíte udržovat funkční.

Investice do zbraně jednoznačně vítězí! No, ale nastává problém! Jak pušku použít? Ptám se tedy odborníků na sociálních sítích, kteří mi pušku vřele doporučují. Kam mám flintu dát? Doprostřed pastviny? Na zem asi ne, co? To by ji vlci mohli přehlédnout. Tak pověsit na nějaký kůl? Kvůli tomu má přeci popruh. Po tomto dotazu samozřejmě následuje smršť otázek, jestli nejsem blbej? No samozřejmě, že jsem! Když už tu flintu koupím, tak chci, aby sloužila co nejlépe. A když nevím nebo nechápu, tak se zeptám. „Tu pušku musíš držet v ruce, ty idiote!“ Aha! „Střelíš do těch bestií, jednu složíš a už se na pastvinách neukážou!“

Aha, takže tam musím být fyzicky přítomen. Když mám více pastvin, ještě k tomu daleko od sebe, tak jsem schopen hlídat jen jednu z nich. A musím tam být stále, protože vlci jako na potvoru nepřicházejí v přesně určený čas. Musím tam být napřed celé noci a, až si to vlci očíhnou, tak i celý den. 24 hodin nepřetržitě celý rok. Jedna pastvina, jeden člověk. A co teprve rozsáhlé a nepřehledné pastviny… Diskuze končí.

Návrat do reálného světa.

Střežení stád člověkem s puškou v ruce je zdaleka nejnákladnější a nejméně účinné opatření. Je to prosté. Člověk je denní tvor, vlci loví kdykoli. Mlhy, vánice, lijáky, bouře, smrště. Pro člověka počasí, že by psa nevyhnal. Pro vlky skvělé podmínky zajít si na chutnou večeři.

O smyslech jako je sluch a čich, často i zrak, se asi nemusíme bavit. Za jak dlouho opadne u člověka zvýšená ostražitost a pozornost? Za den? Za týden? Za měsíc? Za jak dlouho nastoupí únava? A s ní spojené chyby?

Lidé mají hodinky, ale vlci mají čas. Moře času. Pečlivě a trpělivě sledují provoz a stereotypy na pastvinách… Přijdou, až člověk bude spát, čučet do mobilu nebo bude pod vlivem. Anebo půjde do hospody mezi lidi, protože vlci se tu přece neukázali už půl roku, tak co by se mohlo stát…

Otázka nezní, jestli přijdou, ale kdy přijdou. Dostaví se, když je člověk nejméně očekává. Celé to korunuje kardinální problém. Čím dál méně lidí chce pracovat v zemědělství. A ještě méně jako pastevci.

Funkční plot, funkční pastevečtí psi chrání stáda celý den. Celou noc. Celý rok. Za jakéhokoli počasí. Ano, i je mohou vlci překonat, přelstít. Žádné opatření není nikdy stoprocentně účinné za všech okolností. Ovšem ve srovnání s člověkem (s puškou) fungují naprosto bezchybně.

Spousta lidí se upíná k možnosti, že bude povolen lov vlků a ti se pak budou pastvinám vyhýbat. Moc bych na to nesázel. I v oblastech, kde byli vlci v minulosti loveni (nebo stále jsou pronásledováni, vybíjeni, decimováni), bylo a je nutné stáda chránit třeba pasteveckými psy, zavíráním do bezpečných ohrad. Vlci se pak mohou, z našeho pohledu paradoxně, začít více zajímat o nechráněná hospodářská zvířata. Jednoduše proto, že jsou nejjednodušší a nejbezpečnější kořistí, jejímž lovem stráví jen minimum času v nebezpečném kraji, kde může střelec čekat za každým stromem.

Jak vidno, jednoduchá řešení neexistují. Soužití, ne to je špatné slovo, koexistence s vlky je pro pastevce velmi náročná. Člověku opakovaně tane na mysli stále stejná otázka: potřebujeme vlky?

O tom někdy příště.


reklama

 
foto - Groessl František
František Groessl
Autor je dlouholetý pastevec v ČSOP Libosváry.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (39)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

4.12.2024 07:07
Slovenský čuvač je bílý,aby při střelbě nebyl omylem zasažen..... ale to je z jiné doby.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.12.2024 11:15 Reaguje na Emil Bernardy
1*
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

4.12.2024 11:23 Reaguje na Emil Bernardy
Ovce a kozy jsou taky bílé, ale ty neštěkají, jenom zvoní a mají rohy.
Odpovědět
Ra

Radek

4.12.2024 07:09
Pane pastevče Groessle . Za ta dlouhá léta co se živíte pasením pro ČSOP jste se zapomněl rozhlédnout po světe , stačí se rozhlédnout po Evropě . Až si na to uděláte čas tak zjistíte že Vlk není ohroženým druhem a že je tomu přesně na opak , Vlk je normálně zastoupen na světě a žije se mu dobře tam kde má k životu podmínky . V kulturní krajině jako máme v ČR nemá šelma jako je Vlk prostě dostatek prostoru pro život vy a vám podobní to samozřejmě dobře víte . Je při tom zjištění vcelku zbytečné kopat do lidí co žijí někde na vesnici a chovají pár oveček či koz , vymýšlet pohádky o tom jak je zachrání kulovnice . O tom , jak velká populace Vlka na světě / Evropě je si napíšeme příště , hezký den .
Odpovědět
HH

Honza Honza

4.12.2024 10:50 Reaguje na Radek
Pane xy. V kulturní krajině nemají co dělat zubři tuři mamuti- způsobující mnohem větší škody než vlci na ojedinělých bezvýznamných stádečkách oveček.
Nemají co dělat pralesy, močály plné komárů, zaplavované louky, slepá rameny s hnijící vodou - viz p. Macháček. Obtěžují mnohem více než neviditelní vlci.

Přesto tyto snahy jsou správné i když obtěžující- chrání naše prostředí, není to kopání do lidí, je to pro ně pomoc.
Odpovědět
Ra

Radek

4.12.2024 11:22 Reaguje na Honza Honza
Jak se dívá pan Honza Honza na zaplocení venkova EL ohradníky , všemi možnými ploty jen proto že se pár ekologistům , duhovcům a jim podobným lidem líbí Vlk a nejen on , jim už se líbí pouze šelmy a dravci . Ostatní druhy zvěře podle nich škodí
.
Odhaduje se, že populace vlka obecného v Evropě má asi 60 000 jedinců. Z toho 45 000 vlků obývá různé oblasti Ruska a Běloruska, 5 500 karpatskou oblast, 5 200 dinárskou a balkánskou oblast, 2 300 Pyrenejský poloostrov, 2 000 Pobaltí a severovýchodní Polsko, 500 Apeninský poloostrov a 200 Skandinávii.
Myslíte že je Vlk ohroženým druhem a že je potřeba ho mít a chránit na Ždárských vrších ? Já si zase myslím že má být povolen lov , přesně definovaný za jakých podmínek , kontrolovaný . Tak jak tomu bylo donedávna na příklad u slovenských přátel . Jedině tak se dosáhne toho že bude žít skrytě tak jak má a bude se vyhýbat lidem . V opačném případě bude vyhuben , kroky k tomu započali zabitím jednoho poníka , bohužel takto funguje tak zvaná vyspělá společnost .
Radek Radek .
Odpovědět
HH

Honza Honza

4.12.2024 18:08 Reaguje na Radek
Nerozšilujte se! Já si to taky myslím- povolení dlovu, ale vysazení vlka obecně by mohlo být přínosem, podobně jako zubři v naší krajině (ale jen tam, kde je to možné, jak správně píšete)
Odpovědět
JV

Josef Valenta

4.12.2024 23:15 Reaguje na Radek
Ohradník potřebujete už jen k tomu abyste nepasl své ovečky na sousedovu,nebo je snad široké okolí jen vaše?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.12.2024 23:24 Reaguje na Josef Valenta
Smysl ohradníku byl u nás vždy ten aby zabránil ovcím či skotu opustit pastvinu. Pro to byl u nás snad dříve používán. No a najednou má chránit ovce a to před zvířetem co z místa přeskočí 2 metry? Někdo si tady neustále dělá z lidí srandu. Ale hlavně, že to stát platí.
Odpovědět
Ra

Radek

6.12.2024 16:31 Reaguje na Josef Valenta
Nevím jestli to má smysl , ale budiž . Ohradník který jednoduše překročím a jdu k sousedovi na kus řeči , snad nikdy a nikomu nevadil . Ale ohrada která má zabránit vlkovi v jeho lovu a ještě plná pasteveckých psů , ta nevadí pouze cizákovi který se tam přijede vyvenčit a pak zase odjede spět do své domoviny . Místní ale takovou ohradu musí obejít , ano může ji objet autem , nebo na koni v zimě na lyžích a třeba si pořídit vznášedlo a to jen proto aby si pár tak zvaných odborníků plnilo sny . Nebylo by pro všechny lepší kdyby se vlkomilové odstěhovali za vlky , na světě mnoho míst kde normálně žijí .
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

4.12.2024 11:19 Reaguje na Radek
Ale Radku, jakápak kulovnice? Tys nebyl na vojně, že nevíš, že "jistota je kulomet"?
Odpovědět
Hu

Hunter

4.12.2024 11:41
No, odjakživa platilo že nejlepší pojistka proti škodám je pojistka na flinte. Na tom se nic nezměnilo a ani nezmění bez ohledu na eko výkřiky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:24 Reaguje na Hunter
1***
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.12.2024 13:02
Opět srovnávání nesrovnatelného. Je rozdíl být dotovaný pastevec pasoucí
na loukách, kde za spásání trávy platí stát a nebo pást deset ovcí na
své louce a ještě platit pozemkové daně. K deseti ovcím si nikdo nepořídí
ani jednoho pasteveckého psa, které nemůže nechat v ohradě s ovcemi bez
lidského dozoru. Něco jiného je krajina bez vlků a pást těch deset ovcí
v ohradě bez dozoru psem i člověkem. To se ty ovce vyplatí chovat, ale
se psem a lidským dozorem je to prodělečná činnost, pokud to nedělá
ČSOP, kterým to někdo dotuje. Prostě srovnávání jablek s hruškami je
hloupost do nebe volající. Pan pastevec žije z dotací a nikoliv ze
zisku z chovu ovcí. Pokud budeme chtít žít z dotací všichni, tak nevím
kdo na ty dotace bude vydělávat. Ti majitelé luk daněmi na kterých
už kvůli vlkům ani nepasou? Víte kolik chovatelů v Beskydech končí
s chovy? Je to doslova lavina konce drobných chovů a vše kvůli pár
vlkům, kterých je po Evropě tisíce tam, kde nikdo nic nechová a nebo
chová ve stádech o stovkách kusů se psy a s kulovnicí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.12.2024 14:02 Reaguje na Břetislav Machaček
1**
Odpovědět
Hu

Hunter

4.12.2024 14:11 Reaguje na smějící se bestie
1***
Odpovědět
HH

Honza Honza

4.12.2024 18:18 Reaguje na Břetislav Machaček
Za roztrhanou ovci by měla být od státu náhrada a lov vlků by měl být samozřejmost- třeba by se odstěhovali, tam kde nevadí.

A ukončení chovů s ovcemi- víte, jak je to náročná, naprosto nevýdělečná činnost? Jaká je to oběť vůbec to dělat? Kdyby šli na týden na brigádu, tak si vydělají více než se stádem ovcí!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.12.2024 19:37 Reaguje na Honza Honza
Stále však chybí náhrada za psychickou újmu !
Odpovědět

Martin Černý

10.12.2024 13:06 Reaguje na Honza Honza
Jako víte o tom, že náhrady za škody způsobené vlkem na stádech se už dlouhá léta vyplácejí? Neposoudím, jestli je jejich výše odpovídající škodě, ale jinak pláčete na špatném hrobě, tohle stát (AOPK) řeší. https://cmszp.cz/mzp/2024/vlk-pozor-casto-zamenovane-pojmy-vyse-nahrady-skod-vs-ujmy-vs-preventivni-opatreni/
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:24 Reaguje na Břetislav Machaček
1***
Odpovědět
pp

pavel peregrin

4.12.2024 16:43
Jestli tohle je pastevec, tak já jsem čínská císařovna.
Odpovědět
VH

Vojtěch Halamka

4.12.2024 18:13
Stačilo by přestat chránit vlky nebo přestat vymáhat jejich ochranu. Velmi brzy by byli vyhubeni. Zvládli to naši předci před více, než 100 lety. Zvládli bychom to dnes... s nočním viděním, fotopastmi,... Můj tip je rok... maximálně dva roky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:25 Reaguje na Vojtěch Halamka
1***
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

4.12.2024 18:30
Jedno plus pro pušku - pokud zastřelím některé členy smečky, zbytek smečky se bude smrtící pastvině vyhýbat a frekvence jejich útoků na domácí zvířata citelně poklesne. To u plotu nehrozí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:25 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
1***
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.12.2024 18:49
Autor je z ČSOP. To mi stačí.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:25 Reaguje na Michal Ukropec
1***
Odpovědět
JV

Josef Valenta

4.12.2024 23:10
Pěkně napsané, zažil jsem něco podobného ale s daňky vypuštěné z farmy, kteří neznali elektrický oplutek,a byli vyhladovělí,přetrhli oplutek a nezvedli hlavu z trávy , prošli druhou ohradou a když se krávy nablízku objevily tak je hnaly, bohužel až pěkně daleko.Takze najít krávy,spravit oplutek,a počkat na další partu hlídat aby znovu krávy neutekly,Od tří ráno až do 11 večer.Hadejte jak to dopadlo. Takže mám v doběhu 3 vlčí smečky a zatím místo zamýšleného psa jsme pořídili osla Flintu kupovat nebudem, stejně jestli se nepletu zatím loví jen špatné kusy daňci zvěře -potravy tu mají dost.A na pejska také dojde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.12.2024 23:35 Reaguje na Josef Valenta
Aha, tak dnes máte osla. Člověče nešťastný, nepsal jste tu nedávno úplně náhodou něco o tom ,že na hlídání dobytka máte briarda?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

4.12.2024 23:16
To jsou zase ekomoudra. Tak samozřejmě, kulovnice může stát i víc jak sto tisíc a k tomu stejně drahé termo. No ale může stačit i bazarová za 15 tisíc i s puškohledem. Samozřejmě musí se držet v ruce a vy nemůžete být současně na více pastvinách. Jo taková je realita. Stejně tak reálné je ale i to, že proti vlkům většinou jeden pes nestačí. No a ani ti dva psi, stejně jako ta kulovnice, nemohou být zároveň na všech pastvinách a to i v případě, že ty pastviny od sebe zas tak daleko nejsou. No a přímo zdrcujíci zjištění nastane, když se zjistí, že ti psi potřebují žrát každý den ( ne tedy pouze tehdy když hlídají) a že toho nesežerou zrovna málo. Takže pokud těm psům nebudu moc dopřávat aby "nezlenivěli" tak ten pes vyjde na nějakých 1200 až 1500 Kč měsíčně. No a krát šest ( po dvou psech na tři pastviny) to je měsíčně 7200 až 9000Kč jen za krmení. Nejsme přece tak bohatí abychom vyhazovali peníze za levné věci. V tomto případě za kulovnice.
No a ještě jedna maličkost. V oblastech, kde byli vlci v minulosti loveni (nebo stále jsou pronásledováni, vybíjeni, decimováni), tedy v oblastech s minimální lidnatostí a opravdovou divočinou se i přes to pronásledování, vybíjení, decimování nepodařilo vlky zatím vyhubit. Dokonce tam jsou jejich stavy na takové výši, že nejde mluvit ani o nějakém ohrožení vlků natož o jejich vybití. No a pokud se mluví o koexistenci tak se vlastně mluví o soužití (společném výskytu) a tak nevím proč by to mělo být špatné slovo. Akorát že žádné soužití ani koexistence s vlky nikdy neexistovala a nikdy existovat nebude.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:29 Reaguje na Jarek Schindler
Vy dokážete nakrmit jednoto velkého a těžce fyzicky pracujícího psa kvalitní krmením, ne levnými granulemi z Lídlu, za 40 - 50 Kč denně?
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

7.12.2024 15:08 Reaguje na Radim Polášek
Moja skúsenosť je 30 kg krmiva bardog pre psa plemena Howavart na dva mesiace - pes je veľkosti vlčiaka. Cena krmivá je 100 eur a jeden deň stojí 1.65 eur= 42.4 kč.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.12.2024 13:02 Reaguje na Radim Polášek
Vycházím z 20 kg balení granulí kde se cena pohybuje mezi 1200 až 1500 Kč a z denní dávky +-750 g.
Odpovědět
MM

Milan Milan

4.12.2024 23:17
Článek je totální blábol. Vlci neměli být nikdy opětovně vnuceni do naší přírody, kde navíc nemají žádného nepřítele, pouze člověka. A protože je člověk jediným vlčím predátorem musí konat. Člověk nevyzbrojen přírodou prostě použije techniku - nejlépe střelnou zbraň. Každý živočišní druh si chrání svůj životní prostor, tak jednoduché to v přírodě je. Jen to pochopit.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

5.12.2024 09:08 Reaguje na Milan Milan
Dovolím si Vás poopravit. Za současné legislativy není člověk žádným nepřítelem vlka. Tím ekoteroristši poku..vili potravní řetězec. Ten příroda sestavila tak, že nejvyším predátorem je člověk a zabíjí i vlky, medvědy a další nižší predátory. Díky snahám ekoteroristů vazby potravního řetězce nefungují, takže se tady živelně množí vlci a další karnivoři, na druhé straně mizí spousta druhů které jim slouží jako potrava.
Odpovědět

Martin Černý

10.12.2024 13:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Kdy jste naposled jedl vlka nebo medvěda, nejvyšší predátore, zachránče přirozených potravních řetězců? A které druhy kvůli těmhle dvěma člověku podřízených predátorů vám zmizely (z jídelníčku?)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

7.12.2024 12:32 Reaguje na Milan Milan
1***
Když vlci do naší přírody, tak maximálně do národních parků. A s GPS obojky na krku, které vlkovi budou dávat elektrické rány, když bude mimo vymezený region. Nebo u ohrady s ovcemi nebo v intravilánu obce.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.12.2024 16:33 Reaguje na Radim Polášek
Takový obojek má pes jednoho pána od nás. který neuteče ze
zahrady ani pří zapomenuté otevřené bráně. Plot má zcela symbolický a náklady na instalaci iniciačního vodiče byly údajně přijatelné. Pes při přiblížení dostává lehký výboj
a při jeho ignoraci silnější, který ho odradí jít dál.
Pes stojí v uctivé vzdálenosti od plotu a od otevřené brány. Mít to ti vlci, tak stačí ohrady takto zabezpečit a je
po problémech. U smeček by stačil obojek pro vůdce smečky.
Určitě by to vyšlo levněji, než ploty, pastevečtí psi a
jiné komedie vymyšlené ochranáři.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

6.12.2024 08:00
Kolikrát se stalo a stává,že člověk zapomene proč je to,či ono a musí se začínat znova ... ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist