Vlci versus pastevci: Fungují preventivní opatření i po letech?
Nejjednodušší bude zajet se tam podívat, jaká je situace v reálu.
Nebyla by to první návštěva tamních pastevců. Již před pěti lety k nim uspořádala Agentura ochrany přírody a krajiny exkurzi pro pastevce a chovatele z ČR. Jel jsem také. Čekal jsem narvaný autobus. Ten ale jel poloprázdný. Zájem ze strany chovatelů v podstatě mizivý. A to byla velká škoda! Spolek Herdenschutz + Hund připravil perfektní program s praktickými ukázkami různých systémů oplocení, jak je stavět, na co si dát pozor, kde jsou slabiny jednotlivých řešení atd. Žádná teorie! Žádné plané kecy! Všechno vyzkoušené, a hlavně dennodenně používané.
A skóre členové spolku (chovatelé tisíců kusů ovcí, koz a skotu) vs. vlci? Žádné útoky, žádné škody. Lepší vysvědčení není možné. Přesto se část „české expedice“ cítila natolik kvalifikovaná, aby téměř vše ukazované a prezentované odsoudila jako blbosti a věci, které v Čechách nemůžou fungovat.
Čas letí. Jak to tedy je? Naučili se vlci časem překonávat i dobré zabezpečení?
Takže AOPK ČR opět zorganizovala výjezd do Saska-Anhaltska. Tentokrát hlavně pro pracovníky AOPK ČR, MŽP ČR a vedení Svazu chovatelů ovcí a koz. Také jsem byl pozván. Upřímně. Moc se mi tam nechtělo, protože to tentokrát měla být dvoudenní akce. Všechno nám padalo na hlavu a furt se něco sypalo. Naštěstí zvědavost byla silnější.
Takže vzhůru do Německa. První den návštěva u pana Kleemana v pohoří Hartz, v okolí turisticky exponovaného města Wernigerode. Pan Kleeman chová cca 5000 ovcí a koz v několika stádech. Pase pouze v elektrických sítích. Ohrady přesouvá každé 3-7 dní. Stáda hlídá 25 kavkazských pasteveckých psů či jejich kříženců. Pan Kleeman používá pastevecké psy od roku 1995. Začal s nimi nikoliv kvůli lupičům čtyřnohým, ale dvounohým. Stáda kontroluje jednou denně. Na pastvinách přiléhajících přímo k městu Wernigerode psy nemá. Město si to nepřeje kvůli velkému počtu turistů a návštěvníků.
Večer přednáška Svena Kellera o jejich systému certifikace pracovních pasteveckých psů. Certifikace je záležitostí samotných ovčáků, nikoliv státu. Jednoduše jde o to, aby se prokazatelně zjistilo, zda pes je schopen stádo účinně střežit a zároveň není zbytečným rizikem pro své okolí. Bez této certifikace nemají pastevci nárok na příspěvek od státu na krmení psů, pojištění atd… Jak by obstáli Áres, Ursa a Enki? Podle zkušebního protokolu a toho, co jsem za ty dva dny viděl, tak by certifikát získali s prstem v nose.
Druhý den jsme se přesunuli z kopců, někdy pořádně strmých, pohoří Hartz do rovin kolem Labe. U města Köthen nám Sven ukázal ohradu postavenou RAPPA systémem (mobilní řadový lankový ohradník). Ohrada měla 8 hektarů a hlídal ji jeden pes. Jeden! A to v okolí prokazatelně žije 24 vlků. O české matematice, že psů na pastvině musí být o jednoho více než je vlků v oblasti, tu zjevně nikdy neslyšeli.
Na závěr nás Sven vzal na pastviny spolku NABU (Der NABU Regionalverband Köthen e.V. - německá verze Českého svazu ochránců přírody). Chovají skot plemene Heck (vypadá podobně jako vyhynulý pratur), koně plemene konik a hrubovlné pomořanské ovce. Před lety začali s ideou, že tzv. původní velcí kopytníci, „pratur“ a „prakůň“, budou „zdarma a přirozeně“ zachraňovat vzácné přírodní lokality. Samozřejmě narazili. Mimo jiné i kvůli vlkům.
Vlci se zde učili lovit i větší zvířata. Naštěstí ochranářům včas došlo, že se schyluje k pořádnému problému. Spojili se se Svenovým spolkem a na základě jejich doporučení oplotili pastviny funkčním protivlčím plotem. Pasou velké plochy, tak i plotu jsou kilometry. Jen to podsekávat je pořádná fuška. A samozřejmě museli zcela zásadně změnit i management pastvy i management stád. Podobné aktivity ve formě tzv. „přirozené pastvy velkých býložravců“ jsou populární i v Čechách. Až do „přírodních rezervací velkých kopytníků“ dorazí vládci skutečně divoké přírody, může z toho být ještě velké mrzení.
Suma sumárum
Opatření členům spolku Herdenschutz plus Hund e.V. stále fungují. Nemají žádné ztráty způsobené vlky nebo rysy. Proč jsou členové spolku tak úspěšní, přestože chovají hospodářská zvířata v jedné z nejhustěji „zavlkované“ oblasti Německa?Dodržují pár jednoduchých zásad: dobře postavené ploty, ploty stále pod napětím, podsekané ploty a kvalitní pastevečtí psi. Nehraje tu roli sebedelší rodokmen, poháry z výstav, ani chovatelská latina. Kladou maximální důraz na povahu psů, jejich vlohy, zdraví a správnou výchovu.
Jeden posun za těch pět let jsem přece jen zaznamenal. Před pěti lety používali především pyrenejské horské psy, dnes preferují křížence.
Pozor! V Německu skutečně vlci útočí i na stáda hlídaná pasteveckými psy. Sven zmiňoval třeba Braniborsko. Tam stát celkem štědře dotuje pořízení pasteveckých psů vybraných plemen (PHP a maremana). Občas se to zvrhává i do takových extrémů, že 10 ovcí hlídá 10 psů. Kladou důraz na průkaz původu a podobné, pro vlky naprosto nepodstatné, ptákoviny.
Na vlky platí dobrý pastevecký pes. Tečka. Vše ostatní je jen třešničkou na dortu.
Je v Německu situace ideální a všechna hospodářská zvířata jsou dobře zabezpečena? Samozřejmě, že ne. Je to stejné jako v Čechách. Někdo svá stáda zabezpečená má, někdo ne.
Také jsem se zeptal, co dělají, když se vlci naučí ploty skákat. Odpověď byla překvapivá. Nejdou cestou dvojitých plotů či zvyšování výšky oplocení. Je to nepraktické a extrémně pracné. Oni mají jednoduché, a tudíž geniální řešení. O tom někdy příště. Zaslouží si to samostatný příspěvek.
Přečtěte si také |
Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?Každopádně děkuju AOKP ČR za možnost rozšířit si obzory a načerpat novou inspiraci.
Oba dva dny vytrvale a skvěle tlumočila Linda Blätter. Díky!
Celá akce byla perfektně zorganizována díky Lindě Blätter, Elišce Svobodové, Svenu Kellerovi a Jindřišce Jelínkové.
Výjezd se konal ve dnech 23. a 24. září 2024 a zorganizovala jej zorganizovala jej Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v rámci projektu PROSPECTIVE LIFE.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (56)
Jarek Schindler
31.10.2024 07:45Ochranáři budou na jednu stranu odmítat oplocení dálnic. Znemožňuje to migraci zvěře. Na druhou stranu zadrátování pastvin je přínos. No a moudra jak vlk sníží stavy zvěře a ochrání les jsou také pouze pohádkami pro městskou veřejnost.
Michal Uhrovič
31.10.2024 08:42 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
31.10.2024 15:59 Reaguje na Michal UhrovičEmil Bernardy
1.11.2024 09:01 Reaguje na Jarek SchindlerJaroslav Řezáč
31.10.2024 09:25 Reaguje na Jarek SchindlerTi vlci podle zkušenosti článku do ČR nespadli z kosmu, takže buď se přizpůsobí, nebo si to hospodaření ukončí.
To je evoluce...
Karel Zvářal
31.10.2024 09:40 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMichal Uhrovič
31.10.2024 10:10 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
31.10.2024 10:20 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
31.10.2024 10:23 Reaguje na Karel ZvářalJe to v pořádku?
Karel Zvářal
31.10.2024 10:28 Reaguje na Michal UhrovičJaroslav Řezáč
31.10.2024 10:25 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
31.10.2024 10:29 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
31.10.2024 11:50 Reaguje na Karel ZvářalHomo sapiens zná jen jediné řešení, zničit a vystřílet... to je přesně tím míněno...je daleko jednodušší něco zlikvidovat a tak to je.
Když se neumí srovnat se zvířaty s kterými žijeme, jak se chtějí srovnat s lidmi?
budou do svých "sousedů" bodat nože nebo střílet?
Karel Zvářal
31.10.2024 12:30 Reaguje na Jaroslav Řezáčhttps://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sumavsky-narodni-park-povolil-na-svem-uzemi-rizeny-odstrel-vlka#diskuse
Jaroslav Řezáč
31.10.2024 12:58 Reaguje na Karel ZvářalVlci tu jsou pořád novinkou a tak je lehčí problémy odstřelovat než řešit. Nakonec přijdou na to, že budou muset zvednout řiť a jít se do toho Německa podívat taky.
Ono v tak migrující zvěři vlci či rysy nežijeme na vlastní větvi, jak by se to novodobým problematickým "pastevcům" líbilo.
Karel Zvářal
31.10.2024 13:08 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
31.10.2024 15:37 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
31.10.2024 17:11 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJarek Schindler
31.10.2024 16:07 Reaguje na Jaroslav ŘezáčMajka Kletečková
31.10.2024 23:55 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJarek Schindler
1.11.2024 02:50 Reaguje na Majka KletečkováRadek
1.11.2024 08:07 Reaguje na Majka KletečkováRadek
31.10.2024 11:12 Reaguje na Jarek SchindlerJosef Valenta
4.11.2024 19:27 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
6.11.2024 13:53 Reaguje na Josef ValentaOpravdu má každý kdo má pár ovcí psa? No a nezdá se vám, že není pes jako pes? Co máte vy? Mám takový dojem že jste psal, že briada. No asi nevíte jaká je rozdíl mezi honáckým, ovčáckým psem a mezi pasteveckým psem. Druhý výplod. Briard pokud vím se řadí mezi ovčácká a honácká plemena.
Samozřejmě, že "každý ovčák a chovatel skotu je rád když má oplocené pastviny". Akorát ty pastviny se dřív oplocovali hlavně proto, aby neutíkala ta pasená zvířata.
Třetí váš nesmysl.
U vás doma srnčí proleze daněk nikoliv? Zajímavé, jak vysoký máte ten ohradník? On ten daněk i vlk nějakých 160-180 cm přeskočí z místa a světe div se oni při tom ani nedostanou tu ránu pokud by se při tom přeskoku dotkli uplně náhodou vrchního vodiče. Čtvrty nesmysl.
Vy jste se svými kravami obstál beze strát? Nebude to třeba hlavně proto, že ty útoky na krávy nejsou zatím u nás tak běžné? Zatím mají vlci ovcí dost. Až nebudou věřím, že se začnou více zajímat i o ty vaše krávy. Doufám, že až se to stane budete spokojen a podělíte se o zážitky.
FRANTIŠEK PTÁČNÍK
6.11.2024 15:14 Reaguje na Jarek SchindlerAlena Lyskova
31.10.2024 11:27Ale všichni víme, že to nikdy neprojde. Pracujících je už menšina a nejsou tak slyšet, protože se bojí, že si na ně ochránci došlápnou. Já už pověsila živnost na hřebík a jen nechápavě kroutím hlavou kam ten svět spěje.
pavel peregrin
31.10.2024 12:31 Reaguje na Alena LyskovaBřetislav Machaček
31.10.2024 18:10 Reaguje na pavel peregrinale nechci navádět, protože jsem už za to byl kdysi smazán.
Naši předci to tak dělali a výsledek se dostavil rychle a
velmi levně. Slyšel jsem, že už o tom zoufalí chovatelé
uvažují a záhy se toho asi dočkáme. To tu bude křiku!
Jarek Schindler
6.11.2024 14:04 Reaguje na Alena LyskovaVladimir Mertan
31.10.2024 13:45Za posledné mesiace ide o štvrtý útok tejto divej šelmy na slovenskej časti hranice. Vlci roztrhali ovce okrem Korne aj v Skalitom, Krásne nad Kysucou, Turzovke. Na Jablunkovsku (V Hrčave, Bukovci, Písku) na Morave usmrtili šelmy viac ako dve desiatky oviec.
Čítajte viac: https://mykysuce.sme.sk/c/23392623/dalsi-utok-vlkov-na-salas-na-kysuciach-farmar-prisiel-za-noc-o-desiatky-zvierat.html
V Zázrivej sa spamätúvajú z najagresívnejšieho útoku vlkov na stádo oviec. Podobnú udalosť za posledných 30 rokov neregistruje ani tamojšia kronika obce. Na družstevnom salaši nad Zázrivou zaútočila svorka vlkov a zabila takmer sto oviec. Ďalšie desiatky oviec sú zranené. Podľa všetkého v tomto období sa vlci prioritne nechceli nasýtiť, ale učili loviť svoje vĺčatá na ľahkej koristi, ako sú ovce.
https://www.noviny.sk/slovensko/804926-najagresivnejsi-utok-vlkov-za-30-rokov-starosta-sa-obava-najhorsieho
Vladimir Mertan
31.10.2024 13:49 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
31.10.2024 18:05 Reaguje na Vladimir Mertanse má postupovat. Vlky je třeba začít znovu "vychovávat",
jako kdysi. Prostě vyprášit těm nejdrzejším kožich a ti
ostatní se budou stádům a lidem vyhýbat obloukem. Naši
předci to tak dělali a pro snazší chov i malých počtů
zvířat bez dozoru na pastvě jako kovozemědělci je raději
vybili, protože 1 pastevecký pes je málo a chránit 10
ovcí malochovatele třemi psy a navíc bez dozoru je
kravina. Proto ti malochovatelé končí s chovem a pak tu
zase bude pláč, že louky nikdo nevypásá. Doufám, že se
na to vrhnou vlkomilové a předvedou, jak se dá bez dotací
uživit chovem deseti ovcí se třemi čuvači a bačou. Ona
ta ochrana přírody začíná být hrobařem současné přírody
a přetváří ji na divočinu bez chovatelů ovcí, koz,
koní atd., bez myslivců, rybářů, lesáků, zemědělců a
taky turistů a houbařů. Ochranáři si uzurpují přírodu
pouze pro sebe a oblbují naivní laiky do doby, než i
oni pochopí, že naletěli a nemohou do lesa na houby,
borůvky a nebo jen tak se vyspat někde pod širákem bez
rizika napadení medvědem a nebo časem i vlky. Naši
předci byli napadáni i těmi vlky a tak došli k názoru,
že tato země je pro všechny příliš těsná a někdo musí
z kola ven a bude tomu tak i v budoucnu, až napadnou
vlci dostihové koně za miliony a ikony ochrany přírody
jakými jsou zubři, pratuři a polodivocí koně. Už aby
k tomu došlo, když roztrhají vlci ministerské paničce
čivavu a nebo koně za několik miliónů. Teprve pak se
pohnou ledy, kterými nezahýbá ani zarůstání pastvin
na kterých už horalé vzdali kvůli vlkům pastvu.
Petr
31.10.2024 18:20 Reaguje na Břetislav MachačekVladimir Mertan
31.10.2024 19:15 Reaguje na Břetislav Machačekpavel peregrin
31.10.2024 20:33 Reaguje na Vladimir MertanBřetislav Machaček
1.11.2024 09:26 Reaguje na Vladimir Mertanzdravým rozumem uvažující mozkem. Naopak je mi
líto těch aktivistů a "papoušků" vydávajících
opakování blábolů za výplod jejich mozků. Ti
do omrzení opakují bláboly, aby šli v jednom
šiku proti těm myslícím a vůči jejichž názorům, mimo ty naučené fráze, nemají pádné argumenty.
I zde jsou to stále titíž a je zoufalé jejich
snažení oponovat jinak, než frázemi z příruček
aktivistů. Jsou už tím směšní, ale hlupák si
svoji hloupost neuvědomuje a naopak pokládá
své vyčtené fráze za jedinou pravdu.
Jarek Schindler
6.11.2024 14:08 Reaguje na Vladimir MertanMilan Milan
31.10.2024 21:23Majka Kletečková
31.10.2024 23:49Zaujala mne zmínka o chovateli, který si pořídil pastevecké psy původně nikoliv kvůli lupičům čtyřnohým, ale dvounohým. To mi připomnělo mé známé, co mají nedaleko Prahy farmu s dobytkem včetně ovcí, koňmi, prasaty a různými druhy drůbeže. V noci jim nezvaní návštěvníci ani tak neohrožovali zvířata, jako spíš opakovaně kradli nářadí a jiné věci potřebné v hospodářství. Od doby, kdy si pořídili dva kavkazáky, mají od zlodějů pokoj.
Vladimir Mertan
1.11.2024 00:12 Reaguje na Majka KletečkováBřetislav Machaček
1.11.2024 09:47 Reaguje na Vladimir Mertankavkazanů. Ti jsou i v rodině vůdčí osobností, pokud
jim vůdčí úlohu pán přenechá a pak je poslouchá i on.
Nedovedu si představit nechat kavkazany bez dozoru
hlídat stádo a nemít je dokonale zvládnuté tak, aby
mne považovali za vůdce a pána. Na hlídání to je pes
velmi rizikový, který uznává z rodiny pouze jednoho
pána a v případě jeho absence brání prostor před
kýmkoliv, což je rizikové z důvodu onemocnění a jiné
nepřítomnosti pána. V dnešní době se takové plemeno
nehodí do běžné rodiny, protože je spíše vhodnější
plemeno společenské a plně socializované, které není
tak majetnické a vázané pouze na jednu osobu. To se
stane i u jiných plemen, když se zanedbá socializace
a nebo se záměrně socializaci majitel vyhýbá. Takových
psů jsou pak plné útulky, kde je následně kvůli tomu
odkládají. Vychovali ze psa agresivního jedince a pak
si už ani oni a natož ostatní z rodiny s ním nevědí
rady. Jak správně píšete, tak riziko napadení turistů
je potom neúměrné vůči přínosu při hlídání zvířat,
protože stát se může cokoliv. Do ohrady vleze dítě,
či malý pes a pokud není rovnou napadeno, tak při jeho
zachraňování je napaden zachránce. Námitka, že tam
nemá co dělat je sice správná, ale chyby se stávají
a nesmí skončit tragédií. Osobně bych neriskoval soud,
když bude zraněn, či zabit mým psem nějaký turista a
raději ho vychovávám tak, že zasahuje pouze na povel
a nikoliv ze svého rozhodnutí, což je v povaze těch
pasteveckých psů. Oni totiž nečekají na povel útočit
na vetřelce, ale útočí i bez povelu rovnou a to je
to největší riziko jejich chovu a držení.
Radek
1.11.2024 10:02 Reaguje na Majka KletečkováJosef Valenta
4.11.2024 19:45 Reaguje na Majka KletečkováJosef Valenta
4.11.2024 19:45 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
6.11.2024 14:09 Reaguje na Josef ValentaHonza Honza
1.11.2024 08:09Vlci? Přírodovědci s vždy zaměří na nějakou věc, nedokážou domyslet následky, nevidí nevýhody, hlavně že to je.
Vlci- asi jsou v naší krajině vhodní, omezují býložravce, ale jen někde, v pustých oblastech, po dohodě s pastevci. Uvědomit si, že budou nějaké ztráty, že mohou i napadnout člověka. Žádné ztráty při extrémně náročné činnosti jsou asi nepřiměřené.
Velcí původní býrožravci: to samé, asi v pevně ohražených velkých oborách, někde ve vhodných = pustých místech, bez přístupu člověka.
Je to návrat k přírodě, zároveň jedině pod přísným dohledem člověka, s nutným zasahováním, regulací, dohledem, střílením přemnožených stavů.
Což takhle přirozenější, volný = přírodnější přístup, povolení zásahů v NP, prodeje dřeva, povolení větší sukcese v norm. krajině, chov zvířat s uvědoměním si následků, s benevolencí, zároveň ale pod dohledem a jen tam , kde je to možné.
Pavel Hanzl
2.11.2024 08:07Jarek Schindler
6.11.2024 12:51 Reaguje na Pavel HanzlAlice Palacká
4.11.2024 06:48Aby už vlci nerdousili ovce,
byl několikrát zvětšen počet psů.
Na horské louce jak by vlky vymet –
jediné ovci už teď neuškodí.
Rok co rok však se více štěňat rodí
a psi – jak známo – musí taky žrát.
Vždy na nějakou ovečku los pad,
až zůstali jen čtyři berani.
Pak tři.
Dva.
Jeden.
Už jsou sežráni.
Tak skončil se ten skvělý experiment.