Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?
Čistě po fyzické stránce je přímý střet pasteveckého psa s divokým (tzn. v přírodě žijícím) vlkem velmi podobný střetu barového vyhazovače s elitním vojákem.
Pastevecký pes se celý den válí na louce. Maximálně doprovází pasoucí se stádo, které za den ujde pár kilometrů. A krmení povětšinou dostává až pod nos. Naproti tomu vlk může za den (respektive noc) naběhat třeba 100 km. Pokud jej nekrmí lidé nezabezpečenými hospodářskými zvířaty, tak se musí sakra ohánět, aby se nažral. Když už konečně nějakou kořist dožene, tak jí ještě musí zabít.
I barovému vyhazovači může někdy přát štěstí, ale asi se shodneme, že elitní voják v souboji tahá za delší konec. Případná větší velikost a hmotnost psa nehraje zásadní roli.
No a přímý střet psa a s více vlky, s celou smečkou? Tam není o čem debatovat. Navíc třeba s handicapem, kdy je sám přivázán na řetězu…
Pak je divné, že se pastevečtí psi používají již tisíce let. Úspěšně. A vlci je všechny nevylovili. Jak to?
Ani elitní vojáci, v naprosté většině případů, nestojí o zbytečné a riskantní půtky s barovými vyhazovači. Přece jen riziko vlastního zranění není malé.
Boje na život a na smrt mezi pracovními pasteveckými psi a vlky jsou vzácné. Čím je dostupnější přirozená kořist, tím méně je střetů. Takže v přezvěřené ČR se jedná o naprosto mimořádnou událost.
Zkušení pastevečtí psi se do střetů bezhlavě nehrnou. Geny těch exemplářů, kteří napřed jednali a pak uvažovali, se prostě nepředávaly dál.
Ceněný pastevecký pes je především zkušeným diplomatem. Svou pozorností, jednáním a chováním musí vlky přesvědčit, že tady jim pšenka nepokvete. Jeho největším vítězstvím je, když vůbec nemusí zasahovat, protože vlci si spočítají, že rizika převyšují výnosy.
Video před rokem natočil italský zoolog Paolo Forconi. Video ukazuje, že vlci nemusí pasteveckého psa nutně zabít. Dva psi plemene maremmana se šli nažrat k jelenovi, kterého ulovila smečka vlků předchozí den! 8 vlků odpočívalo u kořisti. A psi přesto šli somrovat! Vlci je pochopitelně vyprovodili. Aniž by psům zkřivili, byť jen chloupek. Psi se zdrávi (a na lačno) vrátili ke stádu. S tou vlčí krvežíznivostí to asi nebude tak horké.
V oblastech, kde vlci nikdy nebyli vybiti, zkouší vlci pastevecké psy různě přelstít. Odlákat je. Ne proto, aby je zabili a sežrali. To se stává výjimečně. Ale aby mohli jít do stáda pro večeři.
Přečtěte si také |
Kolik je potřeba pasteveckých psů na jednu ohradu?Tady u nás tak chytří vlci zatím nejsou. Ani k tomu nejsou moc motivováni hladem. Regály v lesním supermarketu jsou dobře zásobeny. Tak kdo by se zdržoval vymýšlením různých fint na psy, kteří vypadají dost odhodlaně.
Neučí se jen vlci, učí se i pastevečtí psi. Čím je starší, tím je zkušenější a pro pastevce cennější. Pro nás určitě. Na Enkim krásně vidíme, kolik zkušeností musí ještě nasbírat, aby byl jako Ursa a Áres.
Video natočil v roce 2018 Jean-Marc Landry. V čase 0:50 vlk přeskočí elektrickou síť, dokonce kousek od spícího pasteveckého psa (v trojúhelníku)! Druhý vlk zůstává za plotem. Teprve, když se stádo zvedá a utíká, objevuje se další pes. Jde po vlku a ten se dává na ústup. Skáče přes síť. První pes víceméně stále neví, která bije.
A závěrem? Mezi pasteveckými psy a vlky se může odehrát ledasco. Žádnou možnost nelze 100 % vyloučit. Bavíme se o přírodě, o vlcích, a tak jsou možné nejrůznější scénáře. Vždy záleží na konkrétní situaci, a hlavně na samotných účastnících případného střetu.
Ano, vlci mohou zabít pasteveckého psa.
Ano, pastevecký pes může zabít vlka.
Přečtěte si také |
Jak přibývá vlků, přibývá i pasteveckých psů. Měli byste vědět, jak se chovat u ohrady, kterou hlídá pastevecký pesPrvní se děje velmi zřídka, a to druhé velmi vzácně, vzhledem k počtu ostatních interakcí mezi vlky a psy.
Mezi těmito extrémy je široká škála kontaktního i nekontaktního poměřování sil, hrozeb, lstí, strategií a diplomacie.
Stáda beze ztrát nebo s naprosto zanedbatelnými ztrátami jsou důkazem, že pastevečtí psi nebyli chováni po tisíce let pro potěchu ochránců přírody.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (43)
Martel
28.3.2024 07:06U kangala se uvádí také 45-80 (Kavkazan od 50kg, horní limit se neuvádí...), ale pastevci si vybírají ty nejvzrostlejší kusy, takže soupeř vlka bude mít o víc než 10-15kg hmotnostní převahu.
2) To přirovnání je naprosto dementní! Pastevečtí psi jsou vybíráni a cvičeni právě na boj s vlky. Zabiják, specialista na vlky. Vlci jsou zabijáci jelenů, sobů...
Takže, pokud přirovnání pastevce, tak k pouličnímu zabijákovi a vlka tak maximálně k vojákovi (logistik, dělostřelec...)
3) pes ví, že se o něj pán postará, ošetří mu zranění, bude ho krmit. Takže do boje půjde bezohledně (a to i vzhledem k sobě). Vlk musí počítat s tím, že pokud utrží těžší zranění, tak ho smečka zabije.
pavel peregrin
28.3.2024 07:07Jeden na jednoho vlk proti takovému kavkazanovi nemá naprosto šanci, o smečce se nemá cenu bavit, to snad je jasné, ale tam většinou stáda jsou hlídána třemi čtyřmi psy a pak naopak smečka nemá šanci.
Kavkazan má velikou výhodu v ochlupení a volné kůži na krku, která silně ztěžuje zákus a pokud ano, dovoluje psovi udělat to, co dokáže jezevec, v podstatě se přetočit a provést smrtící zákus do protivníka. Pokud se podíváte na psí zápasy v zahraničí, je úsměvné tvrzení pana Groessla o vlkovi nenažraném a s odstraněnými zuby. Kavkaz typu toho, co popisuji, vlka skutečně rozcupuje na fašírku a nejen jeho, i kangala, filu, co kdo ráčí.
Je dobré nesměšovat kavkazany naše, a nejen toto plemeno, s těmi, kteří stráží stáda ve stepích či horách střední Asie. To je poněkud jiný level.
A ještě dovětek- pokud to p. Groessl neví, tak právě hospodští rváči bývají ti nejnebezpečnější.Dost často se stává, že "mistr" bojového sportu dostane od takového hospodského rváče nakládačku, ani neví jak.
Martel
29.3.2024 22:37 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.3.2024 19:40 Reaguje na MartelMartel
30.3.2024 19:59 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
30.3.2024 21:23 Reaguje na MartelRadek Čuda
28.3.2024 11:44Byť tedy konečné vyznění článku je dejme tomu i smysluplné a spočívá v tom, že zvířata na rozdíl od člověka mají většinou rozum (a menší ego) a cílem vlků je se nažrat, ne riskovat, že se při střetu s pasteveckým psem zrakví a tomu samozřejmě odpovídá i jejich chování.
Antonín Bílý
2.4.2024 12:58 Reaguje na Radek Čudasmějící se bestie
28.3.2024 12:09Ale co ti, kteří mají několik oveček pro radost ze života, co ?
Ekonomika !
radim buffalo tobias
29.3.2024 01:16 Reaguje na smějící se bestieJaroslav Havel
29.3.2024 20:41 Reaguje na radim buffalo tobiasAntonín Bílý
2.4.2024 13:00 Reaguje na smějící se bestieBřetislav Machaček
28.3.2024 12:12nebude. Tyto chovy zaniknou a s nimi louky a pastviny typické pro Beskydy
a jiná místa v republice. Ano v celé republice, protože hájený vlk se v
pohraničí nezastaví a bude pokračovat i ve vnitrozemí. Až vlci splaší
jezdecké koně za stovky tisíc, tak dojde na jiné řešení, než pastevečtí
psi a elektrické ohradníky. Oni je nemusí potrhat, ale stačí je splašit
a oni se zmrzačí sami.
Jinak očekávat od psa, který nikdy s vlkem nepřišel do styku už několik
generací, že bude bojovník, je naivní. Je to nejen genetikou, ale taky výchovou od štěněte mezi takto vycvičenými psy, kteří se s vlky potkávají denně a nikoliv poprvé v životě. Kdo tomu štěněti předá zkušenosti, když
je nemají ani jeho rodiče a když už půjde o dovezeného vycvičeného psa,
tak potřebuje pravidelný trénink a nikoliv si vzpomenout po pěti létech
bez setkání s vlky, jak má bránit stádo před vlky. Je to jako být cvičen
bojovat a pár let cvičen přehlížet psy turistů. Pak přijdou vlci a bude
vědět jak na ně? Nebo má napadnout i psy turistů a nedej bože i turisty
v blízkosti stáda? Kamarád se chlubil ostrým Kavkazanem, který poslouchal
pouze něho a když skončil v nemocnici, tak musel podepsat reverz, aby ho
zavřel do kotce, kde byl po celou dobu pobytu v nemocnici. Nikdo z rodiny
neměl odvahu psovi poroučet, aby nebyl jeho kořistí. Dnes má mírnou kolii
a o takové rase jako Kavkazan už nechce on a jeho rodina ani slyšet. To
není pudl, ale osobnost, která má i patřičný respekt a sílu postavit se
člověku. Myslím si, že jejich vlastnictvím si mnozí přidělají problémy.
Břetislav Machaček
29.3.2024 10:17 Reaguje na Břetislav Machačekv životě nepral a netrénoval nějakou sebeobranu se neubrání třeba
třem byť o hodně slabším jedincům (velký pes proti smečce vlků).
Navíc nabyté schopnosti je nutné neustále trénovat, protože pouze
praxe, či trénink je schopen schopnosti udržet. Koupit si třeba vycvičeného psa, který pět let vlka nepotká, tak po pěti letech
bude "zkušený" stejně, jako gaučák od narození. Zbytečná investice!
Karel Zvářal
29.3.2024 11:03 Reaguje na Břetislav MachačekMartel
29.3.2024 22:29 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
28.3.2024 12:25Neboli tato krajina je již obsazena člověkem, člověk ji naplno využívá ke svému prospěchu a pro vlka tady, mimo ploch národních parků a podobných "bezúdržbových" ploch, už není místo, kde by mohl žít.
Jarek Schindler
28.3.2024 14:33 Reaguje na Radim PolášekFilip Tesař
28.3.2024 19:20Antonín Bílý
2.4.2024 13:23 Reaguje na Filip TesařMajka Kletečková
29.3.2024 00:19Aby žili vedle sebe užitečné ovce a užiteční vlci je oříšek. Pastevečtí psi pomáhají tento oříšek rozlousknout.
Jaroslav Havel
29.3.2024 12:46Antonín Bílý
2.4.2024 13:18 Reaguje na Jaroslav HavelJaroslav Havel
4.4.2024 18:40 Reaguje na Antonín BílýMartel
30.3.2024 20:19Barzoj se používal při lovu zajíců, lišek, jelenů a hlavně na lov vlka. Ne nadarmo se mu říkalo ruský vlkodav.
Barzoje ovládali zkušení lovci, kteří seděli na koních a psy měli na dlouhých vodítkách, na kterých byli vždycky tři barzojové (dva psi a jedna fena). Psi k sobě ladili nejen výškou, ale i barvou. Jezdci na koních se přiblížili k lesu, kde se vlci vyskytovali a pustili honiče. Tito psi vyhnali vlky na volnou širokou pláň a jezdec na koni pustil své barzoje. Dva z nich vlka dohonili, povalili na zem a pevně stiskli za ušima. Třetí barzoj držel vlka pod krkem, dokud nepřijel lovec a vlka nespoutal.
https://www.youtube.com/watch?v=L0e85IhDsRI
Martel
30.3.2024 20:49https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/A._plicatum_Krkono%C5%A1e_2.jpg/387px-A._plicatum_Krkono%C5%A1e_2.jpg
Tomáš Šťastný
1.4.2024 09:29Co jí musí zabít?
Miroslav Vinkler
2.4.2024 08:40Mám pár ovcí za pakatel a na jejich možnou ochranu si vezmu 240k úvěr?
Vlk zkrátka do kulturní krajiny nepatří, má být loven a redukován na stav únosný proi přírodní území plus zajištění plachosti před člověkem a stády.
Antonín Bílý
2.4.2024 13:10 Reaguje na Miroslav VinklerRichard Toman
2.4.2024 13:34 Reaguje na Antonín Bílýpavel peregrin
2.4.2024 20:39 Reaguje na Antonín BílýEmil Bernardy
18.4.2024 11:30Emil Bernardy
18.4.2024 11:30Luboš Sedlák
21.4.2024 17:19Je otázka, jestli je tohle problém. U nás jsou hory a podhůří využívány hodně jako turistická a volnočasová území. Pro sport nebo třeba při houbaření .
Vlci zatím nikoho nenapadli a nikoho neomezují. To ovšem neplatí pro případný střet s ostrým pastevecký psem.
Kdo byl někdy v horách na Balkáně vi, že to je opravdový problém. Stač 2 až tři psi.
500 ovcí aby hlidalo tak 6 až 8 psů.
Zkuste si představit, potkat na kraji lesa 6 rozvernejch kavkazanů..bude z toho zážitek na celý zivot
To je ten problém, jestli do intenzivně vyuzivané krajiny patří vlci..
Kvůli vlkůmbudou v krajině nebezpeční psi nebo bude krajina rozparcelovaná ploty s podezdivkou