Kolik je potřeba pasteveckých psů na jednu ohradu?
Problém tohoto přístupu začíná už tím, že vlky nelze přesně spočítat. Neumíme to. Žijí skrytě ve velkém teritoriu a počet členů smečky, vzhledem k vysoké přirozené mortalitě, značně kolísá v čase i během jednoho roku.
A taky je to pekelně drahý přístup. Zbytečně.
Na většině území ČR panuje dokonce taková situace, že v ohradě zatím nemusí být pes žádný. Pokud se tedy jedná o skutečně funkční ohradu, tzn. udržovaný a zapnutý ohradník, kde spodní vodič není na žádném místě v obvodu plotu výše než 20 cm nad terénem a ohrada není nižší než 90 cm.
Důležité je slůvko „zatím“. Vlci se, stejně jako jejich domácí bratranci, velmi rychle a velmi rádi učí. Zejména věci, které nás štvou.
Na lajdácky postavených, povalených, neudržovaných nebo nezapnutých ohradách se vlci mohou časem naučit, jak ploty překonávat. Nemusí, ale mohou! A pokud se to naučí… Problém, doslova prů-švih, je na světě.
Postupným zvyšováním ohrad po každém úspěšném vlčím útoku (třeba přidáním jednoho lanka), se pak šelmy trénují ve skoku do výšky. A správně motivovaný vlk je fyzicky schopen skočit do výšky 3 metry. No, o vlcích v letu někdy příště. To je kapitola sama pro sebe.
Žádný plot tedy není absolutně nepřekonatelnou překážkou, zejména pokud se v oblasti s výskytem vlků najde pár ohrad výše zmíněných parametrů…
Nežijeme v ideálním světě. Proto máme v ohradách s ovcemi a kozami i pastevecké psy. Pořídili jsme je hned, jak se vlci u nás v kraji objevili. Rozhodně jsme nehodlali čekat, až šedí noční lupiči navštíví naše stáda.
Na většině území civilizované Evropy skutečně stačí jeden funkční pastevecký pes v ohradě. Důvod je prostý. Extrémní stavy spárkaté zvěře. Pár čísel z ČR pro ilustraci:
-
V roce 1950 uloveno jelenů 3 300 ks, v roce 2018 283 00 ks.
-
V roce 1950 uloveno divočáků 200 ks(!), v roce 2018 137 800 ks(!), roce 2015 dokonce 185 496 ks(!).
-
V roce 1950 uloveno srnčí 43 100 ks, v roce 2018 102 200 ks.
-
V roce 1950 uloveno daňků 700 ks, v roce 2018 23 800 ks.
-
Čísla nepocházejí z křišťálové koule, ale z oficiálních dat ČSÚ.
Uloví se ročně takové počty a stavy zvěře přesto stále rostou… Vlci mají bohatě prostřený stůl. Téměř jistě nebudou riskovat střet s pasteveckým psem. S dobrým pasteveckým psem.
V oblastech, kde je zvěře poskrovnu, jako například Španělsko, Turecko, střední Asie, Kanada atd., je situace samozřejmě úplně jiná. Vlci mají vysokou motivaci překonávat v podstatě jakékoli zabezpečení. Hlad je nejlepší kuchař, respektive trenér a učitel. V takovém případě by jeden pes byl zoufale málo.
Jsme v Čechách. V zemi strdím a zvěří oplývající. Jeden pes je dostačující v naprosté většině případů.
Samozřejmě záleží na mnoha faktorech. Velikosti ohrazené plochy, její členitosti a (ne)přehlednosti, kvalitě oplocení, zda se hlídaná zvířata zdržují v jednom stádě nebo se trousí po celé ploše.
I na kvalitách, pozornosti, temperamentu a způsobu práce samotného psa. Jeho hlavním úkolem je vlky odradit a zabránit vlčímu zkoumání a prověřování slabých míst v oplocení.
Psu hraje do karet fakt, že brání jasně vymezené území. Je to podobné, jako když malý odhodlaný pinčlík nepustí do dvora velkého psa. Je logické, že líný nepozorný pes v 30 hektarové zarostlé ohradě nebude žádná výhra.
Když stavíme ohrady, tak vždy zohledňujeme i to, zda pes má reálnou šanci mít pastvinu 100 % pod kontrolou za ztížených povětrnostních podmínek. Pokud jsou terén a okolí nepřehledné a jsme v teritoriu vlků „ovcojedů“, oplotíme třeba jen půl hektaru. Raději ohradu několikrát přestěhujeme.
Přečtěte si také |
Kdo vyhraje, když dojde ke střetu pasteveckého psa a vlka?Důležité je, aby pes měl šanci pastvinu uhlídat. V přehledném terénu a okolí, v teritoriu vlků „čumilů“ oplotíme s klidným svědomím přes osm hektarů. Víme, že dobrý pes to v pohodě zvládne.
Takže vlky máme vyřízené? Ale kdepak! Neusínáme na vavřínech. Jsme stále ve střehu. Stále se učíme. Pozorujeme. Zvažujeme varianty. K vlčím schopnostem, fyzickým i mentálním, máme hluboký respekt. Vlk není nadarmo druhým nejúspěšnějším velkým predátorem na Zemi.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (26)
smějící se bestie
2.4.2024 06:55Možná 1kus a to spíše kvůli zlodějům, než vlkům.
david matoušek
2.4.2024 07:41Radek
2.4.2024 08:35Slovan
2.4.2024 09:34 Reaguje na RadekBřetislav Machaček
2.4.2024 10:15 Reaguje na Slovankde je pes a elektrický ohradník a dokonce bača(pastevec)
efektivním nástrojem zmírnění škod vlky. Neřeší chovy 10
kusů kovozemědělci, kteří mají stádečko bez dozoru celou dobu co pobývají v práci. která je živí. Ovcemi totiž jen
spásají ochranáři opěvované louky a bývalá horská políčka,
která zatravnili jako ekonomicky nerentabilní. Těm poradíte
co a nebo pan "dlouholetý pastevec" (mimochodem asi pár let
na rozdíl od desítek generací chovatelů ovcí v Beskydech)?
Ti když čtou podobné rady DUHY a "dlouholetých pastevců",
tak na to mají jediné sprosté slovo, které si domyslíte.
Myslíte, že je reálné oplotit tisíce pastvin tak, aby odolaly vniknutí vlků po celém území republiky? Ano celém,
protože vlci úspěšně migrují i mimo vlčí oblasti a cestou
mají potřebu se posilnit. Víte já to chovatelům koní sice
nepřeji, ale až vlci splaší jezdecké koně za statisíce,
tak se teprve pohnou ledy. Ti koně v panice přerazí ploty,
zmrzačí se a mohou způsobit závažné nehody se zraněním a
úmrtím lidí. Pak společnost pochopí, že vlci patří do
divočiny a nikoliv do kulturní krajiny. Pomatenost možná
přejde i vlkomily, když zjistí jaký odpor to v lidech
vyvolá. Veřejnost na Slovensku už z nadšení z medvědů tak
silně procitla, že volila strany snažící se jejich stavy
radikálně snížit a prohráli naopak ti, co jich mají pořád
málo a málo. Víte proč u nás Zeleným pšenka nekvete? No
protože občané procitají z nesmyslů, které zelené spolky
prosazují. Lidé prostě pochopili, že jdou proti lidem a
že si chtějí přírodu uzurpovat pouze pro sebe a vyvolené.
Ten "houbař" na Slovensku měl pistoli a tak se medvědovi
ubránil, ale bude mít pistoli každý, kdo půjde lesem? A
nebo si pořídí čuvače každý, kdo chová 10 ovcí? Uvažujte
logicky a nikoliv fanaticky při obhajobě šelem u nás.
Jaroslav Pokorný
11.4.2024 11:41 Reaguje na Břetislav MachačekA co se týče vlků - je jasné, že i pro ně je výhodnější ulovit ovce namačkané v rohu plotu, bez možnosti utéci, navíc pomalé, oproti srnčímu či divočákům.
I když souhlasím s autorem, dobrých pastevecký pes by mnohé problémy vyřešil.
david matoušek
2.4.2024 10:24 Reaguje na SlovanSlovan
3.4.2024 08:57 Reaguje na david matoušekZkušenosti jsou jiné země od země - tam, kde vlk vyhuben nikdy nebyl se dochovala tradice ty psy mít v mnohem vyšší míře, berou to i jako něco, co k tomu zkrátka patří. Vy jste zmínil Španělsko, Itálií a Polsko - všechny z těchto zemí mají jedny z nejvyšších vlčích populací v Evropě. Ve zbytku zmíněných zemí se tahle tradice nedochovala, protože byl vlk vyhuben. A to je samozřejmě problém. Naštěstí se to dá naučit a dá se to předávat dál. On i ten vlk bude nakonec zařazen do kategorie, kdy bude moci být regulovaně loven mimo NP. S tím asi počítají všichni. Úkolem ochrany pak bude to, aby se vlk znovu nedostal na seznam ohrožených druhů, protože tu jsou jedinci, kteří by je nejraději vystříleli.
Majka Kletečková
3.4.2024 23:38 Reaguje na SlovanRadek
2.4.2024 09:56 Reaguje na RadekRadek
2.4.2024 10:22 Reaguje na RadekRadek
2.4.2024 11:51 Reaguje na RadekPřijeli známí , na konec zimy ještě něco užít , kdyby jste viděli jejich děti jak se honili z našimi ovečkami , to vám byla podívaná , by se o tom dal natočit film , jak se programátor odstěhoval do hor a stal se pastevcem 😊
Ráno ,bylo ponuré , dětí hned po snídani vyrazili probudit ovečky , přiběhli a byli teda hodně vyděšené . V ohradě bylo všechno od krve , 4 ovce byly roztrhaný , jedna chybí a dvě žily , jenže měli střeva venku a třepali se , asi bolestí . Kamarádka se zhroutila , tak Pepa naložil děcka a odjeli domu , ten myslivec řekl že jim to zkrátí , na češ se do toho obula Máňa , moje žena a vyhodila ho , s tím že zavoláme veterináře . Ten za 4 hodiny přijel , ovce utratil , radil mi že je mám zakopat , kafilerka je prý drahá (je to svoz zdechlin ) Vzal si 6000 kč a odjel .Prý mám zavolat ochranu přírody , že vemou vzorky na DNA a pokut to byli vlci , že mě bohatě odškodní .... Zakopat nešly , takže dalších 6000 kč kafilerka . Žena odjela do našeho bitu , při odjezdu naznala že chalupu prodáme , sem už se nevrátím . Ohradník nepomohl , hnutí duha taky ne .
Tak jedna pohádka o pastevci skončila .
Majka Kletečková
2.4.2024 23:40Pastevecký pes není u stáda ovcí kvůli tomu, aby primárně bojoval s vlky. Jeho hlavním úkolem je, aby vlky či jiné predátory svým štěkáním a chováním odradil od útoku a upozornil chovatele, že jsou chovaná zvířata v nebezpečí.
Břetislav Machaček
3.4.2024 09:17 Reaguje na Majka Kletečkováa vlci trhají a trhají. Nakonec to jako pan Radek vzdá a zase jedna
pastvina zaroste lesem. Doporučuji si to zkusit a nebo raději mlčet.
Ani stokrát omílané hlouposti rozumní lidé a praktici neuvěří!
Slovan
3.4.2024 19:53 Reaguje na Břetislav MachačekNeb, když se někdo střelí do vlastní nohy. Ano, těm vašim neustálým žvástům fakt nikdo rozumný nevěří.
Břetislav Machaček
4.4.2024 09:26 Reaguje na Slovančivav poraďte vy, jak mají chránit své ovečky, když musejí být v práci a nebýt u nich s čuvačem, když
se pasou! Taky nic jako ona? To v příručkách DUHY a jiných spolků není? Tak něco vymyslete, jinak se totiž střílíte do vlastní nohy naopak vy. Pokud
na to máte radu, která bude účinná, tak smeknu nad vaši moudrostí! Jinak jste pro mne vy i ona pouze naivní fanatici. Já radu totiž mám! Musí to být
"výchova" vlků a to taková, že se začnou opět lidí
bát a obloukem se vyhýbat všemu, co souvisí s lidmi.
A to se dá pouze preventivním lovem nejdrzejších
jedinců a vůdců takových drzých smeček. Ostatní se
poučí, že VŠE LIDSKÉ JE TABU a mohou si klidně dál
lovit zvěř, ale nikoliv ovce a brouzdat se vesnicí.
Totálním hájením vychováte kompletní populaci vlků,
které bude nakonec nutno zcela zlikvidovat, protože
mezi nimi nebude už jediný, který by se bál lidí
jako vrcholových predátorů a který by ty geny předal
potomkům. Pokud potomci vidí, jak otec loví ovce,
tak to bude dělat taky, ale pokud uvidí, že se jim
obloukem vyhýbá, tak se jim bude vyhýbat taky.
Slovan
4.4.2024 10:01 Reaguje na Břetislav MachačekNo a když mám 10 ovcí a psa nechci, tak si je prostě oplotím a na noc zavřu. Vy snad nevíte, jak se to dělá třeba se slepicemi? Zvláštní, přitom leader praktiků…
Radek
4.4.2024 10:56 Reaguje na SlovanMůžete poradit mě, jak jinak naučit vlky aby se vyhýbali ohradě . Vlky obdivuju jako asi málokdo a právě proto aby přežili a nebyli znovu vyhubeni je potřeba drzé jedince zabíjet.
Jednoduchá kontrola , po zabití zavolám kompetentního člověka , do jeho příchodu se nesmí z vlkem nijak manipulovat , on zhodnotí stav věci …….
Slovan
5.4.2024 09:26 Reaguje na RadekAle tak dělejte si to jak chcete, já jen píšu co bych udělal já mít pár ovcí. Se slepicema to taky tak dělám.