Na Broumovsku přibylo útoků vlků na zvířata, hlásí farmáři
Kraj vyplatí do konce července na náhradách škod farmářům přes 1,4 milionu korun. Jde o nahlášené škody po vlcích od podzimu 2019. "Útoky vlků na hospodářská zvířata jsou nejčastěji v jarních a podzimních měsících, a proto lze očekávat, že počet stržených zvířat bude letos rekordní," uvedli zástupci kraje a institutu.
Podle nich jsou na Broumovsku ohroženi vlkem všichni chovatelé hospodářských zvířat, protože vlci neútočí jen na ovce. Za poslední půlrok zaznamenali chovatelé na Broumovsku ztrátu 26 telat a dvojnásobku ovcí.
Poslední útok se stal tento týden v obci Božanov. Vlci tam na pastvině zabezpečené elektrickým ohradníkem zadávili tři ovce. Podle Petra Kafky ze Správy CHKO Broumovsko nebyla přesto pastvina proti vlkům dostatečně zabezpečena, ochranáři na to farmáře dříve upozornili. "Nebylo to poprvé, co mu vlci zadávili ovce. Byla otázka času, kdy se tam podobný útok bude opakovat," řekl ČTK Kafka.
Farmáři z Broumovska, kde se vlci usadili před pěti lety, jsou jedni z nejhlasitějších odpůrců vlků. Mají největší ztráty v celé ČR. Požadují změnu legislativy, aby se mohli vlkům bránit. Navrhují také vlkům vyčlenit bezpečné území, například národní parky nebo vojenské prostory. Mají podporu hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána (ČSSD), který označil počty útoků vlků v regionu za abnormální.
"Musíme najít rovnováhu mezi zájmy lidí a přírody. To, co se stalo při posledním útoku na Broumovsku, vedlo k tomu, že dotyčný farmář se svojí činnosti skončil. Současná situace je pro pastevce velmi obtížná a v zájmu nás všech musí být to, aby Broumovsko nebylo jen turistickým skanzenem, ale dobrým místem pro život," řekl ČTK Štěpán.
V česko-polském pohraničí mezi Krkonošemi a Orlickými horami žije podle odhadů CHKO Broumovsko více než 20 vlků ve třech smečkách, které mají jádrové oblasti teritorií zřejmě na polské straně hranice, ale vydávaji se i na Broumovsko či Trutnovsko. Jedna z těchto smeček letos prokazatelně vyvedla mladé, tři vlčata v červnu zachytila fotopast polských lesníků na česko-polské hranici nad Heřmánkovicemi.
Podle zástupců Správy CHKO Broumovsko nemají lidé ve volné přírodě důvod se vlků bát a odmítli názory, že by se vlci na Broumovsku chovali nestandardně. "Útoky na hospodářská zvířata na okrajích vesnic pár desítek metrů od domu tady máme od začátku, co se tady vlci objevili. Je to dané tím, že jsou tu obce tzv. lánového typu, kdy na domy podél silnice či potoka navazují pole, pastviny a dále volná příroda. Není to tedy tak, že by vlci byli čím dál tím troufalejší," řekl ČTK Kafka.
Hradecký kraj vyplatil za rok 2019 na náhradách škod po vlcích rekordních více než 2,2 milionu korun. Kraj vyplácí odškodné chovatelům vybraných hospodářských zvířat od roku 2016.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (77)
Petr Pekařík
24.7.2020 11:45 Reaguje na Lukáš KašpárekNemá rád termín "přemnožený predátor". Predátorů je tolik , kolik je kořisti. jenže problém je v tom , že přirozené kořisti je málo ( a uživilo by se málo vlků, jen podroušený jedinec by šel do lovu divočáků), ale dostupné jsou ovce a hovězina. Kořisti je tolik , že jen pozabíjí , něco sežere a zbytek nechá ležet. Termín "dostatečné zabezpečení" je silně zavádějící. Asi jako vydra se časem dostane do rybníčku, i vlk časem najde skulinu v systému. Ohradit vysokými ploty zapuštěnými třeba 70cm do země jaksi nejde - co průchodnost malebnou krajinou ? Takže ochránci vlky "krmí" ovcemi a chovatelům se to nelíbí. Pokud mám ke zvířatům vybudovaný vztah , tak jaksi nechci nalézti zbytky přítele v trávě u plotu. Jak velká smečka psů s jakými náklady pastvinu ohlídá ?
Krejcar Stanislav
24.7.2020 11:54 Reaguje na Petr PekaříkJiří Daneš
24.7.2020 12:02 Reaguje na Krejcar StanislavJiří Daneš
24.7.2020 12:05 Reaguje na Lukáš KašpárekKamil Remeš
24.7.2020 12:05Petr Pekařík
24.7.2020 12:20 Reaguje na Kamil RemešJan Olejníček
24.7.2020 12:31 Reaguje na Kamil Remešdavid matoušek
24.7.2020 13:40 Reaguje na Kamil RemešJarda Vesničan
24.7.2020 17:26 Reaguje na Kamil RemešJan Šimůnek
24.7.2020 12:15A škodnou, samozřejmě, vyhubit.
Petr Pekařík
24.7.2020 12:23 Reaguje na Jan Šimůnekvaber
24.7.2020 15:15 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
25.7.2020 11:18 Reaguje na vaberHunter
24.7.2020 14:29Svatá Prostoto
24.7.2020 15:30A je zřejmé, že někteří tomu jdou vyloženě naproti ... "Vlci tam na pastvině zabezpečené elektrickým ohradníkem zadávili tři ovce. Podle Petra Kafky ze Správy CHKO Broumovsko nebyla přesto pastvina proti vlkům dostatečně zabezpečena, ochranáři na to farmáře dříve upozornili. "Nebylo to poprvé, co mu vlci zadávili ovce. Byla otázka času, kdy se tam podobný útok bude opakovat," řekl ČTK Kafka.".
Jednak je jasné, že el ohradník sám o sobě asi predátora nezadrží, to by musel být chromej. Jednak pokud v praxi zjistím, že ten ohradník nefunguje a neudělám lautr nic dalšího, tak se nemohu divit, že to vlci zkusí znovu. Jednou to v pohodě vyšlo, není důvod to nezkusit znovu. Lidi se tak chovají zcela běžně, těžko to vyčítat vlkům. Známý měl stavebniny v jedné ne zcela exkluzivní části Ústí, mohl by o tom napsat román:-) ... a za vlky by byl štěstím bez sebe.
Že nějaká racionální regulace vlků (včetně případného odstřelu) v budoucnu bude muset přijít je zřejmé, ale za takovou opravdu nepovažuji stav, že je zase komplet vyzmizíkujeme proto, že někdo není schopen/ochoten si hospodářská zvířata adekvátně chránit a sám o své vůli dvakrát vleze to samého potoka.
Hunter
24.7.2020 15:38 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
24.7.2020 17:07 Reaguje na HunterJinak jak jsem psal, z principu proti žádné regulaci nejsem ... nejen u vlků ... ale zatím jsem nějaký ucelený a smysluplná způsob nezaznamenal. Což je ale možná i moje chyba, zase mne to tak nebere a těch lokalit, kterých se to v současné době týká není tolik.
Jinak já samozřejmě chápu, že někdo má k chovaným zvířatům nějaký citový vztah. Já ale ne, pro mne je to hospodářská činnost jako každá jiná a adekvátní zabezpečení prostě patří mezi její nákladové položky. A nikdy samozřejmě nebude na 100%. My když na tom našem plácku:-) vysadíme stromky a zabezpečíme je proti okusu ohrazením taky nemáme 100% jistotu, že k okusu nedojde. Nebudu denně lítat po lese a kontrolovat, zda ohrazení je plně funkční (samozřejmě se na to nemohu ale vykašlat úplně a nejít tam třeba měsíc). A zákazník mi taky občas nezaplatí, byť je to výjimečně, a následně se taky vše nepodaří vymoci. Prostě riziko k podnikání patří a buď se s ním nějak vyrovnám, nebo jdu dělat něco jiného. Ostatně, když ta chovaná zvířata ... třeba právě ty ovce ... chytnou nějakou breberu, tak je hotovo a náhradu myslím chovatel nedostane žádnou. Před pár lety takhle známému "odešlo" celé stádo ... můj odhad cca 30 ... a žádat mohl tak max v kostele.
Jarda Vesničan
24.7.2020 21:48 Reaguje na Svatá ProstotoNěkteré Vaše kombinace jsou prostě úchvatné. Bohužel je to jednodušší, a někdo chce prostě podnikat v chovu skotu, nebo ovcí. A pokud mu ,,někdo, anebo něco" jeho záměr hatí, snaží se to změnit, stejně jako Vy, se svým podnikáním. Bohužel je to vázáno na místo, kde k podnikání dochází, a k důsledkům, které mu (v tomto případě chráněný, domestikovaný a uměle vypuštěný vlk tomu brání. To je pro Vás tak těžké pochopit?
Petr Pekařík
24.7.2020 16:29 Reaguje na Svatá ProstotoRichard Toman
24.7.2020 16:32 Reaguje na Svatá Prostotodavid matoušek
24.7.2020 16:37 Reaguje na Richard TomanSvatá Prostoto
24.7.2020 16:52 Reaguje na Richard TomanV článku je psáno o vlcích a o HK kraji, tedy jsem psal o nich. Jaká je situace u jiných chráněných živočichů nevím, myšleno z hlediska náhrad, co se krajů týče, tak asi jak kde. Nicméně si troufám tvrdit, že moc krajů kde by byly vyplaceny náhrady v podobné výši nebude a v řadě krajů nebudou žádné.
O nic víc nešlo.
Jinak blbě řečeno, ale proč mi má být víc líto ovce zadávené vlkem než například srnou sraženou autem nevím.
Richard Toman
24.7.2020 17:04 Reaguje na Svatá ProstotoSvatá Prostoto
24.7.2020 17:18 Reaguje na Richard TomanTo druhé byl opět příměr ... dnes a denně kvůli nám umírají tisíce zvířat, někdy k užitku, někdy prostě smůla. Rovnou řeknu, že flák masa na grilu si kvůli tomu neodpustím. A čistě z pohledu té lítosti je mi prostě úplně stejně líto zadávené ovce jako odstřeleného vlka. Takže pokud by cenou za život ovce byl život vlka, a cenou za život vlka život ovce, tak je mi úplně šumák jak to bude. Zatím ... a to ZATÍM sem fakt nepíšu pro srandu ... zohledním jen to, že ovcí v současnosti o dost víc.
david matoušek
24.7.2020 22:05 Reaguje na Svatá Prostotodavid matoušek
24.7.2020 16:42 Reaguje na Svatá ProstotoJan Šimůnek
25.7.2020 11:20 Reaguje na Svatá ProstotoMiroslav Vinkler
24.7.2020 21:43Jak vidět , kompromisy možné nejsou.
Farmáři by ze sebe neměli nechat dělat statisty a musí se naučit chránit své zájmy daleko razantněji a efektivněji.
Jarda Vesničan
24.7.2020 21:58 Reaguje na Miroslav VinklerJan Šimůnek
25.7.2020 11:22 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
24.7.2020 22:13ty louky plné chráněných rostlin.Pokud jim vlci nezadáví a nepotrhají
telata praturů,zubrů a hříbata divokých koní,tak se dít asi nic nebude.
Stát,potažmo my všichni financujeme jejich pokusy s návratem k divočině
v totálně zkulturněné krajině.Životní prostředí(nepíšu záměrně příroda)
je už něco jiného,než bývalo před staletími a návrat zpět je utopie.
Je načase,aby mohl chovatel použít i zbraň a "vyprášit"jim při napadení
stáda kožich.Tak se to dělo a děje i v zemích,které uvádějí jako příklad
soužití lidí,ovcí,vlků a medvědů.Tam mají predátoři zkušenosti s člověkem
takto chránící stáda a ty pak napadají pouze vyjímečně.Zde však požívají totální ochrany a tudíž si chodí beztrestně "zalovit"do ohrad domácích zvířat.Z hlediska těch vlků je to ráj na zemi a z hlediska chovatelů zoufalé budování oplocení,jako by šlo o věznici a ne o pastvinu.Navržená ochrana se zakopaným oplocením ,s dvojitými elektrickými ohradníky a psy,nemají mnohé věznice a oni tak mají chránit stáda před šelmami?
Už jsem to psal v minulosti,že právě tyto počiny ochránců přírody
dělají ochraně přírody medvědí službu,protože se jedná o pouhé
zviditelňování,utopii,lobismus a nesmyslné blokace staveb.
No a ti obhájci vlků si už doufám brousí zuby,aby ty louky vypásli
místo ovcí sami a nebo snad půjdou stáda hlídat před vlky oni?
Z tepla domova či kanceláře umí pouze dobře poradit a diváky TV
potěšit roztomilými vlčaty nasnímanými fotopastmi či natočené
ve Vlčí oboře na Šumavě.Drastické záběry zadávených a potrhaných
ovcí už TV jako nevhodné neukáže.Když už má být příroda s predátory,
tak by měla být i s predátorem člověkem.Zatím tak propagují pouze
ZOO naruby,kdy se z klecí(ohrad pro ovce)budeme dívat na výsledky nesmyslného návratu k divočině.Evropská civilizace spěje svou
politikou k zániku a porážce barbary,kteří své oblíbené ovce a kozy
vlkům zabít nenechají.To už tu nebudou ani ti ochránci vlků a jiní
aktivisté,protože budou nastoleny zcela jiné priority.
Jan Knap
25.7.2020 00:08 Reaguje nadavid matoušek
25.7.2020 04:15 Reaguje nadavid matoušek
25.7.2020 04:15 Reaguje naBřetislav Machaček
25.7.2020 09:46 Reaguje nalouku ošetřují i pro samovýsev rostlin tím,že jim dopřejí
vysemenit a osivu umožní vyklíčit v rozšlapané půdě.To ta
synovcova sekačka nedokáže a louka se tak postupně mění na
porost několika druhů trav vhodných k produkci sena.Co s tím senem dělá pak?To s ním krmí dobytek zavřený ve stájích,
prodává a nebo zužitkuje likvidací OZE?Té louce tak pouze živiny stále odčerpává a přispívá k degradaci humusu v půdě.Nejsem myslivec a ani organizovaný ochranář,snažím
se brzdit extrémy na obou stranách.Vaši teorii můžete
prezentovat zase jiným od zdi ke zdi fandům toužících
kdysi nepřístupnou krajinu u Milovic teď oplotit kvůli
zubrům,praturům a divokým koním.Tam by stejnou funkci vykonal i masný skot a ovce,ale to je už jiné téma.Až
mi ukážete vlka lovícího černou v kukuřici,tak vám dám
za pravdu o té vaší teorii lovu flákoty divočiny.Takových
všeznalých neználků hanících stále zemědělce,myslivce a
rybáře stále přibývá díky zkreslené prezentaci přírody
a jejich zákonitostí.Nikomu neberu nadšení pro to,či ono,
ale ať si to náležitě promyslí,než vyrobí další kopanec.
Dnes je módní ukázat v TV vlky,medvědy,pratury,zubry atd.a tvrdit,že právě toto zachrání naši přírodu.Je to ale pouze
další z omylů,jaké byly o volavkách,kormoránech a místy
i o vydrách a bobrech.Nyní se tak upnuli k dalšímu
budování plotů a ohrad(novodobé obory)a selekci toho co chrání a co je určeno jako krmivo pro predátory.Jedni
budou v nich,druzí vně a ploty budou pouze dál přibývat.
Jsem rád,že jsem si prožil většinu života v době,kdy se
myslelo a nesnilo,jako je tomu nyní.Již nikdy tu nebude
ta divočina,snad pouze její paskvil v těch ohradách.
Přeji všem nadšencům vše zvážit a nelétat v oblacích.
Jiří Daneš
25.7.2020 11:02 Reaguje na Břetislav MachačekTěch je, co na ně ani kopnutí neplatí, totiž stále přibývá a jsou agresivní a nenávistní.
Vlci neloví divočáky? Víte o tom kulové, tak nevím, proč se pouštíte do diskuse? Vy jste prostě extrém sám.
Břetislav Machaček
26.7.2020 18:54 Reaguje napokusně kopytnatce do přírody,že dělají zbytečnou
práci,protože váš synovec to již vyřešil.
Pokud máte šajn o způsobu lovu vlčí smečky,
tak nebudete vyvracet názor o lovu divočáků
v kukuřici.Vlk preferuje při lovu otevřenou krajinu,kde může použít svoji taktiku lovu,ale
vám je to asi jedno,protože jste si kopl a to
vám stačí.Jinak každá šelma preferuje snáze
ulovitelnou potravu a tou jsou právě domácí
zvířata,mláďata a samice před porodem.Zbytky
v jejich trusu mohou být i ze zdechlin po
srážkách zvěře s vozidly,ale lov kňourů a
bachyní určitě nepreferují.Ti jsou schopni
vlkovi zle pocuchat fasádu a nebo ho i
zabít.Bohužel domácí zvířata domestikací
pozbyla své obranné pudy.Taktéž vlci pozbyli
totální ochranou plachost vůči lidem a jejich
stádům.Jsou to tak pouze zdeformovaná zvířata,
která časem budou osídlovat i okolí měst a to
snad teprve dojde na selský rozum a ne na toto
mudrlantství.Opět tak budou následovat kdysi propagované kormorány,volavky,místy už i vydry, bobry a jiné predátory či přemnožené druhy.
Tak si ještě kopněte a hlavně to běžte vysvětlit
těm chovatelům.Říci jim to po roztrhání ovcí,tak
se asi mnozí neudrží.I já snesu hloupé kecy
pouze zde,ale v reálu bych se asi těžko ovládl,
kdyby o mě někdo říkal,že jsem extrém.Jinak
doporučuji i k těmto tématům referendum,neboť
pochybuji o svém extrémismu a s vámi souhlasící
většinové společnosti o těchto nesmyslech.
Já si ale počkám na direktivu z EÚ,která už
brzo přehodnotí některé z těchto nesmyslů.
Pomalu dochází na diskusi o omezení počtu vlků
i tam,odkud tento nápad o jejich přínosu přišel.
Tak se ještě pokochejte dosavadním stavem,než
zase přijde ke slovu rozum a realita.
david matoušek
26.7.2020 19:10 Reaguje naJan Šimůnek
25.7.2020 11:24Slovan
25.7.2020 13:49Vždy ale mě fascinuje, jak to dělají třeba v takové Indii s tygry, levharty, hyenami nebo v části se lvy a jinými predátory. Vyspělá společnost si dokáže chránit své přírodní dědictví, protože její obyvatelé si uvědomují cenu, kterou příroda má. A příroda není jen les a louka, příroda je i vlk a další predátoři. Vlk není problém, problém je neochota farmářů se naučit s vlkem žít a stáda si dostatečně chránit. No jen si představme ten humbuk a řev některých pokud by se vrátil takový zubr nebo divoký kůň... o medvědovi snad ani nemluvě (to je přeci nebezpečný všežravec, který v našem prostředí drtivě preferuje bobule apod.)
Jan Olejníček
25.7.2020 14:09 Reaguje na SlovanSlovan
25.7.2020 15:17 Reaguje na Jan Olejníčekdavid matoušek
25.7.2020 14:51 Reaguje na SlovanSlovan
25.7.2020 15:10 Reaguje na david matoušekdavid matoušek
25.7.2020 16:04 Reaguje na SlovanSlovan
26.7.2020 00:52 Reaguje na david matoušekRichard Toman
26.7.2020 04:25 Reaguje na SlovanRichard Toman
26.7.2020 04:25 Reaguje na SlovanRichard Toman
26.7.2020 05:51 Reaguje na Slovandavid matoušek
26.7.2020 12:40 Reaguje na SlovanSlovan
26.7.2020 16:32 Reaguje na david matoušekJan Šimůnek
26.7.2020 16:50 Reaguje na Slovan2. Etiopie je řídce osídlená a jsou zde obrovské rozlohy, kde vlci nejsou v interakci s lidmi.
3. Vlci jako druh ohroženi nijak nejsou, vyskytují se cirkumpolárně v řadě zemí mírného a subpolárního pásu. Navíc středoevropští "vlci" jsou ve skutečnosti míšenci psa a vlka a potenciálně invazí svých genů mohou ohrozit populace autentických vlků. Takže pro vlky jako živočišný druh bude lépe tyto míšence vyhubit.
Slovan
26.7.2020 21:03 Reaguje na Jan Šimůnek2) Není pravda. Etiopie má hustotu zalidnění 92ob./100km2. Tedy takové Španělsko v Evropě. Čímž nepopírám, že Etiopie má více divočiny a přírodních oblastí než ČR.
3) Bavím se o ČR, ne o druhu jako takovém v jiných zemích. Že se u nás jedná o "míšence psa a vlka" je naprostá blbost. Takový případ byl zaznamenán u nás jen jednou a 2/3 štěnat už jistě nežije. Ve vlčí smečce se rozmnožuje jen "alfa pár". Pokud je fungující smečka, nedovolí aby se pes pářil s členem smečky. Jiné je to se samotnými vlky - ale znovu opakuji, že byl zaznamenám zatím jen jeden případ.
Jan Šimůnek
27.7.2020 08:43 Reaguje na Slovan2. Obrovské části Etiopie jsou pusté nebo jen velmi řídce obydlené.
3. Vyhubení vlka v Česku neznamená nic z hlediska ohrožení vlka jako živočišného druhu.
Pokud se týká těch míšenců - exaktní rozbory DNA ukázaly (a psalo se o tom i tu na Ekolistu), že čistokrevní vlci to nejsou. Demonstrují to i problémy německých chovatelů získat odškodné po útocích vlků (prokazatelně fungujících jako vlčí smečka) na základě DNA (kdy převažuje pes).
Vlk a pes se stoprocentně kříží. Vlk je geneticky v podstatě jen jedno z mnoha psích plemen. Případy psů nebo kříženců vlka a psa, běhajících s vlčí smečkou, jsou dostatečně zdokumentovány v odborné literatuře.
Smečka zdivočelých psů se chová zcela odlišně než smečka vlků a lze ji proto velice snadno odlišit. Mimo jiné i způsob útoku, zacházení s kořistí atd. vypadají naprosto odlišně. Proto víme, že uvedené útoky jsou dílem vlků (nebo vlkopsích kříženců jako vlci se chovajících) a ne psů.
Slovan
27.7.2020 21:59 Reaguje na Jan Šimůnek2) "Obrovské" je co? Kolik km2?
3) Kecy, kecy, nic jiného. Nikde jsem nenapsal ,že se pes a vlk nekříží. Ta situace nastat může, ale je spíše vyjímečná. Že se jedná o možný problém do budoucna také nepopírám. Odborníci o něm ale moc dobře vědí. Vy jste prostě jen ukázkový náckovsko-komunistický extrémista. Všechno vyhubit... něco bych napsal, ale raději ne :)
Jan Šimůnek
28.7.2020 06:46 Reaguje na Slovan2. Stačí pohled na mapu. Populace je tam soustředěna do několika oblastí, zbytek je pustina s nepatrnou koncentrací lidí a jejich sídel.
3. O tom křížení se psalo tu na Ekolistu opakovaně.
Richard Toman
28.7.2020 08:20 Reaguje na Jan ŠimůnekSlovan
28.7.2020 15:27 Reaguje na Richard Tomandavid matoušek
29.7.2020 07:22 Reaguje na SlovanSlovan
28.7.2020 15:24 Reaguje na Jan Šimůnek2) Nestačí. Kolik ob./km2 je pro vás nepatrná koncentrace lidí a pustina? Znovu opakuji - Etiopie je mnohem méně kulturní krajinou zasažená země než ČR - to nepopírám. Ale není to ani málo zalidněná země!
4) Znovu si přečtěte to co sem napsal... nepopírám to.
david matoušek
26.7.2020 18:59 Reaguje na SlovanSlovan
26.7.2020 20:37 Reaguje na david matoušekMimo "zelenající" se EU mě z hlavy napadla právě Indie a Etiopie. O nějaké vyspělosti nebyla řeč. Takže byste si měl pro příště asi pamatovat na co jste se vlastně vůbec ptal. Nebo se podívat, pokud to napíšete...
david matoušek
26.7.2020 21:24 Reaguje na SlovanSlovan
27.7.2020 22:16 Reaguje na david matoušekdavid matoušek
28.7.2020 04:14 Reaguje na Slovandavid matoušek
28.7.2020 08:10 Reaguje na SlovanJan Šimůnek
27.7.2020 08:44 Reaguje na david matoušekdavid matoušek
26.7.2020 21:34 Reaguje na SlovanJan Šimůnek
25.7.2020 20:40 Reaguje na SlovanRespektive jistě by se dala vybudovat kolem každé pastviny zeď na způsob hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy, ale kdo by to zaplatil? Milovníci vlků? Tihle lidé neprodukují žádné hodnoty. Z toho, co vyprodukují by se nedala zaplatit ani pravidelná kontrola takových zdí.