https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-broumovsku-skoncila-vsechna-hnizdeni-sokolu-stehovavych-i-omezeni-pro-turisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Broumovsku skončila všechna hnízdění sokolů stěhovavých i omezení pro turisty

24.6.2023 01:09 (ČTK)
V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko na Náchodsku pominuly důvody pro uzavření některých lokalit kvůli hnízdění ohrožených sokolů stěhovavých. Ke zdárnému konci hnízdění se dopracovala tři hnízda, ze kterých vylétlo celkem osm mladých sokolů, informovali na webu ochranáři. Loni se na Broumovsku podařilo vyvést mláďata čtyřem sokolím párům, což bylo nejvíce za posledních 70 let.
 

"V posledních dnech skončila všechna hnízdění sokolů stěhovavých v CHKO. Pominuly tak důvody uzavření mimo jiné i Frýdlantské vyhlídky na Ostaši. Děkujeme všem, kteří omezení respektovali," uvedli ochranáři.

Hnízdění sokolů v CHKO Broumovsko se letos neobešlo bez problémů. V Teplických skalách v polovině května uhynuli dva sokoli, kteří tam hnízdili, uhynula i jejich tři mláďata. Pitva Státního veterinárního ústavu (SVÚ) prokázala nákazu ptačí chřipkou. Úhynem sokolího páru v Teplických stěnách tak dříve než obvykle pominul důvod pro uzavření tamního okruhu pro turisty. Ochranáři uvedli, že uhynutí volně žijících ptáků kvůli ptačí chřipce nejsou výjimečná.

Ochranáři na Broumovsku na jaře kvůli zahnízdění chráněných sokolů stěhovavých pravidelně omezují přístup do některých míst ve skalních městech. V Teplických skalách jde zpravidla o úsek prohlídkového okruhu v blízkosti Chrámových stěn včetně modré turistické značky. Druhou oblastí, která se na dobu hnízdění sokolů v CHKO Broumovsko zpravidla na jaře uzavírá, je Frýdlantská vyhlídka na hoře Ostaš. Toto opatření ochranáři vydávají v Teplických skalách každoročně, v ostatních oblastech Broumovska podle situace.

Populace sokolů stěhovavých se v posledních letech v Česku mírně rozrůstá, část hnízdění je však stále neúspěšná. Platí to i pro Broumovsko, kde v posledních letech ve skalních oblastech hnízdí ročně okolo osmi párů. Většina hnízd je v Adršpašsko-teplických skalách. Na Broumovsku se sokoli začali znovu objevovat v 90. letech minulého století, první pár zahnízdil okolo roku 2000.

Teplické skály jsou jedním z nejatraktivnějších pískovcových skalních měst v zemi. Prohlídkový udržovaný okruh, který vede Teplickými skalami, měří asi šest kilometrů. Skály spolu s turisty přitahují také horolezce. Teplické a adršpašské skalní město jsou svojí rozlohou 1803 hektarů největší národní přírodní rezervací v České republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

24.6.2023 07:00
"...Populace sokolů stěhovavých se v posledních letech v Česku mírně rozrůstá, část hnízdění je však stále neúspěšná...". Žádný strom neroste do nebe, takže je třeba počítat s tím, že přijdou horší roky, mláďat bude méně, stejně tak i vyvedených hnízd. Kuna, výr a jestřáb také chtějí žít, neb potravní zdroje jsou omezené. Během necelého desetiletí by se měl ustálit rovnovážný stav, kolem kterého budou počty v jednotlivých letech oscilovat.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

25.6.2023 20:50 Reaguje na Karel Zvářal
No, zrovna na Broumovsku se ekotlupa snaží zvednout stavy výra velkého. Populace poroste jako krmení pro výry
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.6.2023 21:31 Reaguje na Petr Pekařík
Řekl bych, že evidentně usilují o zvednutí stavů sokola, kde s postupem času předpokládají bezeztrátová hnízdění (vyplývá z komentáře). Výra je řádově víc, tam není potřeba žádné snahy, on si své místo (skalní či stromové hnízdiště) najde sám. Je to superpredátor, v potravě má mj. spoustu krkavcovitých, dravců, sov, č. čápů, ježků apod. Ztělesněná rovnováha.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

24.6.2023 07:39
No pokud vím, Moravský kras 3 páry, úspěch 0. Asi predace. Ono ty komíny elektráren mají ostrahu 7/24.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist