Na Chebsku zkoumají vědci výskyt vzácného hmyzožravce bělozubky tmavé
Vědci k odchytům používají pasti se sardinkami coby návnadou. Pasti jsou bezpečné jak pro odchycená zvířata, tak pro domácí mazlíčky. Nejčastěji jsou umístěny u stěn domů, u kamenných zídek a na březích potoků, kde se rejskovití vyskytují nejvíce.
Vědci vybídli už loni na podzim zájemce, aby se do výzkumu zapojili, jelikož některé druhy rejskovitých se stahují do lidských obydlí k přečkání zimy. Badatelům se ozvaly stovky lidí se svými nálezy. Bělozubka tmavá se nejvíce vyskytovala na Chebsku a Ašsku. Zapojení veřejnosti se zoologům dlouhodobě vyplácí.
"U zajímavých nálezů nebo pokud si nejsme jistí určením druhu na základě fotografie, žádáme veřejnost i o zaslání vzorku tkání. Nálezci pošleme předplacenou obálku se zkumavkami s lihem, do kterých pak stačí odstřihnout kousek ocásku z uhynulého zvířete. Hodně nás překvapuje ochota lidí ve výzkumu pomoci,“ uvedl zoolog Jan Matějů z Muzea Karlovy Vary.
Přečtěte si také |
V Česku je nový druh savce, bělozubka tmavá sem doputovala z AfrikyDo výzkumu se může veřejnost zapojit i nadále. Pokud lidé najdou malé zvíře podobné myši se špičatým čumákem, může to být právě bělozubka nebo rejsek. Fotografii svrchu i zespodu vedle jednokorunové mince, která slouží jako měřítko, mohou zaslat na e-mail: fornuskova@ivb.cz, včetně údajů o lokalitě a datu odchytu. Více informací o monitoringu a možnostech se zapojit je k dispozici na webových stránkách.
Bělozubky jsou druhem hmyzožravce z čeledi rejskovitých. Rozšířeny jsou v severní Africe a jižní a západní Evropě. V roce 2022 bělozubka tmavá popsána vědci jako nový druh savce i pro Českou republiku. Nejčastějším druhem dosud byla bělozubka šedá, která se vyskytuje téměř po celé republice.
Přečtěte si také |
Nový savčí druh v Česku, bělozubku tmavou, objevili vědci na dalším místěSledování výskytu bělozubek letos na podzim je součástí tříletého projektu, který financuje Akademie věd ČR jako součást programu regionální spolupráce. Ve spolupráci s Muzeem Karlovy Vary se vědci v Chebské pánvi zaměřují na mapování rozšíření, preferencí, nároků a dalších aspektů života, bělozubek tmavých. Cílem zoologů je také popsat to, jak na příchod nového druhu reagují rezidentní druhy rejsků a bělozubek v dané lokalitě.
reklama