https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-floride-ulovili-obri-5-5-metru-dlouhou-invazni-krajtu-tmavou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Floridě ulovili obří, 5,5 metru dlouhou invazní krajtu tmavou

13.11.2023 10:28 (ČTK)
Krajty tmavé svou žravostí ohrožují nejen svou kořist, ale také původní druhy predátorů v této oblasti, které připravují o potravu.
Krajty tmavé svou žravostí ohrožují nejen svou kořist, ale také původní druhy predátorů v této oblasti, které připravují o potravu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obří krajtu tmavou ulovila na Floridě skupina mužů, kteří se vydali chytat tento invazní druh hada do Národní rezervace Big Cypress. Samice krajty, která se jim připlazila do cesty, měřila 550 centimetrů a její váha dosahovala téměř 90 kilogramů. Tím se zapíše mezi rekordní úlovky; dosud nejdelší krajta tmavá, která byla ulovena v Everglades v loňském roce, měřila 580 centimetrů, ale vážila "jen" 57 kilogramů, napsal zpravodajský server Fox News.
 

Muži předali svůj úlovek Úřadu pro ochranu přírody jihozápadní Floridy, který krajtu oficiálně změřil a zvážil, než jim předá trofeje - jeden z lovců plánuje pověsit si doma vypreparovanou lebku a další dva chtějí vystavit vyčiněnou kůži v obchodě se sportovním vybavením a rybářskými návnadami, kde oba pracují.

"Máme tahle zvířata rádi - jsou to fantastičtí hadi. Když se s nimi v zajetí správně zachází, můžou z nich být super poslušná zvířata," řekl Fox News jeden z pětice lovců. "Ale do volné přírody Everglades nepatří. Žerou obrovskou spoustu původních druhů zvířat," dodal.

Krajty tmavé svou žravostí ohrožují nejen svou kořist, ale také původní druhy predátorů v této oblasti, které připravují o potravu. Někteří z těchto predátorů už jsou na seznamu ohrožených nebo zranitelných druhů. Jde především o kultovní pumy floridské, kterých podle oficiálních údajů ve volné přírodě zbývá méně než 250 jedinců.

Krajty tmavé pocházejí z jihovýchodní Asie, včetně částí Indie, Nepálu, Bhútánu, Bangladéše, Barmy, Thajska, Laosu, Kambodže, Vietnamu, Malajsie a jižní Číny. Tito hadi jsou považováni za polovodní a často se vyskytují v blízkosti vody nebo bažinatých oblastí, ačkoli mohou také lézt po stromech.

V 70. a 80. letech 20. století byly krajty tmavé zavlečeny na Floridu poté, co byly do Spojených států dovezeny tisíce těchto hadů na prodej jako exotičtí domácí mazlíčci. Někteří z nich byli omylem nebo záměrně vypuštěni a nakonec se začali rozmnožovat a vytvořili populaci v jižní oblasti státu, především v ekosystému Everglades.

Právě proto, jakou hrozbu představují pro původní živočišné druhy, je floridské zákony umožňují humánně zabíjet po celý rok bez povolenky nebo loveckého lístku. Představují takový problém, že je Florida zakázala chovat jako domácí mazlíčky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Josef Mozek

13.11.2023 11:14
V původní domovině krajty ubývají a na Floridě se hubí. To vytváří skvělou obživu hned pro dvě skupiny vědců. Jedni zkoumají, jak je zachránit v Asii, druzí zkoumají, jak je vyhubit v Americe. ....Jo jo, "vědců" nebude nikdy dost.....
Odpovědět
ss

smějící se bestie

13.11.2023 14:41 Reaguje na Josef Mozek
1*
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.11.2023 19:47 Reaguje na Josef Mozek
To by neměl být problém, asiati je zřejmě zkonzumovali, protože u nich má být hadí maso vyhledávaná lahůdka. Takže na Floridu předat recepty a asijské zkušenosti z lovu a zpátky do Asie hady, co se nezkonzumují, importovat.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

17.11.2023 11:43 Reaguje na Radim Polášek
Takže vám je osud krajt jako živočišných druhů srdečně ukradený.
Odpovědět
kk

karel krasensky

19.11.2023 18:20
Tak tuhle bych ,asi lopatou neutloukl jako zmiji
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist