https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-indoneskem-ostrove-borneo-maji-orangutani-svou-skolu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na indonéském ostrově Borneo mají orangutani svou školu

20.9.2016 10:36 | KETAPANG (ČTK)
Světový svaz ochrany přírody (UICN) v červenci označil orangutany za kriticky ohrožené, což je poslední předstupeň před vyhubením druhu ve volné přírodě. Podle UICN jich dnes na Borneu žije něco přes 100 000, zatímco v roce 1970 jich tu bylo téměř 300 000
Světový svaz ochrany přírody (UICN) v červenci označil orangutany za kriticky ohrožené, což je poslední předstupeň před vyhubením druhu ve volné přírodě. Podle UICN jich dnes na Borneu žije něco přes 100 000, zatímco v roce 1970 jich tu bylo téměř 300 000
Maličký orangutan si nevšímá svých hlučných kolegů ve škole v džungli na Borneu a balancuje na jedné ruce s nohama ve vzduchu. V tomto útulku pro zvířata se opice, které se již ocitly na pokraji smrti, znovu učí žít ve svém přirozeném prostředí. Píše o tom agentura AFP.
 

Tříletý orangutan Otan se učí, jak se postarat sám o sebe. Našli ho bloudícího mezi olejnými palmami ve velmi špatném stavu. Nadýchal se hustého dýmu pocházejícího z obrovských požárů, které loni zdevastovaly velké části tropického lesa v indonéské provincii Kalimantan na Borneu.

V mezinárodním útulku pro zvířata, který je umístěn v hloubi lesa a je obklopen mohutným plotem, se Otan a další orangutani učí, jak si postavit přístřešek, jak si opatřit potravu a jak se vyhnout predátorům. Musejí prokázat, že jsou schopni vrátit se do džungle, kde tyto velké asijské opice nebyly nikdy dříve tak ohroženy.

Světový svaz ochrany přírody (UICN) v červenci označil orangutany za kriticky ohrožené, což je poslední předstupeň před vyhubením druhu ve volné přírodě. Podle UICN jich dnes na Borneu žije něco přes 100 000, zatímco v roce 1970 jich tu bylo téměř 300 000.

Experti varují, že by tyto opice s dlouhou rezavou srstí mohly v příštích 50 letech na Borneu zcela vymizet v důsledku odlesňování a požárů, které ničí tropický les.

"Bolí z toho srdce. Když je vidíte, je to skutečně smutné. Měli by žít v přírodě s matkou a být šťastní, ale jsou tady," říká doktor Ayu Budi z veterinární kliniky tohoto útulku.

Budi pečuje o 101 orangutanů, mezi nimiž je 16 zcela maličkých. Pocházejí z daleka. Sotva unikli smrti a museli být krmeni z kojenecké lahve v chráněné části útulku ležícího nedaleko města Ketapang.

Budi a jeho kolegové je učí hledat si potravu tak, že v plastových koulích zavěšených na stromech ukrývají buráky a med.

Tisíce orangutanů byly v posledních 40 letech na Borneu zastřeleny lovci, upáleny při lesních požárech nebo uhynuly hlady, protože jejich přirozené prostředí bylo výrazně zredukováno.

"Lidé, kteří tu pracují, už dlouho vědí, že situace orangutanů je zoufalá," uvádí poradce útulku Chris Wiggs. Počet opic v útulku se od roku 2009 téměř zdesateronásobil, neboť celé úseky lesa ustoupily olejným palmám. Lesní požáry, které každoročně ničí indonéskou část Bornea, o něž se dělí Indonésie, Malajsie a Brunej, se staly velkou hrozbou pro budoucnost živočišných druhů.

Indonéská vláda každoročně slibuje opatření k boji proti vypalování lesů, ale výsledky se zatím nedostavily

"Musíme napravit chyby z minulosti," vysvětluje ředitelka státní agentury na ochranu zvířat Sustyo Irionová. Zdůrazňuje, že bude třeba obnovit četná rašeliniště, která brání šíření požárů.

Doufá, že mladí orangutani budou moci jednou v džungli na Borneu žít zcela nezávisle. "Věřím, že ještě mají šanci, i když les mizí a bude to obtížné," připouští.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist