Na pastviny u Milovic se vrátil ohrožený motýl modrásek
"Šlo o několik exemplářů, jak samečků, tak samiček. Z toho je zřejmé, že nešlo o ojedinělý výskyt migrujícího jedince," řekl entomolog David Ričl, který od roku 2016 v bývalém vojenském prostoru provádí sledování denních motýlů.
Modrásek jetelový vyhledává typ krajiny, který u Milovic obnovuje pastva divokých koní a dalších velkých kopytníků. Jsou to suché a velmi květnaté krátkostébelné stepi až lesostepi s nízkou a řídkou vegetací. "Zároveň jde o druh motýla, který na rozdíl od mnoha jiných zvládá přelety na větší vzdálenosti. To mu umožňuje osídlit místa, kde pro jeho výskyt vzniknou vhodné podmínky," řekl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.
Modrásek jetelový v minulosti patřil podle České krajiny po celém území státu v nížinách a pahorkatinách k nejhojnějším druhům modrásků. Z mnoha oblastí původního výskytu však vymizel. V Čechách byl donedávna na hranici vymření a v posledních 20 letech byl hlášen jen velmi vzácně. Naopak na jižní a střední Moravě je dosud rozšířenější, a dokonce se v posledních letech v některých regionech šíří a znovu je osidluje. Také v Čechách se nyní objevuje na místech, kde dlouho nežil.
Právě záchrana mizejících motýlů byla jedním z hlavních důvodů vzniku rezervace velkých kopytníků u Milovic. "Pastva velkých kopytníků samozřejmě pomáhá i dalším druhům živočichů a rostlin. O motýly nám ale šlo při zakládání rezervace především. Proto jsme rádi, že se daří zvyšovat jak početní stavy u vzácných druhů, které v rezervaci přežily, tak pomáhat v návratu těch, které v těchto místech před lety vyhynuly," uvedl ředitel České krajiny Dalibor Dostál.
Podle dřívějších informací České krajiny je v České republice za původní považováno 161 druhů denních motýlů, bez vřetenušek. Z toho 19 druhů, tedy 12 procent, vyhynulo v uplynulých necelých 100 letech. V Česku tak nyní přežívá 142 druhů denních motýlů, z nichž více než polovina je ohrožených a některé nadále vymírají. V milovické rezervaci žije zhruba polovina druhů motýlů.
Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vznikla v roce 2015 na dvou pastvinách u Milovic a Benátek nad Jizerou. Se dvěma stády divokých koní ji obývají zubři a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je podle ochranářů prvním místem na světě, kde spolu žijí všechny tři druhy původních velkých evropských kopytníků.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Petr Vach
31.8.2019 11:10Bude to těm motýlkům chutnat??
U nás budou "OÁZY" okolo vytěžených povrchových dolů.jinde bude Česká sahara,