https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-plazi-na-rhodosu-nasli-mrtveho-kytovce-uhynul-kvuli-15-kg-plastu-v-zaludku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na pláži na Rhodosu našli mrtvého kytovce, uhynul kvůli 15 kg plastů v žaludku

5.5.2022 14:07 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Na břeh řeckého ostrova Rhodos vyplavilo moře v pondělí mrtvého vorvaňovce. Pětimetrový kytovec uhynul kvůli tomu, že měl v útrobách velké množství plastů. Informovala o tom místní média s odvoláním na ministerstvo životního prostředí.
 

Ministerstvo ve středu uvedlo, že experti provedli pitvu vorvaňovce zobatého nalezeného na pláži u obce na severu Rhodosu. V jeho útrobách nalezli 15 kilogramů plastů.

"Není neobvyklé, že vorvaňovci a další velryby zemřou po požití plastů, nebo že kvůli odpadům z umělé hmoty trpí chronickými problémy," řekla profesorka Anastasia Komninosová z univerzity v Soluni. "V tomto případě velké množství plastů v žaludku velrybě bránilo ve správném trávení a způsobilo kachexii (podvýživu a fyzickou slabost) a následně smrt," dodala.

Ministr životního prostředí Jorgos Amyras uvedl, že Středozemní moře patří k mořím nejvíce zamořeným plasty.

Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) skončí každý rok v oceánech nejméně 14 milionů tun plastů, ve Středozemním moři to bylo v roce 2020 asi 230 000 tun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

5.5.2022 18:08
Obětí plastového odpadu je exponenciálně více, pouze to není téma přitahující pozornost politiků nebo médií , přestože je doslova velkým ekologickým průšvihem. Ale jak se říká mezi lidmi - "cizí bolest nebolí" a nebozí kytovci se demokratických voleb účastnit nemohou.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.5.2022 08:18 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dokud nebudou umírat lidé se střevy vystlanými plastem, bude se dané téma bagatelizovat.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 10:56 Reaguje na Miroslav Vinkler
ono je to zvláštní, i když je v oceánech plastu co se vejde na kontinent, tak i tam bují život příbřežní.
Odpovědět
va

vaber

6.5.2022 09:11
oceány jsou celoplanetární skládka ,
tak se uklízí ,
ulizeno je ,když bordel není na očích
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 11:01 Reaguje na vaber
nedělejme si iluze, zvavovat se odpadu, tak že se vysypal do řeky bylo předminulém století běžná praxe...jak chcete přesvědčit aby to nedělali, když nemají jak ten odpad zpracovávat jako to je tady v Evropě? když neumí recyklovat a nemají kapacity, tak by neměli jíst nic jiného než Banány a Kokosy. Za tohle jsou zodpovědni výrobci ale i v Evropě nás politici přesvědčují, že za odpady vlastně může spotřebitel ne výrobce a tak se recykluje a vyrábí další plastový odpad...VINI JSOU SPOTŘEBITELÉ ALE CO FIRMY, KTERÝ TEN PLAST POUŽÍVAJÍ? proto se zvyšují pořád poplatky za odpad ale ve skutečnosti se nic nemění
Odpovědět
LB

Lukas B.

6.5.2022 12:52
uznávám, že je o oftopik, ale Rhodos se česky skloňuje jinak, než je použito v článku (kde je použit aparátčický slovakismus). tedy: Rhodos, bez Rhodu, dám Rhodu, vidím Rhodos, volám Rhode!, o Rhodu, s Rhodem.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist