Na programu prvního dne COP28 je zahajovací ceremoniál či zpráva o stavu klimatu Aktualizováno
SAE se oficiálně ujaly předsednictví letošní klimatické konferencena na zahajovacím ceremoniálu v 13:00 místního času (10:00 SEČ). Na programu prvního dne je kromě přijetí programu konference diskuse pozvaných starostů o městských klimatických plánech nebo představení nové zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) o stavu klimatu.
"Není času nazbyt," prohlásil Džábir a na účastníky v zaplněném sále apeloval, že ačkoliv pocházejí z různých zemí, prostředí i generací, pojí je rozhodnutí nést část odpovědnosti za budoucnost. Svět je na křižovatce a cesta, po které jsme dosud šli, nás nedovede k cíli včas, řekl Džábir s odkazem na globální záměr zabránit růstu teploty.
Džábir pozici převzal od egyptského předsedy COP27 Samího Šukrího, který na úvod summitu v Dubaji vyzval k minutě ticha za "všechny civilisty, kteří zemřeli během probíhajícího konfliktu v Gaze", uvedla agentura AFP.
Svět aktuálně zažívá nejteplejší rok od počátku měření poté, co oteplování klimatu ve srovnání s lety 1850 až 1900 dosáhlo v uplynulých letech úrovně 1,2 stupně Celsia. Před osmi lety si světoví lídři na konferenci v Paříži stanovili cíl udržet oteplování "výrazně pod dvěma stupni" oproti předindustriální éře, lidstvo ale zatím podle expertů nepřijalo opatření dostatečná na to, aby tuto ambici naplnilo. K tomu je zapotřebí razantní omezení emisí skleníkových plynů, které vytváří především spalování uhlí, ropy a plynu.
Jednou z hlavních otázek před COP28 bylo to, zda se země poprvé zavážou k postupnému ukončení využívání fosilních paliv, což prosazuje například Evropská unie. Konference by také mohla posunout přípravy fondu pro kompenzaci klimatických "ztrát a škod" v chudších zemích, na jehož vytvoření se státy v principu shodly před rokem.
Jednání potrvají nejméně do 12. prosince. Očekává se účast až 70 000 vyjednavačů a státních představitelů, zástupců nevládních organizací, ekologů a novinářů. Za Českou republiku se jednání zúčastní premiér Petr Fiala a ministr životního prostředí Petr Hladík. V pátek a v sobotu v Dubaji vystoupí desítky politických lídrů včetně premiéra Fialy. Nepočítá se naopak s osobní účastí vrcholných představitelů dvou největších znečišťovatelů ovzduší, tedy amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Miroslav Vinkler
30.11.2023 12:56To je člověk, který před dvěma týdny , po zveřejnění návrhu ERÚ , s vážnou tváří spoluobčanům tvrdil, že cena elektrické energie se navýší max. o jednotky procent.
Dnes vyšlo Rozhodnutí ERÚ a z něho plyne navýšení 1300 Kč na každou MWh.
Pro Hanzla a jemu podobné , každá domácnost vyplázne s každou MWh spotřeby cca 600 Kč na solární tunel a cca 700 Kč na úpravu přenosové sítě pro OZE podporované ekomagory.
Hlavně, že na Baltu bude "fučet" a ve Španělsku " zoncna rumplovat".
Sláva úžasně levné a kdykoli dostupné zelené energii !!!
Zbyněk Šeděnka
30.11.2023 14:11Miroslav Vinkler
30.11.2023 16:27Neexistuje žádný náznak , že by se trend změnil. Čína, Indie, Rusko, Saúdská Arábie, Írán, Irák a další považují produkci fosilních paliv za klíč k hospodářskému rozvoji a energetické bezpečnosti jejich zemí.
Pokud by měly změnit svůj přístup , žádají po bohatém Západu, aby jim každý rok přispěl 1 bilión $ na vlastní opatření na ochranu klimatu.
Což se zcela jistě nestane.
Slavomil Vinkler
30.11.2023 17:16 Reaguje na Miroslav Vinklervaber
1.12.2023 10:34 Reaguje na Slavomil Vinklertedy na jednotku hmoty,
já to nepočítal ,ale jsou to kupecké počty
vaber
1.12.2023 10:40kde jsou největší emise na hlavu?