Na vinici Grébovka se bude testovat chytrý zavlažovací systém
"Byli bychom rádi, kdyby hospodaření s vodou dostalo vědecký náboj," řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Česká zemědělská univerzita se snaží najít řešení jak města připravit na klimatické podmínky, které nastanou v roce 2030 a později. "Jde nám zejména o to, zachytit vodu co nejblíže místu, kam dopadne. Krajina musí být schopná vláhu nejen zadržet, ale i akumulovat," uvedl rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička.
Moderní technologie zajistí zachycení dešťové vody a její využití v závlahovém systému. Voda bude k rostlinám distribuována jen tehdy, když to budou opravdu potřebovat. Systém bude zároveň pracovat s meteorologickými údaji a závlahu přizpůsobí předpovědi počasí. Pracovníci, kteří se o park starají, budou moct navíc vzdáleně sledovat aktuální stav mikroklimatu v daném místě.
Podle prvotních odhadů vybudování závlah, čidel a retenčních nádrží ve vinici Grébovka bude stát zhruba šest milionů korun, uvedl zastupitel Prahy 2 Jan Recman. Počítá se s tím, že náklady by se rozdělily mezi městskou část, magistrát a část by pokryla dotace, doplnil. Vstupní analýza pro zahájení projektu by mohla být podle Recmana hotová do konce roku.
Letošní léto bylo v Česku s průměrnou teplotou 19,5 stupně Celsia nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961. Oproti normálu bylo letos podle Českého hydrometeorologického ústavu v období od června do srpna tepleji o 2,5 stupně. Z hlediska srážek bylo letošní léto podprůměrné. Od začátku června do konce září spadlo v Česku 188 milimetrů deště. To představuje přibližně tři čtvrtiny dlouhodobého průměru.
reklama