https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-vinici-grebovka-se-bude-testovat-chytry-zavlazovaci-system
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na vinici Grébovka se bude testovat chytrý zavlažovací systém

18.9.2019 00:22 | PRAHA (ČTK)
Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech se stane testovací lokalitou pro systém chytrých opatření, která zajistí pro městskou zeleň dostatečnou vláhu i při vysokých teplotách a minimu srážek. / Ilustrační foto
Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech se stane testovací lokalitou pro systém chytrých opatření, která zajistí pro městskou zeleň dostatečnou vláhu i při vysokých teplotách a minimu srážek. / Ilustrační foto
Vinice Grébovka v Havlíčkových sadech na pražských Vinohradech se stane testovací lokalitou pro systém chytrých opatření, která zajistí pro městskou zeleň dostatečnou vláhu i při vysokých teplotách a minimu srážek. Zástupci druhé městské části a České zemědělské univerzity včera podepsali dohodu o spolupráci na projektech vedoucích k přizpůsobení městského prostředí na budoucí klimatické změny.
 

"Byli bychom rádi, kdyby hospodaření s vodou dostalo vědecký náboj," řekl místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Česká zemědělská univerzita se snaží najít řešení jak města připravit na klimatické podmínky, které nastanou v roce 2030 a později. "Jde nám zejména o to, zachytit vodu co nejblíže místu, kam dopadne. Krajina musí být schopná vláhu nejen zadržet, ale i akumulovat," uvedl rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička.

Moderní technologie zajistí zachycení dešťové vody a její využití v závlahovém systému. Voda bude k rostlinám distribuována jen tehdy, když to budou opravdu potřebovat. Systém bude zároveň pracovat s meteorologickými údaji a závlahu přizpůsobí předpovědi počasí. Pracovníci, kteří se o park starají, budou moct navíc vzdáleně sledovat aktuální stav mikroklimatu v daném místě.

Podle prvotních odhadů vybudování závlah, čidel a retenčních nádrží ve vinici Grébovka bude stát zhruba šest milionů korun, uvedl zastupitel Prahy 2 Jan Recman. Počítá se s tím, že náklady by se rozdělily mezi městskou část, magistrát a část by pokryla dotace, doplnil. Vstupní analýza pro zahájení projektu by mohla být podle Recmana hotová do konce roku.

Letošní léto bylo v Česku s průměrnou teplotou 19,5 stupně Celsia nejteplejší od začátku sledování měsíčních průměrů v roce 1961. Oproti normálu bylo letos podle Českého hydrometeorologického ústavu v období od června do srpna tepleji o 2,5 stupně. Z hlediska srážek bylo letošní léto podprůměrné. Od začátku června do konce září spadlo v Česku 188 milimetrů deště. To představuje přibližně tři čtvrtiny dlouhodobého průměru.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist