Na východním pobřeží Indie vyplavilo moře už 600 ohrožených mrtvých želv
Letošní úhyn je nejvyšší od roku 2014, kdy se u jižního pobřeží Indie našlo více než 900 uhynulých karet zelenavých. Vysoký počet mrtvých želv v Čennaí na jihu Indie je podle odborníků s největší pravděpodobností důsledkem nadměrného rybolovu těsně u pobřeží.
Rybáři se ale hájí tím, že je k lovu v této části moře nutí náročnější podmínky od teplejších vod po vyšší provozní náklady. Kvůli silnému větru a rozbouřeným vodám je dražší a náročnější plout za rybolovem do vzdálenějších oblastí moře.
"S rostoucími náklady na palivo musíme utratit téměř 500 000 rupií (asi 139 000 korun) pokaždé, když vyšleme lodě s vlečnými sítěmi na lov ryb," řekl M. E. Raghupátí z Čennaí, který se už 25 let živí rybolovem. "Želvy uctíváme a také nás trápí, že jich tolik umírá, ale musíme zajistit i naše rodiny," dodal.
Raghupátí uvedl, že technologie používané na lodích, stejně jako druhy sítí, byly navrženy výzkumnými organizacemi podporovanými vládou. Schválené podoby sítí a další technologie ale nikdo nezmodernizoval od 60. let 20. století, napsala AP.
Další rybář, K. Bharátí, uvedl, že v této oblasti Bengálského zálivu v posledních několika desetiletích rapidně ubylo ryb kvůli oteplování vody v důsledku klimatických změn a nadměrnému rybolovu.
"Ryby, které jsme tu vídali před 25 lety, už tu nejsou, to je hlavní důvod, proč i velké vlečné lodě připlouvají do oblastí, kam by neměly," řekl. "Tomu by mohla zabránit opatření sloužící ke zvýšení zdrojů ryb, jako je zřizování umělých korálových útesů. A to by také mohlo nepřímo pomoci chránit želvy," dodal.
reklama