Na výstavě Živé pasti v Olomouci budou i vzácné masožravé rostliny z venezuelských stolových hor
"Na letošním ročníku Živých pastí bychom chtěli věnovat zvýšenou pozornost masožravým liánám rodu Nepenthes, neboli láčkovkám. Kromě našich sbírkových rostlin a zapůjčených rostlin od olomoucké Univerzity Palackého máme domluvené i zapůjčení dalších botanických druhů těchto masožravek od botanické zahrady v Praze - Troji," uvedla pěstitelka Markéta Aubrechtová, která výstavu organizuje. Na přehlídce Živé pasti budou ve sbírkových sklenících také mnohaleté vzrostlé exempláře špirlic, různé druhy mexických tučnic či rosnatek i masožravé rostliny, které rostou v Česku.
Aubrechtová se před časem vrátila z expedice na Borneu a Filipínách, odkud přivezla fotografie masožravých lián. "Výstavu Živé pasti 2023 tak obohatíme o velkoformátové fotografie těchto vzácných rostlin pořízené při naší expedici. Tyto masožravé liány mohou dorůstat délky mnoha metrů, jejich pasti dokážou pozřít dokonce i obratlovce," podotkla Aubrechtová.
Podrobný popis expedice po Borneu a Filipínách pěstitelka připravuje pro návštěvníky své veřejně přístupné přednášky. Naplánována je na sobotu 20. května a koncipovaná bude jako cestopis. "Připravené je promítání fotografií a videí z cesty i ukázky masožravek rostoucích přímo v přírodě. A to včetně kriticky ohrožených druhů, kterých ve volné přírodě rostou poslední řádově desítky kusů," řekla Aubrechtová.
Mnohé masožravé rostliny rostou běžným přízemním způsobem života, jiné ve vrstvách mechu v korunách stromů. Mnoho druhů vegetuje pod vodou a některé mají své pasti uložené v zemi. Všechny pasti jsou určené k lapání hmyzu, ale mohou v nich skončit i drobní obratlovci. V Česku roste 13 původních druhů masožravých rostlin a dva kříženci, některé dokážou pozřít i drobné mušky.
reklama