Náměstek primátora navrhne vyhlásit v Praze stav klimatické nouze
Jasná definice pojmu ve světě neexistuje, není ani shoda ohledně rychlosti a rozsahu potřebných změn. Praha podle Hlubučka definuje konkrétní opatření v řádu týdnů. Praha by se zavázala k přijetí opatření, která povedou ke snížení emisí oxidu uhličitého vyprodukovaných na území metropole.
"Chceme učinit potřebné kroky, které povedou ke zlepšení stavu životního prostředí a ochraně naší krajiny. V dosavadní politice hrály ekonomické faktory primární roli. Dle mého názoru je dnes, v době ekonomického blahobytu, vhodná chvíle, aby byly zohledňovány ekologické následky politických rozhodnutí," uvedl Hlubuček. Věří zároveň že se Praha stane inspirací pro ostatní města nejen v České republice.
Stav klimatické nouze vyhlásily počátkem května regionální parlamenty ve Skotsku a Walesu, v Británii se připojují jednotlivá města, například Londýn nebo Bristol a další místní zastupitelstva, uvedl Hlubuček v tiskové zprávě. V Česku tento týden vyhlásili stav klimatické nouze radní sedmé pražské části. Radnice Prahy 7 přestane používat jednorázové plasty, úřad změní způsob hospodaření s odpadem, vysadí v ulicích nové stromy nebo nakoupí ekologická auta. Zároveň bude u developerských projektů vyžadovat využití tzv. zelených střech a změní hospodaření s vodou.
Hlubuček se zavázal podat návrh na vyhlášení klimatické nouze na dnešní stávce studentů v boji za ochranu životního prostředí, která se v Praze konala na Malostranském náměstí. Šlo o třetí studentskou stávku za klima v České republice, další je svolána na 7. června. Páteční stávky se v řadě měst Česka účastnily tisíce studentů, protesty se konají v desítkách zemí po světě. Studenti apelují na vlády daných zemí, aby začaly řešit problémy klimatických změn. Studentské stávky loni zahájila patnáctiletá švédská studentka Greta Thunbergová.
reklama