https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/narodni-seznam-umozni-zemim-specificky-pristup-k-invaznim-druhum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Národní seznam umožní zemím specifický přístup k invazním druhům

30.4.2019 00:15 (ČTK)
Experti v minulosti vytvořili seznam dvou stovek invazivních druhů, jen některé by patřily na finální seznam. Patří mezi ně norek, mýval, bolševník, šťovík alpský a další. / Ilustrační foto
Experti v minulosti vytvořili seznam dvou stovek invazivních druhů, jen některé by patřily na finální seznam. Patří mezi ně norek, mýval, bolševník, šťovík alpský a další. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Národní seznam invazních druhů umožní Česku a členským evropským zemím přistupovat individuálně k rostlinným a živočišným škodlivým druhům na českém území. Bez něj bude stát závislý na obecných řešeních přijatých od Evropské unie (EU). Ministerstvu životního prostředí to napsali čeští přírodovědci v otevřeném dopise, který poskytla Akademie věd. Seznam připravovaný od roku 2016 měl být součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny, ale z aktuální verze návrhu byl nakonec vyřazen. O otevřeném dopise minulý týden informovaly Lidové noviny.
 

Nařízení Evropského parlamentu umožňuje sestavit zemím seznamy rostlinných a živočišných druhů, které škodí jejich přírodě. "Jsme si vědomi, že EU seznam nemůže z důvodu politických zájmů jednotlivých zemí a různorodosti prostředí a klimatu obsahovat všechny významné invazní druhy," uvedli vědci v dopise. Národní seznamy podle nich proto umožní zahrnout do legislativy druhy, které jsou původní v určitých částech Evropy, ale v jiných jsou škodlivé. Dále jsou také ekonomicky využívané, jako je například norek, nebo z jiných důvodů na seznam EU nezařazené.

Druhy uvedené na seznamu Evropské unie mají podle autorů dopisu podléhat přísnému omezení pro nakládání, transport, pěstování a chov. Národní seznamy by měly umožnit nastavit jemnější a regionálně specifická omezení.

Uplatnění prostředků obcí pro nakládání s invazními druhy by měl být díky národním seznamu efektivnější. Obce mohou podchytit druhy, které jsou prioritou a zohlednit jejich regionální kontext. "Bez legislativní podpory je specifikace obtížná a stejně tak je komplikovaná veřejná podpora," sdělili signatáři dopisu.

Vědci upřednostňují národní seznamy také z důvodu chráněných území a národních parků v blízkosti hranic se sousedními státy. Ulehčují vyjednávání při koordinaci zásahu proti invazním druhům.

Autorem dopisu je Jan Pergl z Botanického ústavu Akademie věd. Mezi signatáře patří Pavel Pyšek ze stejného ústavu, dále Vladimír Bejček z České zemědělské univerzity a další vědci z Ústavu botaniky a zoologie, z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a z České společnosti pro ekologii a další.

Experti v minulosti vytvořili seznam dvou stovek invazivních druhů, jen některé by patřily na finální seznam. Patří mezi ně norek, mýval, bolševník, šťovík alpský a další.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist