Nástup rašení rostlin a hnízdění ptáků je čím dál časnější. Trend zesiluje, říká vědkyně
Sleduje oblasti v lužních lesích jižní Moravy. Aktuální stav zaznamenávají také kamery, které pořídí v hodinovém odstupu 13 snímků denně a slouží jako podpůrný nástroj. Na všech místech rostou a žijí víceméně stejné druhy, takže lze porovnávat i situaci jednotlivých lokalit. "Ze stromů jsou to habry, javory, duby, jasany a lípy. Z bylin křivatce, plicníky, dymnivky a sasanky. Ale lokality se trochu mění, na některých máme už jen sasanky a medvědí česnek, jinde se naopak vyskytují třeba i sněženky. Z keřů sledujeme hlohy a trnky a z ptačí populace hlavně sýkory koňadry a modřinky, někdy máme štěstí i na brhlíka a lejska," vyjmenovala Dížková.
Jaro strávené v přírodě mimo cesty s sebou přináší i různá úskalí. "Letos jsem na sobě první klíště našla už v lednu a jdou na mě komáři. Jednou mě poštípali tak, že jsem spala v rukavicích, abych se nerozškrábala," vypráví zážitky Dížková. Má za sebou i blízké setkání s divočáky a ve větrném počasí raději do lesa nechodí, protože starší stromy občas padají.
Sledování fenologických fází ji zaujalo do té míry, že i s trochou štěstí se pustila do vědy profesionálně a pokračuje v Bauerově životním díle. Bývalý kolega, který zemřel před devíti lety, od roku 2008 spolupracoval se zaměstnanci Mendelovy univerzity a CzechGlobe a metodiku a výsledky své práce s nimi sdílel. Dížková tak navázala na monitoring, který dnes trvá už 75 let.
Co ji na chování jarní přírody překvapuje, je to, že každý rok lze označit něčím za netypický. Loni to byl extrémně brzký nástup. "Letos se zdálo, že si příroda dá přeci jen načas, ale habry vyrašily jen o dva dny později než loni. A první květy bylin byly vidět hodně brzo. Pak se zas ochladilo, všechno se na několik dnů zpomalilo a tak letos kvete hodně druhů dohromady, přitom většinou to jde postupně. Na Pálavě letos kvetly společně sněženky, dymnivky i sasanky, to jsem nikdy neviděla. Stejně tak křivatce a dymnivky, obvykle je mezi nimi časový odstup," poznamenala Dížková. Důvodem může být mírná zima, velké teplotní rozdíly během dne v únoru a nepromrzlá půda, nicméně odborníci budou letošní rok teprve vyhodnocovat.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)

Karel Zvářal
10.4.2025 12:39pavel peregrin
10.4.2025 13:50 Reaguje na pavelPříspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.
Michal Ukropec
10.4.2025 15:57vaber
11.4.2025 08:19