https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navrat-divokych-koni-do-prirody-dokumentuje-novy-film-lekce-divokosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návrat divokých koní do přírody dokumentuje nový film Lekce divokosti

24.10.2015 01:28 | PRAHA (Ekolist.cz)
Televizní premiéra filmu se uskuteční v neděli 25. října 2015 od 10:55 na ČT2
Televizní premiéra filmu se uskuteční v neděli 25. října 2015 od 10:55 na ČT2
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Kateřina Malá / Česká krajina
Projekt návratu divokých koní do české přírody inspiroval dokumentaristu Jana Svatoše k natočení nového filmu „Lekce divokosti“. Autorský tým se s kamerou vydal i do původní domoviny milovického stáda - exmoorského národního parku.
 

Na příběhu divokých koní z Exmooru, kteří svůj nový domov našli v bývalém vojenském prostoru Milovice, dokumentaristé ukazují nesnadné soužití koní s člověkem a zamýšlí se nad tím, zda je možné do současné české kulturní krajiny vypustit koně, kteří v přírodě přežijí bez péče člověka.

Tvůrci filmu se vydali přímo do Národního parku Exmoor ležících mimo hlavní turistické trasy. Spatřit plaché koně na náhorní planině věčně zahalené do mlhy nebylo snadné. „V parku jsme strávili tři dny. Zpočátku natáčení komplikoval déšť a mlha, už už jsme se smiřovali s tím, že naše výprava skončí bez záběrů divokých jedinců. Poslední den se nám ale naše úsilí vyplatilo a exmoorské koně jsme nejen našli, ale dokonce je i natočili," líčí okolnosti vzniku filmu režisér Jan Svatoš.

Snímek kromě divokých zvířat zachycuje i využití jedinců, kteří se vyřazují z divokých stád po každoroční naháňce, kdy se z volně žijící populace oddělují hříbata tak, aby se na pastvinách udržovala rovnováha mezi úživností pastvin a počtem volně žijících zvířat.

Film, který vznikl v produkci České televize, v rámci cyklu Nedej se!, si festivalovou premiéru odbyl tento týden na mezinárodním festivalu Life Sciences v Praze. Televizní premiéra filmu se uskuteční v neděli 25. října 2015 od 10:55 na ČT2.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist