Návrh předsednictví COP29 zvýšit příspěvek bohatých zemí čelí dle médií kritice
Návrh je "naprosto nepřijatelný", prohlásil podle agentury AFP jménem skupiny afrických zemí keňský vyjednávač Ali Mohamed. Podle něj předložený návrh ani neodpovídá cílům vytyčeným pařížskou klimatickou dohodou.
"Jsem tak naštvaný. Je to směšné, prostě směšné. Vyspělý svět asi chce, aby planeta shořela," řekl podle Reuters zvláštní zmocněnec Panamy Juan Carlos Monterrey Gómez, který také pokládá navrhovanou částku za příliš nízkou.
Naopak nejmenovaný evropský vyjednávač Reuters řekl, že návrh je příliš nákladný a ani nedělá dost pro rozšíření počtu přispěvatelů. "Nikomu to číslo nevyhovuje," řekl.
Věnovat 250 miliard dolarů ročně na podporu klimatu by od vyspělých zemí vyžadovalo "mimořádné úsilí", uvedl podle AFP vysoce postavený americký představitel.
Návrh podle Reuters také stanoví širší cíl v podobě 1,3 bilionu dolarů ročně (asi 31,7 bilionů Kč), přičemž tato částka by zahrnovala financování ze všech veřejných a soukromých zdrojů. To by bylo v souladu s doporučením expertů, aby rozvojové země do konce desetiletí měly přístup k nejméně bilionu dolarů ročně (asi 24 bilionů Kč).
Generální tajemník OSN António Guterres se ve čtvrtek vrátil do Baku ze schůzky skupiny nejvyspělejších ekonomik G20 v Brazílii a vyzval k zásadnímu tlaku na dosažení dohody. "Neúspěch není řešením," varoval.
Ale vyjednávač Fidži Daniel Lund řekl Reuters, že k dohodě ještě vede dlouhá cesta. Předložený návrh podle něj představuje "velmi nízké číslo" vzhledem ke stávajícím potřebám a představám, jak se tyto potřeby budou vyvíjet.
reklama