https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnici-zoo-praha-mohou-videt-dvoutydenni-zirafi-mlade
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvníci Zoo Praha mohou vidět dvoutýdenní žirafí mládě

20.7.2024 00:38 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Martin Smrček / Zoo Praha
Návštěvníci pražské zoologické zahrady už mohou v pavilonu Africký dům vidět mládě žirafy severní núbijské. Samička se narodila v úterý 2. července, dosud však byla kvůli zdravotním komplikacím v zázemí. Problémy s nestabilitou levé přední nohy se již vyřešily bez zásahu veterináře. Matkou mláděte je samice Faraa, otcem samec Johan. Jméno žirafí samičce vyberou chovatelé.
 

"Slavný samec Johan loni v dubnu pářil samici Faru, a tak jsme poté bedlivě sledovali první náznaky možné Fařiny březosti. Po jednom roce, dvou měsících a 29 dnech se narodil poslední, celkem třicátý Johanův potomek," uvedl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Samec Johan loni v červenci zemřel.

Pro žirafí matku Faru je malá samička čtvrtým mládětem. Porod podle chovatelů trval zhruba čtyři hodiny a mládě se poté začalo stavět na nohy. "Brzy však bylo patrné, že levá hrudní končetina je v karpálním kloubu výrazně prohnutá směrem dozadu," uvedl mluvčí zahrady Filip Mašek. "Samička se přesto pohybovala velmi jistě a také pila od matky. Díky důkladnému sání mateřského mléka a kontrolovanému pohybu začala noha k radosti chovatelů postupně posilovat a postoj se tím zkorigoval samovolně," dodal.

Mládě se nejprve seznámí s vnitřní expozicí. Do přilehlého výběhu sdíleného se zebrami, pštrosy a několika druhy antilop se mládě podívá až poté, co si na vnitřní výběh zvykne. Jméno jí tradičně vyberou chovatelé, a to z kalendáře v období kolem jejího narození, uvedl Bobek na síti Facebook.

Žirafy severní núbijské, dříve nazývané Rothschildovy, jsou nejvyšší žijící živočichové, samci běžně měří přes pět metrů. Patří mezi nejvíce ohrožený poddruh. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se tam odhadují pouze na něco málo přes 1000 zvířat.

Historie chovu žiraf v pražské zoo sahá do roku 1954, kdy mohli návštěvníci vidět samici žirafy masajské Lenku. Poté se v zoo vystřídalo několik dalších poddruhů, od roku 1970 se v Troji chovají žirafy severní núbijské. Zdejší stádo využívá v pavilonu Africký dům prostorné vnitřní ubikace, několikahektarový výběh i slunné dvorky pro zimní období.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist