Nečas: Tato vláda limity těžby hnědého uhlí neprolomí

reklama
„Neprolomení limitů je součástí koaliční smlouvy a vládního programového prohlášení a občanští demokraté ctí tuto uzavřenou dohodu. To znamená, nebudeme podporovat prolomení limitů,“ citoval dnes Petra Nečase Český rozhlas Radiožurnál.
Premiér však zároveň uvedl, že jeho slova se vztahují pouze na období, kdy bude jeho vláda u moci. Navíc dodal, že těžařské společnosti se můžou k uhlí dostat, pokud se s vlastníky nemovitostí dohodnou.
„Na druhé straně je třeba říci, že tady je nezbytné dát možnost pro jednání těžebních společností a majitelů nemovitostí. Pokud tam dojde k seriozní dohodě bez hrozby vyvlastnění, tak nevidíme důvod, proč by tato legitimní, svobodná dohoda nemohla být uzavřena,“ uvedl podle Radiožurnálu Nečas.
Prolomení limitů, na nichž se shodla česká vláda v roce 1991, se obávají obyvatelé několika severočeských obcí, zejména Horního Jiřetína a Černic, ale rovněž Litvínova. MfDnes minulý týden uvedla, že za prolomení limitů se postavilo i vedení Ústeckého kraje. Podle MfDnes je tento postoj součástí vyjádření k energetické koncepci ČR, které poslali krajští radní ministerstvu průmyslu a obchodu.
Premiér je v Ústeckém kraji na programové konferenci Občanské demokratické strany, které je předsedou.
reklama
Dále čtěte |
reklama
Online diskuse
Jinými slovy - 4. 12. 2011 - thrVíte, podle mě boj proti limitům je takové "čekání na zázrak". Pokud se totiž nenajdou nějaké zcela nové možnosti jak v oblasti energetiky, tak i chemického průmyslu (z uhlí se také leccos vyrábí), tak stejně jednou na těžbu dojde, protože nebude jiná možnost. Popravdě nevím, co by mi bylo milejší, kdybych žil v dotčené oblasti - zda to raději vypořádat rovnou anebo udržovat svůj majetek s praktickou jistotou, že se tyto diskuse stejně vrátí. Velmi složitá otázka - já opravdu nevím, jak bych se sám v této situaci zachoval. Nicméně pokud by mi těžaři poskytli dobrou kompenzaci, tak mám pocit, že bych preferoval první variantu...A jinak k té devastaci krajiny - měl jsem možnost pár rekultivovaných oblastí po těžbě uhlí vidět a převládaly spíš dobré dojmy. Pokud budou těžební společnosti tlačeny k tomu, ab podobně postupovaly i nadále, tak nejsem přesvědčen, že se dá mluvit o devastaci... Ano, kus přírody se na čas zničí, ale není nijak nemožné náhradou vytvořit zcela nové krajinné celky. Podívejte se na Třeboňsko - dnes se to může jevit také jako "nenahraditelný kus přírody", spadá do řady "Natur" atd. No jo, ale vždyť ta krajina vznikla víceméně uměle totální proměnou díky lidské činnosti - vysoušení bažin, naopak výstavba rybníků atd. |