Nečas: Tato vláda limity těžby hnědého uhlí neprolomí

„Neprolomení limitů je součástí koaliční smlouvy a vládního programového prohlášení a občanští demokraté ctí tuto uzavřenou dohodu. To znamená, nebudeme podporovat prolomení limitů,“ citoval dnes Petra Nečase Český rozhlas Radiožurnál.
Premiér však zároveň uvedl, že jeho slova se vztahují pouze na období, kdy bude jeho vláda u moci. Navíc dodal, že těžařské společnosti se můžou k uhlí dostat, pokud se s vlastníky nemovitostí dohodnou.
„Na druhé straně je třeba říci, že tady je nezbytné dát možnost pro jednání těžebních společností a majitelů nemovitostí. Pokud tam dojde k seriozní dohodě bez hrozby vyvlastnění, tak nevidíme důvod, proč by tato legitimní, svobodná dohoda nemohla být uzavřena,“ uvedl podle Radiožurnálu Nečas.
Prolomení limitů, na nichž se shodla česká vláda v roce 1991, se obávají obyvatelé několika severočeských obcí, zejména Horního Jiřetína a Černic, ale rovněž Litvínova. MfDnes minulý týden uvedla, že za prolomení limitů se postavilo i vedení Ústeckého kraje. Podle MfDnes je tento postoj součástí vyjádření k energetické koncepci ČR, které poslali krajští radní ministerstvu průmyslu a obchodu.
Premiér je v Ústeckém kraji na programové konferenci Občanské demokratické strany, které je předsedou.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Jinými slovy - 4. 12. 2011 - Daniel VondroušPřestože nebydlím v Kladně, Mělníku, Teplicích, Litvínově, Ostravě či v některém dalším z mnoha českých měst, pod nimiž je ložisko uhlí, přesto nesouhlasím s názorem, že není problém místo těchto histotických sídel "vytvořit nové krajinné celky".Hlavní rozdíl mezi těžbou nyní a třeba za třicet let je ovšem ve způsobu těžby. Hnědé uhlí se i v severních Čechách těžilo hlubinným způsobem, které zachovává sídla na povrchu (viz poddolované Ostravsko). Ekonomicky je zatím ale výnosnější těžit devastační povrchovou metodou. Při stále stoupající ceně uhlí i lepším oceňování sídel (za komunismu považovaných za téměř bezcenná) se ovšem hlubinná metoda v budoucnu vyplatí. |