https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nechteny-darek-deti-v-deloze-maji-v-sobe-chemikalie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nechtěný dárek - děti v děloze mají v sobě chemikálie

3.10.2005 15:03 | PRAHA/AMSTERDAM/BRUSEL/GLAND (EkoList)
Jak ukázal výzkum, který si zadala společně hnutí Světový fond na ochranu přírody a nizozemských Greenpeace, děti jsou vystaveny potenciálně škodlivým chemickým látkám už v matčině lůně. Jde o látky, běžně přítomné v domácnostech, které se dostávají do těla plodů pupečníkem.
 

Výzkum byl publikován ve studii nazvané „Dar pro život“ a obsahuje zjištění dvou dětských lékařů a jednoho toxikologa. „Toxické chemikálie pocházejí z výrobků jako jsou vinylové plasty, čistící prostředky, elektronika a parfémy,“ říká Helen Perivierová, koordinátora kampaně o toxických látkách z Greenpeace. O některých z těchto látek je známo, že mají vliv na fyzický a mentální rozvoj u zvířat.

„Je šokující, že takové chemikálie jsou v těle už v tak raném stadiu života, kdy je dítě nejvíce zranitelné. Vlády by měly požadovat po průmyslu, aby nahradil kontaminující chemické látky bezpečnějšími alternativami,“ dodává Perivierová.

Chemikálie, o nichž je řeč, jsou obsaženy v bezpočtu výrobků od konzerv, elektrických spotřebičů, přes pesticidy, deodoranty a zubní pasty. Obsahují umělé vůně, užívané k provonění parfémů a parfemovaných výrobků, a perfluorované sloučeniny, užívané ve vodních repelentech a také jako výrobu nepřilnavých povrchů, jako je teflon.

Ve vzorcích z pupečníkové krve byly také nalezeny zpomalovače hoření, podezřelé ze způsobování problémů s učením a chováním u zvířat, a antibakteriální a antimikrobiální prostředek triclosan (obsažený např. v pesticidech, ale i některých mýdlech, krémech, prostředcích proti akné, čisticích prostředcích a textilu), patřící do skupiny chlorofenolů, jež ničí veškeré bakterie včetně užitečných bakterií na těle, EU jej klasifikovala jako „velmi toxický pro vodní organismy“, a který se kumuluje v tělesném tuku.

Asi polovina testovaných vzorků obsahovalo koncentrace triclosanu od 0,5 do 5 nanogramů na gram séra. Citlivost vyvíjejícího se plodu na - byť nízké - úrovně chemické expozice, ať už jednotlivé či v kombinacích, zůstává dosud neznámá.

„Je nutné, abychom zacelili mezery v zákoně, které umožňují průmyslu pokračovat v používání chemických látek ve vysokých koncentracích. Musíme požadovat adekvátní kontrolu jejich používání, zvláště, pokud existují bezpečnější náhrady,“ říká Karl Wagner, ředitel kampaně DetoX fondu WWF.

Nově navrhovaná legislativa Evropské unie, týkající se chemických látek, pod akronymem REACH, by měla zaručit větší ochranu člověka i životního prostředí před dopady škodlivých chemických látek a zároveň učinit výrobce skutečně zodpovědnými za dopady jejich výrobků.

Bohužel WWF společně s hnutím Přátelé země a Evropskou aliancí pro veřejné zdraví, se domnívá, že 13. září při nedávném hlasování o REACH se poslanci Evropského parlamentu nechali příliš ovlivnit lobby chemického průmyslu. V dodatcích k této směrnici poslanci odstranili zodpovědnost výrobců za bezpečnost jejich výrobků.

Nevládní organizace doufají, že Výbor pro životní prostředí a veřejné zdraví, který zasedne 4.října 2005, ještě zvrátí zářijové hlasování Evropského parlamentu a umožní ochranu spotřebitelů před průmyslovými chemikáliemi.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist