https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nedaleko-lipenske-nadrze-vznika-sobestacny-dum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedaleko lipenské nádrže vzniká soběstačný dům

28.12.2019 00:40 | Č. KRUMLOV (ČTK)
Poblíž lipenské přehrady vzniká soběstačný dům, který bude svým chodem závislý jen na vlastních zdrojích. / Ilustrační foto
Poblíž lipenské přehrady vzniká soběstačný dům, který bude svým chodem závislý jen na vlastních zdrojích. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Poblíž lipenské přehrady vzniká soběstačný dům, který bude svým chodem závislý jen na vlastních zdrojích. Veškerou elektrickou energii si vyrobí ze slunce a následně uloží celoročně v GWL bateriích. Autorem ojedinělého projektu nazvaného Český soběstačný dům je skupina kolem manažera Pavla Podruha. Stavba začala před několika týdny a měla by skončit na přelomu jara a léta příštího roku. Objekt následně bude sloužit veřejnosti, lidé si tak v praxi vyzkoušejí i to, jak dokážou šetrně hospodařit s omezenými zdroji, řekl Podruh.
 
Lipno.
Lipno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČEZ

"Nebude ani takové umění bydlet v domě v létě, kdy slunce vyrobí energie nadbytek. Ale v zimě se lidé budou muset trochu více uskromnit a dodržovat určitá doporučení," uvedl Podruh. V domě podle něj bude systém, jenž uživatelům ukáže, kolik energie ještě zbývá a jak by měli postupovat. "Ta zodpovědnost se projeví třeba i jen v samotném svícení. Pokud uživatel nechá v zimě zbytečně dlouho někde zapnuté světlo, může toho večer zalitovat. Na druhou stranu ta drahocennost zimní elektřiny může elegantně odtrhávat pozornost od ipadů a internetu, což se mi vlastně docela líbí," uvedl Podruh. Aby při nedostatku energie systém nezkolaboval, počítá projekt se záložním nouzovým zdrojem, který bude použit jen v opravdu nejzazších situacích a patrně spíše vůbec.

Český soběstačný dům, jenž stojí na prostorné louce, má i vlastní zdroj vody, svou čističku a dešťovou vodu bude využívat i na splachování. "Pokud bychom chtěli opravdu úplnou soběstačnost, museli bychom si tam sami vypěstovat i všechny potraviny. Tak daleko asi nepůjdeme, respektive ne úplně. Topit můžeme buď dřevem z vlastního lesa nebo dřevěnými peletkami," uvedl třiatřicetiletý Podruh, jenž mimo jiné vystudoval dvě vysoké školy v USA.

Do projektu soběstačného domu investoval své úspory. On a tým zhruba čtyř desítek odborníků, jenž se podílí především na vytvoření technologického řešení objektu, pracují bez nároku na honorář. "Máme určitou představu, jak by měl dům fungovat. Ale vše se ukáže až při samotném provozu a v praxi. I když jsme vše reálně testovali dopředu, samotná kombinace technologií a především celý energetický systém je svým způsobem originál," uvedl Podruh.

Podnikatel se kromě projektu Českého soběstačného domu věnuje i stejnojmenné studentské architektonické soutěži a vývoji bateriového start upu iBatt.energy. Na základě těchto aktivit letos získal v Japonsku mezinárodní cenu pro světově výjimečné mladé osobnosti za společenskou odpovědnost a udržitelnosti.

Podle něj bude alespoň částečně nezávislých domů postupně značně přibývat. "Dnes se v České republice vyrobí 48 procent elektrické energie z uhlí, koncová cena elektřiny stále roste a růst bude. Naopak cena snadno recyklovatelných solárních panelů rok od roku dramaticky klesá, dostupnost bateriových systémů se také zvyšuje. Bude čím dál více lidí, kteří si budou chtít alespoň část své elektřiny sami vyrobit a spotřebovat. Nemusí jít o kompletní soběstačnost jako v našem případě, i dva solární panely a malá baterka dávají pro začátek smysl," řekl.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Marek Bílek
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

28.12.2019 05:51
Naši pradědové žili všichni v takových domech. A byli soběstační nejen v energiích (dřevo z lesa), ale i potravinách (co vyroste na jejich poli a ve chlévě). Ale protože to je nevýhodné, přišla specializace a každý se věnuje tomu, co umí dobře a to ostatní si koupí. Vajíčka od vlastní slepice jsou násobně dražší, než ta z drůbežárny a i ta vlastní elektřina stojí násobně víc, než se dá koupit od čezu. Málokdo si uvědomuje, že vlastní fv elektrárna neznamená jednorázový výdaj, který se každoročně umořuje na úsporách, ale že to zabírá místo, měniče dělají hluk, občas se něco rozbije a je tomu potřeba věnovat nějaký čas. Nehledě na nutnost přizpůsobit se tomu, jak svítí slunce. Prostě je to věc pro nadšence, který v tom utápí peníze a ne pro toho, kdo chce ušetřit.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

28.12.2019 06:21 Reaguje na Richard Vacek
Protože drůbežárna neplatí za externality, ani ČEZ. A pak mají úspory z rozsahu.
Doufám ale, že nulové a plusové domy budou v budoucnu něčím běžným.
Doma se mi líbí, že mám nízké náklady na energie, protože mám správně postaveno a zatepleno. A o mnoho více než obvykle to při pořízení nestálo. a po 10 letech je to splaceno.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.12.2019 19:05 Reaguje na Katka Pazderů
To by se vám asi s tímto domem nepoštěstilo.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.12.2019 09:59
"Ta zodpovědnost se projeví třeba i jen v samotném svícení. Pokud uživatel nechá v zimě zbytečně dlouho někde zapnuté světlo, může toho večer zalitovat. Na druhou stranu ta drahocennost zimní elektřiny může elegantně odtrhávat pozornost od ipadů a internetu, což se mi vlastně docela líbí,"

Čili záležitost vyvolávající umělý nedostatek, přesně v intencích i praxi (neo)marxistické ideologie. To, co jsme vykopli v roce 1989, se nám vrací pod hlavičkou EU podporovanou ekologií zpět.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

28.12.2019 13:59 Reaguje na Jan Šimůnek
Do projektu soběstačného domu investoval své úspory. On a tým zhruba čtyř desítek odborníků, jenž se podílí především na vytvoření technologického řešení objektu, pracují bez nároku na honorář.
Ach ta zlovolná EU.
Odpovědět

Jan Šimůnek

28.12.2019 16:30 Reaguje na Petr Dvořák
Mnozí položili za zlou a škodlivou ideologii i život.

Jinak EU zcela jistě svou "zelenou" politikou podobné magory stimuluje.
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

28.12.2019 15:36
Až bude dům hotový, tak se tam i když to mám stovky km daleko, zajedu podívat po tom, co bude 3-4 dny takové počasí jako je v Krnově dnes. Nechci být prorokem, ale myslím, že to jak se v článku píše , nebude fungovat ani náhodou.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.12.2019 15:45 Reaguje na Václav Hellebrand
To víte, že ne. Sám mám 15 kWp a v tyto dny jsem soběstačný na 20%.
Odpovědět
J

Jiří Svoboda

28.12.2019 19:02 Reaguje na Václav Hellebrand
Zásadní pozitivum je, že si tento experiment financuje pan Podruh a spol. sám. Problém asi bude, že se tento člověk, závislý na (sebe)chvále, o negativní zkušenosti nebude ochoten podělit a bude možná mít řadu následovatelů podobně neochotných se podělit.
Odpovědět
JC

Juan Convidado

28.12.2019 20:16
Jsem zvědav co ušetří, když z té samoty budou muset jezdit daleko do práce a vozit děti do školy,to budou potřebovat aspoň dvě auta a navíc s náhonem všech kol.Žiji již přes 10 let v horách severní Moravy na slunečném ale větrném místě v dřevěném domě postaveným svépomocí systémem two by six ze sušených lepených hranolů. Celý dům lehce vytopím jedněmi kachlovým kamny na tvrdé dřevo z okolí. Nejdůležitější pro úsporu topení je umístění, orientace,izolace,jednoduchý tvar a vnitřní dispozice domu. Obec má vlastní vodovod a čističku.Na autobus jdu 5min pěšky.Moc se mi líbí co říká a dělá už 30 let pan Erwin Thoma a jeho firma: https://www.thoma.at/ http://www.thomaholz100.cz/

Odpovědět
JC

Juan Convidado

29.12.2019 10:38
Laické otázky a připomínky k soběstačného domu na samotě u lesa, co mě tak v rychlosti ještě napadlo:
Šetrný dům v symbióze s přírodou kde lišky dávají dobrou noc, veškerá elektrická energii ze slunce, voda ze studny, no prosím, může být. Ale to vše pár km od Temelína a navíc tam kde je větší část roku zataženo, prší ,sněží, mrzne a fouká vítr? Tomu se říká chucpe.
Samostatně stojící rodinný domek v pustině je jak na stavbu, tak na provoz a bydlení, nejdražším řešením co znám. Odhaduji to i s pozemkem sakum prásk tak na 12.000.000 a více. Kdo na to dnes má? To chcete celý život splácet?
Základy z betonu, nepodsklepená stavba z cihel,obrovské skleněné stěny, to vše prošpikované složitou technikou…to má být ekologické a udržitelné? Proč ten dům nemůže být ze dřeva jako např. staví již 30let Erwin Thoma? Nebo aspoň podsklepený, když už to musí být z cihel, železa, skla a betonu?
Kdo v tom domě bude vlastně žít? Pro dva bohaté „mastňáky“ z velkoměsta jen na víkendech je to příliš velké. Pro čtyřčlenou rodinu nastálo, moc malé a drahé.
Co tam budou celý rok dělat?Jak a kam se dostanou dospělí do práce a děti do školy ? Jak se tam všichni vejdou? Kde je pořádná koupelna, 2 WC, dva pokoje pro děti? Pracovna? Jak to budou celé vytápět?Kde jsou klasické kachláky se sporákem a troubou na pečení? Proč pelety, když je to přímo u lesa?
Kam dají knihovnu, hračky, oblečení na léto a na zimu? Kde je pořádná šatna nebo aspoň kumbál na všelijaký bordel?To bude všechno v té strojovně? Kde je v domě komora nebo sklep na potraviny, ovoce, zeleninu a zavařeniny? Kde bude TV&AV, počítač, je tam vůbec signál?
Nekryté stání na Šumavě, kus od domu? To budou věčně odhazovat sníh, škrabat led nebo v dešti a větru klopítat po šutrech s nákupem do domu.
Kam se uloží lyže, kola, sekačka, štípačka, kočárek,zahradní nářadí apod.? Ta společná šopnička 20qm pro dva domy je s odpuštění leda na prd.
Kde bude kurník? Králikárna? Chlívek pro prase? Sklad krmiva? Udírna? Šopna na dřevo? Dílna? Sauna, Whirlpool? Psí bouda?
Jak zabráníte aby vám tam nelezly myši, plch, kuny atd. když necháte otevřené dveře nebo „šoupačky“ na terasu?
A co zloději? Vše uvidí jako ve výkladní skříni. Narkomani vám rozbijí skleněnou stěnu za 100 tisíc a ukradnou varnou konvici za 500kč. Alarm jim nevadí.
A co budete dělat až vám děti vyrostou,utečou a zůstanete tam pak staří,nemohoucí a sami bez pomoci? Nebo co když to budete muset prodat? Kdo si myslíte, že vám to koupí, dva prosklené domky těsně vedle sebe na konci světa za hromadu peněz?Odpovědět

Jan Šimůnek

30.12.2019 10:27 Reaguje na Juan Convidado
Obávám se, že tohle je výstižné vyjádření srážky ideologie s realitou.
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

30.12.2019 13:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Vskutku, zbyla už jen jediná, ovšem zásadní otázka.

----
A co na to Jan Tleskač?
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

30.12.2019 13:38
ps. otázka na autora, vidím tam peletový kotel Ökofen condens_e, Ökofen condens je docela drahá mašinka, asi 300 tisíc, což by mělo být vyvážené životností a účinností (ale je to teda darda...). Co by mě ale zajímalo je cena této varianty se stirlingem, kterou se mi zatím nepodařilo dohledat.
Odpovědět
JC

Juan Convidado

31.12.2019 11:02
Kde a proč stavět energeticky nezávislý (autarktní) dům

Je to jistě technicky možná ale velmi složitá a taky nepřiměřeně drahá záležitost, která se vyplácí pouze tam, kde je to nutné a jinak to nejde. Jsou to vysokohorské, nebo odlehlé oblasti bez sítí, např. horolezecké ubytovny v Alpách, lovecké chaty v Kanadě, či vědecké observatoře v Andách.
Realizovat tento projekt na Šumavě v dobách hrozícího globálního kolapsu, jen proto aby si veřejnost v praxi vyzkoušela jak lze úsporně žít a hospodařit , je v mých očích prostě zločin.
Je to ve skutečnosti jen další drahá reklama na „zelený“ Business as Usual.
Nic to neřeší, avšak odvrací pozornost od skutečných problémů dnešní doby, viz
Norman Pagett - The End of More
Joseph Tainter – Collapse of Complex Societies
http://www.zvedavec.org/komentare2019/12/8124-trvaly-rust-v-uzavrenem-systemu-neni-mozny.htm
Odpovědět
PD

Petr Dvořák

31.12.2019 11:28 Reaguje na Juan Convidado
Zločin je trochu silné slovo. Někdo si za stejné peníze koupí auto pro radost, tohle je zřejmě taky projekt pro radost, ale také experiment, který může něco přinést. Snad nakonec i úsporu, ale v dost dlouhém výhledu..
Myslím, že cesta je někde mezi těmi extrémy. Ve značné decentralizaci, ale né úplné nezávislosti na sítích.
Odpovědět
JC

Juan Convidado

2.1.2020 10:37 Reaguje na Petr Dvořák
Rozsah a dopad LtG(Limits to Growth) tématiky většina lidí nechápe, nechce chápat a tak raději odvrací pozornost k „radostem“ života.
It is the nature of the human species to reject what is true but unpleasant and to embrace what is obviously false but comforting” (HL Mencken)
E-Auto(Tesla)je stejná zhovadilost jako autarktní dům ve stř.Evropě. Tzn. zbytečné plýtvání omezeným zdroji surovin, půdy a energie v době, kdy stojíme před největší hrozbou v dějinách lidstva: Inevitable Near Term Human Extinction (INTHE).
V časově nepříliš vzdálené době si dá valná část lidstva nedobrovolný odchod ze scény. Zostřující se globální rizika (na kterých my, lidé, máme zásadní podíl) budou postupovat nadále a jsou již tak pokročilé - že jejich samovolnou dynamiku už nic nezvrátí ... a to se nestane za 100 nebo 50 let - ne, to vše přijde během příští dekády. Drastické účinky klimatických, ekonomických, sociálních a dalších změn , které mají bezprostřední dopad na naše životy, jsou všudypřítomné a budou dále narůstat.
A můj vlastní názor na současnou prekérní situaci je,že to, co můžeme nebo bychom mohli udělat, není relevantní, protože my to stejně neuděláme.Nemyslete si, že máme ještě desetiletí času, než přijdou fundamentální zásahy do našich životů - Domnívám se, že většina z dnešních osobních plánů týkající se kariéry,rodiny a majetku se v blízké budoucnosti rozplyne.
Zcela obecně věřím, že příroda si lépe poradí s nastolením rovnováhy v biosféře, než by to kdy mohla dokázat "moudrost" a lačnost nejagresivnějšího parazita v historii Země. Pokud v průběhu evolučního procesu tento druh vymizí jako dinosauři, může to být to nejlepší, co se modré planetě může přihodit.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist