https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nedostatek-paliv-v-rusku-podle-ministra-zemedelstvi-ohrozuje-sklizen-i-setbu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedostatek paliv v Rusku podle ministra zemědělství ohrožuje sklizeň i setbu

6.9.2023 19:44 (ČTK)
Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě, nyní v některých částech země čelí nedostatku pohonných hmot potřebných ke sklizni.
Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě, nyní v některých částech země čelí nedostatku pohonných hmot potřebných ke sklizni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nedostatek pohonných hmot v Rusku by mohl narušit podzimní sklizeň i setbu. Uvedl ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev. Zároveň vyzval k pozastavení vývozu ropných produktů, informovala agentura Interfax.
 

Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě, nyní v některých částech země čelí nedostatku pohonných hmot potřebných ke sklizni. Podle zdrojů z odvětví, na které se odvolává agentura Reuters, by se v příštích měsících situace mohla ještě zhoršit.

Podle obchodníků zasáhla ruský trh s pohonnými hmotami kombinace negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy na železnici a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot.

Rusko se v posledních měsících snaží problémy s nedostatkem benzinu a nafty řešit a uvažuje o exportních restrikcích jako o poslední možnosti k odvrácení vážné krize na trhu s palivy. Ta by byla pro Kreml nepříjemná vzhledem k blížícím se prezidentským volbám.

"Máme už problémy s dostupností pohonných hmot. Teď přestaneme sklízet a nezasejeme ozimé plodiny. Bude to katastrofa," uvedl Patrušev. "Možná je načase přechodně zastavit vývoz ropných produktů, dokud nestabilizujeme situaci na domácím trhu," dodal.

Náměstek ruského ministra energetiky Pavel Sorokin podle agentury Interfax uvedl, že vládě a prezidentskému úřadu už byl zaslán návrh nařízení, které povoluje vývoz ropných produktů pouze producentům pohonných hmot. Vyjádřil naději, že nařízení, které by mělo zastavit takzvaný šedý vývoz pohonných hmot, bude vydáno v nejbližších dnech.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

7.9.2023 05:20
na to, že to napsali v roce 2016, tak jim to vychází docela zajímavě...https://zahranicni.hn.cz/c1-65152930-jak-bude-vypadat-za-deset-let-podle-agentury-stratfor-rusko-jak-ho-zname-prestane-existovat
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.2.2024 08:20 Reaguje na Jaroslav Řezáč
"Rusko se pokusí znovu připojit bývalé sovětské republiky.
Země se budou muset vypořádat s válkami, ekonomickým poklesem a čím dál větší politickou nestabilitou."
Něco jim tam vychází, něco nikoliv. Normálka.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

7.9.2023 07:30
To je zase nějaká lež těch západních imperialistů! V zemi zázraků se něco takového nemůže stát!

Tedy, alespoň tak nám to tu servírují místní rusko-čínští propagandisté. :-)
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist